Dizayn Optimum Mühendislik Sabihi Abdürrahim Arslan ile söyleşi
Haziran 2014

Değerli BEYSAD Okurlarımız;

Üyelerimizi tanımayı sürdürüyoruz ve onların başarılarını bu röportajlar sayesinde daha da derinlemesine gördüğümüz zaman çok mutlu oluyoruz. Bu sayımızın konuğu Dizayn Optimum Mühendislik’in sahibi Sayın Abdürrahim Arslan… Dergimize yapmış oldukları katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz ve başarılarının sürekliliğini diliyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1967 Çorum Alaca doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi Alaca’da, yüksek öğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde tamamladım ve 1988’de mezun oldum. Çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra firmamızı 1996’da kurdum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Dizayn Optimum Mühendislik firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Dizayn Optimum Mühendislik firmamız 1996’da küçük bir atölyede kuruldu, 2004 yılında 2.000 m2’ lik kendi fabrikasına taşındı. 2012 yılında ise 5.000 m2’lik yeni yerine taşındı. Firmamız özellikle Buzdolabı sektörüne yönelik termoform ve poliüretan kalıpları konusunda uzmandır ve alanında tüm yerli buzdolabı fabrikalarıyla çalışan tek kalıpçıdır. Bunun yanında Liebherr gibi kalitesini kanıtlamış Alman firmasına da kalıp ihraç edebilmenin gururunu yaşıyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Ağırlıklı buzdolabı fabrikalarına kalıp yapıyoruz, bunun yanında özel makinalar, strafor kalıpları ve otomotiv sektörüne yönelik sünger kalıpları konusunda da çalışıyoruz.

Yeni yatırımlarınız var mı?
Kurulduğumuz ilk günden bu yana kazandığımızı işimize yatırıyoruz. Ama en büyük yatırımımız insan kaynağına. Kritik görevlerdeki çalışanlarımızla uzun zamandır bir aile ortamında beraberiz. Şu anda 5.000 m2 olan alanımızı önümüzdeki süreçte 10.000 m2’ye çıkaracağız; bunun yanında büyük 5 eksen CNC freze ve sac pres baskı yatırımları planlıyoruz.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
İhracat oranlarımız değişken. Bugün yaptığımız kalıpların % 90’ı 10 yıl önce ithal ediliyordu. Bunu kestiğimiz gibi Avusturya, Rusya, Güney Afrika, Polonya, Romanya, Bulgaristan ve İran’a kalıp ihracatı yaptık.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Felsefemiz hep yaptığımız işe odaklanmak ve uzmanlaşmak oldu. Yurtiçinde genelde kendimizin rakibi olduk. Çok firmayla çalışmak bize epey tecrübe ve farklı bakış açıları kazandırdı. Yaptığımız kalıplarda uzmanlaştıktan sonra onların kullanıldığı gövde ve kapı poliüretan fikstürleri, strafor kalıpları ve benzer mantıkla çalışan sünger kalıplarına yöneldik. Aldığımız işten zarar da etsek en uygun malzeme ve en iyi işçilikle çıkmayı hedefledik ve bunu da başardık. Geçmişimizde pürüzlü iş olmamasının rahatlığıyla yolumuza devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yaptığımız işlerdeki referanslarımızın verdiği güvenle sac baskı işine girmeyi planlıyoruz.

Üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?
Biz kalıpçı olarak üyeyiz. BEYSAD’dan önümüzdeki dönemde Avrupa’daki beyaz eşya üreticilerinin sorumlularıyla sadece kalıpçıların katılacağı özel iş görüşme organizasyonları düzenlemesini bekliyoruz. Firmalar kalıbını yaptırdığı ülkenin diğer yan sanayi ürünlerini daha rahat almak isteyecektir.

Üye Girişi