Bimeks İthalat Firması Kurucusu Sayın Müge Ova ile söyleşi
Aralık 2015

Değerli BEYSAD Okurlarımız,

Yeni üyelerimizi tanımaya ve sizlerle tanıştırmaya devam ediyoruz. Bu sayımızın konuğu Bimeks İthalat firması kurucusu Sayın Müge Ova… Yönelttiğimiz sorulara, samimiyetle ve uzun uzun, ayrıntılı cevaplar verdikleri için kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Bimeks İthalat İhracat ve Nakliyat şirketi 1991 yılında Cem Mete Hadımlı ve Yasemen Müge Ova tarafından bir aile şirketi olarak kuruldu. Çift taraflı yapışkan bant ithalatı ile başlayan faaliyet, daha sonraki yıllarda grafik/ baskı klişeleri; çeşitli baskı makineleri ve malzemeleri satışı alanlarına açılım yaptı. Bant ithalatı o yıllarda revaçta olan Taiwan’dan yapılırken; zaman içinde dünyanın dört yanından çeşitli özelleşmiş bant üreticilerine genişletildi. Firma, özellikle çift taraflı bant pazarlaması konusunda deneyim kazandı. Sadece ekonomik alternatifler bulmaya değil; en etkin yapıştırma çözümleri üretilmeye önem verildi. Müşteri odaklı çalışmalar firmayı konverting konusunda Türkiye’nin en geniş makine ve konverting cihazlarına sahip firma konumuna ulaşmasına yardımcı oldu. Eğitime özel önem verildi. Firma bünyesindeki satış mühendisleri her yıl yurtdışı bant tedarikçilerinden aldıkları eğitimleri şirket bilgi hazinesine eklemektedirler.

Bimeks İthalat firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
Bant ithalatı ile başlayan şirket faaliyeti geçtiğimiz yıllarda bant üretimine yönelerek hem şirket hem de Türkiye ekonomisine yararlar sağlamaya devam ediyor. Şirketin çok daha etkin hizmetler verebilmesi için satın alınan Tuzla Organize Sanayi Bölgesi içindeki yeni binasına geçiş yapabilmek için çalışmalar son hızıyla sürüyor. 2016’dan itibaren geniş stok alanları, kalitenin izlenebilirliğine büyük fayda sağlayacak kalite izleme sistemleri, kalite kontrol laboratuvarı ve yepyeni makine alımları ile çift taraflı bant sektörünün bir numaralı üreticisi ve servis firması olma yolunda hızla ilerliyor. Ürünlerimizin arkasındaki mühendislik desteğinin çok önemli olduğunu biliyor ve bu desteği artırmak üzere çalışıyoruz.

Bimeks İthalat ile yollarınız ne zaman kesişti?
Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinden mezun olduktan sonra Eczacıbaşı Holding / İpek Kağıt firmasında product manager olarak 4 yıl çalıştım. Sonrasında Arthur Andersen firmasında vergi departmanında hizmet verdim. 1991 yılında, Özal dönemi açılımları ile hareketlenen ithalat sektörü beni ve Çukurova Holding’te broker olarak hizmet veren kardeşim Cem Mete Hadımlı’yı bir şirket kurarak kendi projelerimizi gerçekleştirme yoluna sevketti. Zamanla her biri mühendis olarak yetişen 2. Nesil çocuklarımız şirketimize genç bakış açıları ve projelerini taşıdılar.

Geçtiğimiz Nisan ayında 24 yılımızı geride bıraktık. Amacımız 25. yılımızı yeni üretim sahamızda kutlamak ve şirketimizi halka açma yolunda önemli bir etabı geride bırakmak.

Bimeks İthalat firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Şirket, iki kurucu yönetici ortak tarafından yönetilmekte. Ortaklar Satış ve pazarlama ve üretim olarak kendi doğal yetenekleri doğrultusunda iş bölümü yaparak iki departmanı oluşturdular.

