Conta Elastik Pazarlama Sorumlusu Koray Demir ile söyleşi
Haziran 2012

Değerli BEYSAD Okurlarımız;

Bu hafta hem yöneticisi hem de üyeliği genç olan bir firmamızı ve firmanın üretim alanını sizlere daha yakından tanıtmak üzere karşınızdayız. Bu sayımızda Conta Elastik A. Ş. Pazarlama Sorumlusu Sayın Koray Demir bizlerle birlikte. Koray Demir yoğun iş temposuna rağmen BEYSAD’ı ve çalışmalarını ihmal etmeyen, talebi üzerine Yönetim Kurulu yedek üyesi olarak bizlere desteğini daha yakından sürdürmeye hevesli, genç bir üyemiz. Toplantı ve etkinliklerimizde bizleri yalnız bırakmadığı gibi röportaj talebimizi de geri çevirmedikleri için kendilerine teşekkür ediyor, iş hayatında başarılarının sürekliliğini diliyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra çeşitli fabrikalarda üretim ve üretim planlama sorumlusu olarak çalıştım. 2005 yılında bu bölümlerin çalışma şartlarının bana uygun olmadığını anlayıp, satış bölümünde çalışma kararı aldım. 2005 yılı Ocak ayında Conta Elastik Ürünler A.Ş.’de satış temsilcisi olarak çalışmaya başladım. 2006 yılında Pazarlama Sorumlusu olarak atandım. Halen bu görevi yerine getirmekteyim. 

Conta Elastik firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Conta Elastik Ürünler San. ve Tic. A.Ş. 2004 yılında Termoplastik Elastomer (TPE) bazlı ekstrüzyon ürünler üretme denemelerine başlamıştır. İlk olarak PVC pencere profil sektörü için Co-ex contaların üretimi hedeflenmiştir. Bu sektörde elde edilen tecrübeler ile birlikte Türkiye’deki Beyaz Eşya Üreticilerine TPE bazlı ekstrüzyon ürünler vermeye başlamıştır. Şu anda Çamaşır Kurutma Makineleri, Bulaşık Makineleri için ürünler üretmekteyiz. 2008 yılında TPE Bazlı Buzdolabı Contası üretme kararı aldık. Hızla yatırımlarımızı tamamlayıp ürünlerin tasarımları üzerine Ar-Ge faaliyetlerini yürüttük. Şu anda ağırlıklı sanayi ve mini bar tipi soğutuculara conta üretimi yapmaktayız. Ev tipi buzdolabı üreticisi bir firma ile bir proje yürütmekteyiz. Ayrıca TÜBİTAK’a yapmış olduğumuz Ar-Ge projemiz onay almış olup, çalışmalara başlanmıştır. Bunlara ek olarak geliştirdiğimiz ürünler için patent çalışmalarımız da bulunmaktadır. 

Conta Elastik ile yollarınız ne zaman kesişti?

Conta Elastik Ürünler ile yollarımız 2005 yılında kesişti. İnternetten Üretim Sorumlusu pozisyonu için eleman aradıklarını görünce, üretim departmanını istemediğim halde, pozisyon için başvurumu yaptım. Başvurudan 2 hafta sonra beni iş görüşmesine çağırdıklarında üretim sorumlusu için bir kişiyi işe aldıklarını ve eğer kabul edersem beni satış temsilcisi olarak almak istediklerini söylediler. Zaten benim de son iş yerinden ayrılırken kafamdaki düşüncem satış üzerine bir görev almak olduğundan dolayı seve seve kabul ettim. Halen bu görevde olmaktan ve Conta Elastik Ürünler ailesinin bir ferdi olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. 

