BSH, Berlin'de çamaşır makineleri ve kurutucular için yeni teknoloji merkezi açtı
8 Eylül 2011

 700 çalışan, merkezde geleceğin çamaşır makinesi ve kurutucularını geliştirecek

“Sürdürülebilir bir gelecek yaratma” sloganı ile BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH, ortakları Paribus Capital GmbH, DRC Deutsche RealCorp GmbH & Co. KG ve Witte Projektmanagement GmbH ile birlikte 8 Eylül 2011’de, Berlin’de çamaşır makineleri ve kurutucular için yeni teknoloji merkezini açtı. Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit da teknoloji merkezinin resmi açılış törenine katılan siyaset ve iş dünyasından konukların arasındaydı. Toplamda yaklaşık 50 milyon avro yatırımın yapıldığı bina, çevresel sürdürülebilirlik bakımından en yeni çevreci inşa yöntemleri ve uygulamaları kullanılarak Paribus Capital GmbH tarafından tasarlandı ve inşa edildi.

“Sürdürülebilir bir gelecek yaratma”: BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH’nin çamaşır makineleri ve kurutucular için Berlin’de tesis ettiği yeni teknoloji merkezinin açılış töreninde kullanılan slogan buydu. Ortakları Paribus Capital GmbH, DRC Deutsche RealCorp GmbH & Co. KG ve Witte Projektmanagement GmbH ile birlikte BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH binanın resmi açılış töreninde Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit’ın da aralarında bulunduğu siyaset ve iş dünyasından konukları ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Ev çamaşır ürünleri segmentinde BSH’nin sahip olduğu yetkinliklerin önemli bir bölümü şirketin Berlin’deki yeni teknoloji merkezinde bir araya gelecek. Bu yetkinlikler; araştırma ve geliştirme, kalite yönetimi, üretim ve malzeme planlaması ve satın almayı içeriyor. Yaklaşık 700 teknisyen ve mühendis geleceğin çamaşır makineleri ve kurutucuları üzerinde hemen çalışmaya başlayacak. 

Açılış töreninde söz alan BSH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kurt-Ludwig Gutberlet, BSH’nin Berlin’de “Üretim tesisinden gelecek odaklı geliştirme merkezine yaptığı başarılı geçişin” altını çizdi ve şunları söyledi: “Çamaşır makinesi ve kurutucular alanındaki bu yeni teknoloji merkezi açık bir şekilde uzun vadede rakiplerimize karşı yenilikçi avantajımızı sürdürme amacımızı vurguluyor. Ev aletlerinin gelecekteki gelişiminde kaynakların korunması ve enerji verimliliğinin iyileştirilmesi hayati önemde olacak.” 

BSH’nin CEO’su bu bağlamda evlerdeki enerji verimliliğini artırmak için daha açık siyasi önlem ve bağlılığın gerektiğini belirtti. Bu amaca yönelik olarak da şirket Berlin’deki yüksek eğitim kuruluşları ve bilimsel enstitülerle olan mevcut işbirliğini yoğunlaştıracak. 

Çamaşır makineleri ve kurutucular için yeni teknolojiler ve yenilikçi uygulamalar geliştirmeyi amaçlayan bir dizi ortak araştırma projesi halihazırda devam ediyor. BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH’nin yeni teknoloji merkezinin Berlin’in iş merkezi olarak konumuna ciddi katkı sağladığını ifade eden Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları belirtti: “700 kalifiye çalışanın istihdam edildiği bu merkezin önemli bir istihdam yarattığı kesin ve merkez ekonomik açıdan da Berlin’in cazibe merkezi olmasına katkı sağlayacak. BSH’nin şehirdeki yüksek eğitim kurumları ve bilimsel enstitüler ile uzun vadeli işbirliğine bağlılığı da Berlin’in bir bilim merkezi olarak konumunu güçlendirecektir.”