Ülke içi satış ve pazarlama takımı ile ihracat müdürü her iki ortağa sürekli raporlamalarla interaktif olarak yönetim ve karar mekanizmasına katkıda bulunmakta. Firmada hiçbir karar tepeden inme bir şekilde değil, daima istişare yöntemiyle alınmakta. İnteraktif yönetim üretim tarafında da çalışanlar ve yönetim arasında kopukluğa meydan vermeden sürekli bir iletişim avantajıyla, şirket gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Bugün otomotiv, beyaz eşya, etiket/ambalaj baskı, krepli kağıt üretimi de dahil olmak kaydıyla kağıt sanayii; banyo, mutfak aksesuarları üreticileri, yapı, inşaat sektörleri ve daha pek çok üretim sektörünün ileri gelen firmalarıyla işbirliği içinde olan firma, her yıl Euro bazında yaklaşık %15’lik bir ciro artışı sağlamaktadır.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
İhracat şirketin henüz hiçbirşey üretmediği kuruluş yıllarında bile yönetici ortakların en büyük hayali olmuştu. Hedefler ve onlara doğru atılan kararlı adımlar kuşkusuz zaman içinde hepimizi mükemmel sonuçlara ulaştırıyor. İhracat müdürümüz, oğlumuz Güray Özonar şirkete katıldığı 2011’den itibaren Avrupa, Afrika, Ortadoğu coğrafyalarında birçok müşteriyi sadece ürün değil gönül bağıyla da şirketimize bağladı. Bu da zaman zaman çeşitli coğrafyalarda karşılaşılan olumsuz koşulların ilişkilerimizi kesintiye uğratmadan sürmesini sağlamakta. Bu arada ürünlerimiz Türkiye’de bizden ürün satın alan kurumsal müşteriler sayesinde Amerika kıtasına kadar ulaşmakta. Bunları bilmek bugün hepimiz için büyük bir motivasyon kaynağı. Şu anda direkt ihracatımız toplam satış rakamının %10’una ulaşmış durumda. İndirekt olarak yabancı müşterilere ulaşan rakamın bunun çok daha üzerinde olduğunu biliyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Rakiplerimizin iç dinamiklerini çok iyi bilmemize elbette imkan yok. Ancak kendi avantajlarımızı çok iyi biliyoruz. Üretim kademesinde görevli arkadaşlarımızdan, şirketimizin orta ve üst düzey yöneticilerine kadar hepimizin üzerinde hemfikir olduğu en önemli nokta, hayatta herşeyin imkan dahilinde olmasıdır. Hiçbirimiz “hayır” ı bir cevap olarak kabul etmiyoruz. Karalı, ısrarlı ve hedef odaklı çalışmalar bizi er geç istediğimiz noktalara taşımıştır ve taşıyacaktır. Yönetici olarak bizler ve pazar oyuncularıyla birebir ilişkideki tüm takım arkadaşlarımız, zaman içinde ofis oturma düzenimizle bile desteklenen interaktif çalışma şeklimizle, bizi kuşkusuz en hızlı karar vererek uygulamaya koyan bir şirkete dönüştürdü. Makina alımlarında bile bu hızlı fakat iyice ölçülüp biçilmiş kararların inanılmaz yararlarını gördük. Hiyerarşinin ayaklarımıza dolanmasına asla izin vermedik. Mütevazi ve basit metotları her zaman tercih ettik ve zaten oldukça karmaşık olan iş hayatını basitleştirdik. Tartışmaktan, herkesin serbestçe fikirlerini ifade etmelerinden asla rahatsız olmadık, birbirimizi daima dinledik. Övgülerden çok eleştirilerin bizi geliştireceğine inandık. Kuşkusuz eksiklerimiz var ancak hayallerimiz ve onlara mutlaka bir şekilde ulaşacağımıza dair inancımız ve en önemlisi hiç bitmeyen tutku ve coşkumuz bizi diğerlerinden ayırıyor diye düşünüyoruz.

BEYSAD’a ilişkin görüşleriniz, BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için neler yapabiliriz?
BEYSAD kuşkusuz bizim için çok önemli bir network’ü temsil ediyor. Biz bu grup müşterilerimize daha etkin ulaşmak; yurt içinde ve yurt dışında henüz açamadığımız kapıları daha da zorlamak için BEYSAD’ın önemli bir araç olabileceğini görüyoruz. İnşallah bu network’ün daha da etkin bir üyesi haline dönüşeceğiz zaman içinde. Şirketimizi bu network’ün elemanlarına daha etkin tanıtmamıza yardımcı olduğunuz için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Üye Girişi