Conta Elastik firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Conta Elastik Ürünler 2005 yılında kurulmuş olmasına rağmen diğer kardeş şirketler (Pulver Kimya ve Elastron Kimya) tecrübe birikimi sayesinde çok hızlı yol almaktadır. Şirketimiz kurumsallaşma yönünde her gün yeni bir adım atmaktadır. 2006 yılından itibaren Amerikalı bir firmadan bu konuda danışmanlık alınmakta ve yılda 3 defa firma tarafından denetlenmektedir. Grup şirketlerinin ortak hedefi firmalarımızı “Global Şirket” haline getirmek ve dünyanın çeşitli yerlerinde üretim yapabilir hale getirmektir. 

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Ağırlık olarak yapı sektörüne, bu sektör içinde de PVC pencere profil sektörüne hizmet vermekteyiz. Hedefimiz, henüz az olan çalışma sektörlerimizi çeşitlendirmektir. Hedef sektörlerimizin başında Beyaz Eşya Sektörü gelmektedir. Beyaz Eşya Sektöründeki satış miktarımızı artırmak amacıyla sadece bu sektöre odaklı Uygulama & Geliştirme elemanları işe aldık. Bu ekibin görevi sektörde kullanılmakta olan kauçuk ve benzeri parçaların TPE’ye dönüşümü üzerine çalışmak ve proje hazırlamaktır. Halen yurtiçinde ve yurtdışındaki projelerimiz hızla devam etmektedir. 2015 yılındaki hedefimiz ciromuzun %35’ini Beyaz Eşya Sektörü’nden elde etmektir.  

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Beyaz Eşya Sektöründe ihracat yaptığımız ülke bulunmamaktadır. Ama yürüttüğümüz projeler bu sene içinde sonuçlanırsa Avrupa’da birkaç ülkeye ihracatımız başlayacaktır. Bu konuda BEYSAD’ın düzenlemiş olduğu yurtdışındaki Ana Sanayilerin Türkiye’ye getirilmesi ve bizler ile buluşturması, firmamız açısından çok faydalı olmuştur. Şu anda amiral gemimiz olan Yapı Sektöründe ise üretimimizin yaklaşık %40’ını yurtdışına göndermekteyiz. Ürünlerimizi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya, İran, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetleri’ne ihraç etmekteyiz. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

En büyük özelliğimiz TPE hammadde üzerine üretim yapıyor olmamız ve bu konu üzerinde uzmanlaşmamızdır. Üretim kabiliyetimiz olmasına rağmen başarının odaklanmaktan geçtiğine inandığımız için hem kaynaklarımızı verimli kullanmak, hem de bütün detaylara hakim olmak amacıyla başka hammaddelerden üretim yapmamaktayız. Ayrıca Ar-Ge çalışmalarına önem vermemiz, iyileştirme, kaliteyi yükseltme ve sektörü bilgilendirme çalışmaları için gerekli yatırımları yapmamız, en önemli farklılıklarımızdandır. 2008 yılında TPE bazlı Buzdolabı Contası üretme kararı aldığımızda hiçbir müşteri ile satış anlaşması yapmamıştık. Hatta hayalimizi paylaştığımız birçok kişi projenin başarılı olmayacağını söylemişti. Ama firma olarak bu riski aldık ve 4 yıl sonunda bu yatırımın faydalarını görmeye başladık. 

Üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için ne yapabiliriz?

BEYSAD’taki üyeliğimizin çok eski olmamasına rağmen böyle bir derneğe üye olmaktan mutluluk duymaktayız. Başta bu güne kadar yapmış oldukları Ana Sanayi – Yan Sanayi buluşmalarının büyük faydasını görmekteyiz ve bu tür organizasyonların devamını beklemekteyiz. Ayrıca hazırlanan Strateji Belgesi ile yan sanayilerin desteklenmesi, sorunlarına çözüm bulunması ve global pazardaki konumlarının güçlendirilmesi, önümüzdeki yıllarda sektörün ve pazarın nereye yönlendiğini ortaya koyarak üyelerine izlemeleri gereken yolu göstermesi çok faydalı olacaktır. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 

Üye Girişi