Çelikel Proje ve Satış Müdürü İlhan Aydıner ile söyleşi
Nisan 2011

 Değerli BEYSAD Dergisi Okuyucuları;

Bu sayımızda sizleri yine yeni üyelerimizden Çelikel Firması’nın Proje ve Satış Müdürü Sayın İlhan Aydıner ile tanıştıracağız. İlhan Bey, firma olarak, tıpkı sektördeki hızlı ilerlemeleri gibi, yeni üyemiz olarak da bizlere son derece değer vererek, değer katarak, organizasyon, yazı, anket vs tüm etkinliklerimize vakit kaybetmeksizin cevap vererek, hızla organizasyon yapımıza uyum sağlamışlardır. Tüm destekleri ve bu röportaj için bize değerli zamanlarını ayırdıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz ve yakından tanıyabilmeniz için sizleri yazımızla başbaşa bırakıyoruz. 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1970 İstanbul Doğumluyum.  Makina Mühendisiyim. Evliyim. Yaprak adında bir kızım ve Toprak adında bir oğlum var. 

Çelikel firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Çelikel, Alüminyum Enjeksiyon yöntemi ile döküm ve sonrasında hassas CNC işleme operasyonlarını kapsayan bir üretim prosesine sahiptir. Üretim faaliyetlerimizi, toplam 17.000 m² alan üzerinde, 8500 m² kapalı alanda, 312 kişi ile Sancaktepe’deki fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. 

2011 yılı sonu itibarı ile gerçekleştirmeyi planladığımız toplam üretim tonajı yaklaşık 10.000 T olacaktır. Müşterilerimizden aldığımız güven ve destek ile, 2011 yılı ortalarında, Gebze, Taysad Organize Sanayi Bölgesinde yeni fabrika inşaatımıza başlayıp 2012 yılı 2. Yarıda, fabrika inşaat projemizi tamamlayıp yeni yerleşkemize taşınmayı hedefliyoruz. Yeni fabrikamız, tek çatı altında toplam 20.000 m² kapalı alanda yıllık 25.000 Ton üretim kapasiteli, Yalın Üretim Metodolojisine göre tasarlanmış ve sektöründe örnek olabilecek entegre bir üretim tesisi olacaktır.

Çelikel ile yollarınız ne zaman kesişti?

Çelikel ile yollarımız, Amerika Birleşik Devletleri’nden dönüş yaptığımda, 2002 yılı Ocak ayında kesişti. Bu kesişmenin hem şahsım, hem de Çelikel adına bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Çelikel organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, toplam çalışan sayısı ve üretim tonajları itibarı ile artık orta ölçekli bir KOBİ seviyesinden çok, kurumsal bir firma misyonunu üstlenmiş ve buna göre yapılanmıştır. Özellikle üretim hacmimizi ve buna bağlı mühendislik alt yapılarımızı genişletmeye yönelik organizasyonel anlamda büyüme sürecimiz halen devam etmektedir. 

Öncelikle ekibim, sonrasında teklif-sipariş süreci yönetiminden ve tüm satış aktivitelerinden sorumluyum. Tüm tekliflerin müşteri beklentilerine göre ve zamanında hazırlanması, alınan siparişlere göre ürün devreye alma süreçlerinin bir sistematik dahilinde projelendirilmesi ve bu projelerin tamamlanması, proje yönetimi kapsamında yaptığım faaliyetlerdir. 

Seriye alınan bu projelerin daha sonraki satış süreçleri ile ilgili her türlü teknik ve ticari konularda yaptığım takip ve koordinasyon çalışmaları ise, satış başlığı altında yaptığımız aktivitelerdir. Tüm çalışmalarım ile ilgili Genel Müdürümüze raporlama yapmaktayım. Firmamız %100 yerli sermaye ile değerli Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Osman Deniz ve Değerli Yönetim kurulu üyelerimiz Sn. Oğuzhan Deniz ve Sn. Okan Deniz Beyler tarafından kurulmuş bir aile şirketi olup, kurumsal bir kimlik ile profesyonelce yönetilmektedir. 

Hangi sektörlere ürün tedariği sağlıyorsunuz?

Çelikel, Otomotiv ve Beyaz Eşya sektörlerine yönelik üretim yapmaktadır. Firmamız bünyesinde otomotiv sektörüne yönelik imalatını yaptığımız parçalar, toplam ciromuzda yaklaşık %67 paya sahiptir. Bu kapsamda, otomotiv elektrik sistemleri, otomotiv elektronik sistemleri ve powertrain divizyonlarına yönelik yıllık yaklaşık 20.000.000 adetlik toplam parça üretimlerimiz mevcuttur. Ciromuzda diğer %33’lük pay ise, Beyaz Eşya sektörüne yönelik üretimini yaptığımız en kritik mekanik parçalardan, tambur yıldızları ve tambur kasnaklarına ait olup beyaz eşya sektörüne yönelik imal ettiğimiz komponent adetleri yıllık yaklaşık 5.000.000 adet civarındadır. 

