CHUZHOU - BEYSAD buluşması
30 Mart 2015

Çin’in Chuzhou Belediye Başkanı Zhang Xiang An, 10 kişilik bir ekiple, İstanbul, Ankara ve Konya olmak üzere, Türkiye’de toplantılar yaparak bölgesini tanıtma ve bölgesine yatırım çekme amacıyla bir dizi organizasyon düzenledi. İstanbul’da Derneğimizle görüşmek isteyen yetkilileri 30.03.2015 Pazartesi günü Marriott Hotel Asia’da ağırlama fırsatı bulduk.

Misafirlerimiz arasında BSH Bölgesel Geliştirme Departmanı, Hukuksal ve Resmi İşler DirektörüMuharrem Yamaç da vardı. Toplantıda BEYSAD adına Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sefa Böyet, Erdoğan Kalay, Tolga Ballık ve Çin tecrübesi bulunan şirket profesyonelleri yer aldılar. Katılımları için kendilerine teşekkür ederiz.

Toplantı Muharrem Yamaç’ın Türkiye Beyaz Eşya Sektörünün önemine, gücüne ve bu güçte yan sanayinin önemli rolüne değindiği açılış konuşması ile başladı. Ülke olarak beyaz eşyada çok iyi bir yere geldiğimizden, ürün kalitesinden, yan sanayinin kalitesinden, sektör olarak çevre ve enerji konularına çok önem verdiğimizden, organize sanayi bölgelerinde yoğunlaşıldığından ve bu durumun önemli faydalar sağladığından bahsetti.

Ardından Chuzhou Belediye Başkanı söz aldı ve iki amaç için burada olduklarını anlattı; biri tanışmak; ikincisi birlikte işbirlikleri geliştirebilmek. Kendi bölgesine ilişkin bilgiler verdi.

Chuzhou Antuni eyaletinin bir şehri. 13.000 km2 genişliğinde ve 4,5 milyon nüfusu var. Trafiği rahat bir şehir. Tarımda pirinç ve buğday yetiştiriliyor. Sanayide ise beyaz eşya, otomotiv, cam, ilaç, kimya ve gıda endüstrileri mevcut. Şehirlerini beyaz eşya şehri olarak algılıyorlar; üretim 1980’li yıllarda başlamış. Buzdolabı, çamaşır makinası, klima ve diğer elektrikli ev eşyaları üretimi yapılıyor. BSH grubundan Siemens’in yüksek kapasiteli önemli fabrikaları var. 2’şer fabrika açılmış ve daha potansiyel olduğunu iletiyor Muharrem Bey…

Yeni yapılacak olan İpek Yolu projesinden dolayı Türkiye ile işbirlikleri kurmak istiyorlar.

Başkanın ardından BEYSAD adına YK üyemiz Sefa Böyet söz aldı ve kısaca BEYSAD’dan ve faaliyetlerinden bahsetti. Ardından BEYSAD tanıtım filmi ve Chuzhou Şehri tanıtım filmi seyredildi. Ardından, konuklar kendilerini tanıttılar; fikir ve önerilerini paylaştılar, merak ettiklerini sordular.

Toplantının ardından hep birlikte yemeğe geçildi ve sohbetler yemekte de sürdü.

Üye Girişi