Kapalı uçlu gayrimenkul fonları aracılığıyla finansman

Siemens’in teknoloji parkında yeni altı katlı bina sadece modern tasarımı ile dikkat çekici değil, aynı zamanda 32.000 m2’lik alan bölümlere ayrılırken ofis ve laboratuvar alanlarının iletişime açıklığı vurgulamasına özel önem verilmiştir. Bina, Hamburg’da yerleşik emisyon kuruluşu Paribus Capital adına tasarlandı ve inşa edildi, bu kuruluş binayı finanse etmek için kapalı uçlu gayrimenkul fonu “Paribus BSH Bosch and Siemens yönetim ve araştırma merkezi, Berlin”i kurdu. Paribus Capital’in Direktörü Joachim Schmarbeck konu ile ilgili şunları söyledi: “Fon sadece gerçekçi hesaplamaları esas almıyor aynı zamanda lokasyon, bina kalitesi ve kiracının mali gücü yönünden de sağlam temellere dayanıyor – ki bunlar da gayrimenkule yatırım yaparken belirleyici unsurlardır. Ayrıca, BSH geçtiğimiz 60 yıldır Berlin’de yerleşik durumda. Mevcut iş ikliminde dahi bu tarz yüksek kaliteli ürünlerin yatırımcı akışını kolayca çekeceği aşikar. Fonun oldukça kısa bir süre içinde tamamıyla taahhüt edilmesi de bunu gösteriyor.” Paribus Capital, fonun dört aylık plasman sürecinde yatırım özsermayesini 35 milyon avro tutarında arttırdı. İştirak, toplamda yaklaşık 63 milyon avroluk yatırım hacmine sahip. Yatırımcılar, 2012 yılı ve sonrasında yüzde 6’lık yıllık ödemeler alacaklar, 2021’e kadar bu tutar yıllık yüzde 7’ye çıkacak.

Tutkulu çevresel stratejilerin uygulanması

Fon gayrimenkulünün bir diğer artısı da binanın mükemmel enerji verimliliği. Witte Projektmanagement GmbH’nin Ortağı Marco Witte bu konuda şunları belirtti: “Ortaklarımız BSH ve Paribus Capital daha işin başından itibaren binanın sürdürülebilirliğine büyük önem verdiler. Bu nedenle, Berlin’de yerleşik Gewers & Pudewill mimarlık ofisi ile çalıştık ve binanın her zaman yeşil bina sertifikasını alabilecek şekilde tasarlanmasını sağlamaya çaba gösterdik. Şirket, proje yönetimi ve genel planlama danışmanlığının yanı sıra yatırımcı girişi safhasından proje tamamlanmasına kadar Paribus Capital’e destek sundu. İnşaat maliyetleri olarak harcanan yaklaşık 45 milyon avro içinde 10 milyon avroyu fazlasıyla geçen tek gider kalemi yenilikçi ve ekolojik bina sistemleri için harcandı. Enerji stratejisi, binayı iklimleştirmeye yardımcı olan cihazların test edilmesin içeriyor. Witte Projektmanagement’ta DGNB (Almanya Sürdürülebilir Bina Konseyi) bölümü direktörü ve proje lideri Hendrik Dusny, 1000’den fazla çamaşır makinesindeki sudan elde edilen atık ısının binayı ısıtmak için kullanılacağı örneğini verdi. Yine, kurutuculardan çıkan havanın da bu şekilde kullanılacağı belirtildi. DGNB sertifikası halihazırda hazırlanıyor. Eğer BSH’nin teknoloji merkezi bu sertifikayı 2012 yazında almaya hak kazanırsa DGNB plaketine layık görülen ilk laboratuvar binalarından biri olacak.

BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH hakkında

2010 yılında yaptığı yıllık 9 milyar avroluk satış rakamı ve 43,000’den fazla çalışanı ile BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH beyaz eşya sektörünün önde gelen uluslararası firmalarından biri konumunda.  

Paribus Capital hakkında

Paribus Capital GmbH, Hamburg’da yerleşik bağımsız bir emisyon ve yatırım kuruluşudur. Paribus Capital, gayrimenkul, raylı lojistik ve deniz taşımacılığı alanındaki varlıklara yönelik girişimcilik faaliyetleriniden yararlanarak yüksek getirili sermaye yatırımları planlıyor, böylece müşterilerine dengeli bir risk-getiri profili ile yüksek kazançlı yatırım fırsatları sunuyor. Kuruluşundan bu yana şirket yaklaşık 480 milyon avroluk toplam yatırım hacmine sahip projeleri başarıyla gerçekleştirdi. 

Witte Projektmanagement GmbH hakkında

Witte Projektmanagement GmbH, genel merkezi Berlin’de bulunan ve Düsseldorf, Hamburg ve Münih’deki şubeleri ile tüm Almanya’da faaliyet göstermektedir. Şirket, gayrimenkul, inşaat ve finans sektörlerinden müşterileri adına karmaşık inşaat projelerinin yönetimi ve danışmanlığı işiyle iştigal etmektedir. Şirketin sunduğu hizmetler, proje yönetimi, sözleşme ve proje kontrolü, teknik durum inceleme çalışmaları ve yeşil bina sertifikasyonunu içermektedir. Alman Sürdürülebilir Bina Konseyi’nin (DGNB) bir kurucu üyesi olan şirket DGNB sertifikası almak isteyen müşterilere destek ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Üye Girişi