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkelere ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Otomotiv sektörüne yönelik imal ettiğimiz parçaların tamamı ve beyaz eşya sektörüne yönelik imal ettiğimiz parçaların yine yaklaşık %12’lik kısmı olmak üzere toplam üretimimizin %70’lik bölümünü ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler, Fransa, İspanya, Almanya, Polonya, Slovakya, İtalya, Meksika, Macaristan, Brezilya, Güney Afrika, Rusya ve Tayland ‘dır. 

Sizi gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Özellikle otomotive yönelik imalatlarımızda, multicavity (çok gözlü) kalıplar ile yaklaşık 90.000  adet/gün  aralığında  muhtelif büyüklükte parçalar imal etmekteyiz. Gerek günlük üretim adetlerimizin yüksekliği ve gerekse müşterilerimizin yaptığı Auditlerde tespit ettikleri yüksek OEE ve düşük iç PPM oranlarımız, HPDC (Yüksek basınç yöntemi ile döküm) proseslerinde uyguladığımız tasarımlar ve inovatif metodlar, imalatlarda kullandığımız kalıplardaki baskı sayılarını arttırmaya yönelik yaptığımız sürekli iyileştirme çalışmaları ve müşterilerimize sağladığımız teknik prodüktiviteler bizleri rakiplerimizden farklı kılan en temel karakteristiklerdir. 

Sizleri BSH firması referansı ile tanımıştık. Yurtdışında aldığınız bir ödül sonrası ailemize katılmıştınız? Bu ödül sürecinden bahsedebilir misiniz?

BSH firması ile 2009 yılı başında, Polonya Lodz ve Çerkezköy’de kurulu çamaşır makinası fabrikalarına tambur yıldızı imalatı için anlaşma yaparak çalışmaya başladık. Yaklaşık bir yıllık çalışma neticesinde, sevkiyatını yaptığımız parçalarda, fiyat, kalite ve lojistik performanslarımız, ilgililerce değerlendirilmiş ve bu değerlendirme neticesinde Çelikel, dünya genelinde tüm BSH tedarikçileri arasındaki yaklaşık 750 firmadan bahsediyoruz, ilk 36 içerisine; döküm tedarikçileri arasında ise birinciliğe layık görülmüştür. Sanıyorum BSH tedarikçi listesine giren ve 1 yıl gibi kısa bir sürede bu ödülü alan ilk firma biziz. Bu ödül elbette bizleri son derece motive etti. Şahsım, Değerli Yönetim Kurulu üyelerimiz ve firmamızın tüm değerli çalışanları adına bizleri bu ödüle layık görererek onurlandıran Değerli Müşterimiz BSH firmasına bir kez daha sizin derginiz aracılığı ile teşekkürlerimi sunarım. Fiyat, kalite ve lojistik alanlarındaki mevcut performansımızı geliştirmek için azami gayreti, bundan sonraki yıllarda da aynı azim ve heyecan ile gösteriyor olacağız. 

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için ne yapabiliriz?

BEYSAD için yeni fakat sektör için 40 yıllık geçmişi olan bir firmayız. Ayrıca TAYSAD ve Türk Dökümcüler Birliği Dernek üyeliklerimiz de mevcut. Sektör temsilcileri olan değerli tüm BEYSAD üyelerinin sektörel bazda küresel rekabetçiliklerinin arttırılmasına yönelik  sorunlarının belirlenmesi, bu sorunların çözümlerine yönelik gerekli aksiyonların yine sektör temsilcileri ile birlikte planlanması, firmaların daha yakından tanınması ve geleceğe yönelik doğru kaynak planlaması yapılabilmesi adına bir Strateji Belgesi oluşturulmasının çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu çalışmalar zaten BEYSAD tarafından planlanmış ve uygulamaya konmuştur. Ayrıca BEYSAD üyelerini daha yakından tanımaya yönelik başlatılan, firmaların yerlerinde ziyaret edilmesini de son derece faydalı buluyorum. BEYSAD Yönetimine bu vesile ile teşekkürlerimi sunar, çalışmalarından duyduğum memnuniyeti bir kez daha belirtmek isterim.

Üye Girişi