Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Termikel’in beyaz eşya fabrikasını ziyaret etti
Temmuz 2010

Kuruluşunun 60. yılını kutlamaya hazırlanan Termikel, yeni üretim tesislerinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ü ağırladı...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile birlikte 2009 yılında faaliyete geçen, 60 bin metrekare açık alan üzerine kurulu 45 bin metrekarelik Termikel tesislerini gezerek, sektöre ve üretime ilişkin kapsamlı bilgi aldı. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük fırın ve ocak üretim tesisleri arasında yer alan Termikel Fabrikası’nda Avustralya’dan Şili’ye, İngiltere’den Ortadoğu’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyaya fırın ve ocak üretiliyor. Üretimini ankastre ve solo ürünler üzerine gerçekleştiren Termikel, ihracat alanında oldukça etkin bir güce sahip. Yaşanan global ekonomik kriz döneminde de hem iç pazar hem ihracat faaliyetlerine hız kesmeden devam eden firma, İMMİB tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları ödüllerinde 3.’lük ödülüne layık görülmüştü.

Hedeflenen maksimum üretim kapasitesi yıllık 1.5 milyon ürün olan bu fabrikada, boya tesisinden paketleme ünitesine kadar üretimin tüm ayakları yüksek teknolojiye sahip modern makinelerden oluşuyor. 2008’de inşaatına başlanan fabrikanın 14 ay içerisinde tamamlandığını belirten Termikel A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, yeni fabrikalarında tek vardiyada günlük 2.400 ürün kapasitesine sahip olduklarını ve her 12 saniyede 1 adet fırın üretildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyareti esnasında üçte biri bayan personelden oluşan 450 kişilik üretim personeli de üretim ünitelerinin başındaydı.

Cumhurbaşkanı’nın fabrikadan ayrılmasının ardından beyaz eşya yan sanayi üreticileri ve Termikel müşterilerinin yer aldığı misafirlerle toplantı devam etti. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya’nın, Termikel İngiltere Sorumlusu Tony Gardiner’ın ve BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Danişment’in yerli ve ulusal beyaz eşya pazarına ilişkin yaptıkları konuşmaların ardından yenilen öğle yemeğinin sonrasında toplantı sona erdi.

7 Mayıs’da yapılan açılış törenine BEYSAD adına konuşmacı olarak davet edilen Hasan Danişment ile yaptığımız söyleşide, BEYSAD’ın yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı özel görüşmede aktarma fırsatı bulduğunu iletti. Danişment, “BEYSAD’ın yaptığı çalışmaları ve üyelerimizin başarılarını anlatıp, hedefimizin dünya liderliği olduğunu belirttim. Sayın Cumhurbaşkanımıza BEYSAD üyelerini, başarılarını ve Türk ekonomisine verdiği katkıyı önemle vurguladım.” dedi. Hasan Danişment toplantıda Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve pek çok Sanayi Odası Başkanı ile sohbet etme ve BEYSAD’a ilişkin görüşme fırsatı bulabildiğini söyledi ve “Oradaki sanayicilere aramıza katılmaları konusunda davet yaparak, hep beraber daha azimle, daha iyi yerlere ilerleme çağrısında bulundum” dedi.

Sayın Hasan Danişment’e BEYSAD adına teşekkür ediyoruz.

Üye Girişi