BİMU Robot ve Otomasyon Fuarı 30. Kez Milano'da Yapıldı BEYSAD da Oradaydı
4 - 8 Ekim 2016

BİMU Makine, Robot ve Otomasyon Fuarı 30. kez 4-8 Ekim 2016 tarihlerinde yine İtalya’nın Milano şehrinde yapıldı. 2 yılda bir yapılan fuarda, makine aletleri, metal işleme, kaynak teknolojisi, test ekipmanları, makine aletleri aksesuarları 4 farklı holde sergilendi. Fuarda, metal kesme, form verme, robot ve otomasyon teknolojileri, robot programlama, simülasyon makineleri, yazılım teknolojileri (3D yazılım, software), CNC işleme makineleri, transfer makineleri yer aldı.

İtalyan Ticaret Ajansı (İTU) tarafından davet ulaşan fuara BEYSAD’ı temsilen, BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Erdoğan Kalay, BEYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hamdi Erem, BEYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Gökhan Turhan, BEYSAD Kurumsal İletişim Müdürü Sayın Ayşegül Koç, BEYSAD Üyesi Sayın Bilgin Semiz ve BEYSAD Üyesi Sayın Zeynep Kokumer katıldılar. Organizasyona Türkiye’den ayrıca BEYSAD üyesi Makasan firmasından Sayın Basri Akkoyun, Coşkunöz firmasından Sayın Adem Selvi ve Makine Magazin Dergisi’nden Sayın Yalçın Gür katıldılar. İtalyan Ticaret Merkezi’nden ise Sayın Erol Kurt, tüm organizasyon boyunca bize eşlik edip, evsahipliği yaptılar.  Kendilerine bir kez daha teşekkür ederiz.

İlgili fuarda 1072 firma, toplamda 90.000 m2’lik 4 holde ürünlerini sergileme fırsatı bulabildiler. Bu firmaları 33 ülkeden, yaklaşık 1020 firma ziyaret etme şansı yakaladı.

Fuar UCİMU, (İtalyan Takım Tezgahı, robotlar, otomasyon sistemleri ve yan ürünler, NC, araçlar, bileşenler, aksesuarlar Üreticileri Derneği) öncülüğünde organize edilmiş olup, çok kapsamlı ve düzenli bir organizasyon olduğu söylenebilir.

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Erdoğan Kalayfuara daha önceki yıllarda da katılma fırsatı bulmuş ve verimli geçen organizasyona bu kez de BEYSAD adına katılım sağladı. Kalay, fuara ilişkin; “BİMU'nun üretim teknolojileri konusunda Avrupa'nın önemli merkezlerinden olan İtalya'nın en önemli fuarı olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda hepimizin bildiği gibi Beyaz Eşya sektörü konusunda da İtalya, yıllardan beri dünyanın önde gelen merkezlerinden birisi. Bu iki kritik nokta bu fuarda biraraya geliyor. Bizler de gelişmeleri takip edebilmek için bu fuarı ziyaret ettik ve amacımıza uygun olarak çok da faydalı geçtiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Organizasyonun BEYSAD’ın da dahil olduğu ikinci günü, Dünyanın farklı ülkelerinden Ticaret Ajansları aracılığı ile davet edilen yabancı delegasyonların kabul edildiği bir “Hoş geldiniz” Toplantısı ile açıldı. Türkiye, Polonya, Rusya, Meksika, İran, Tunus, Cezayir, Mısır, Hindistan gibi ülkelerden çok sayıda davetlinin bulunduğu açılış toplantısında fuara, programa ve amaca yönelik, yetkililerce bazı bilgilendirme sunumları yapıldı.

Fuar katılımcıları ile, organizasyon öncesinde katılımcı bilgisi paylaşılmış ve görüşmek istedikleri şirketlerle ikili görüşme tabloları hazırlanmıştı. En azından böyle bir düzen içerisinde ziyaret, fuarı daha da anlamlı hale getirdi. Görüşme listelerine de ek olarak fuarın tamamı rahatlıkla gezilebildi. İlgili günün akşamında, gündüz yapılan görüşmelerin daha da verimli hale dönüşebilmesi için tüm katılımcılara bir resepsiyon verildi.

Ziyaretler diğer gün de devam ederken, gün ortasında Türkiye, Polonya ve İtalyan gruplarından oluşan heyet karşılıklı işbirliği toplantısı yapma fırsatı bulabildi. UCİMU, İtalya, Türkiye ve Polonya Ticaret Ajans yetkililerinin hazır bulunduğu masadaki yetkililerle ülke grupları bir tanışma gerçekleştirdi. Fuarın değerlendirilmesi yapıldı ve seneye daha iyi olabilmek, daha büyük holler açabilmek için grup liderlerinin fikirleri alındı.

Genel olarak olumlu görülen fuarın verimli geçtiği, güzel bir buluşma noktası olduğu, olumlu bilinen İtalyan makine sektörünün daha yakından izlenebilme fırsatı sunduğu, organizasyonun kusursuzluğu dile getirildi.

İlgili günün sonunda da bir Sanat Galerisi ziyareti gerçekleştirildi.

Emeği geçenlere ve katılımcı üyelerimize teşekkür ederiz.

Üye Girişi