BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Besim Oktayer Dünya Ekonomi TV’de “Volkan Özsoy ile İş Dünyası Turu”
13 Ağustos 2013

“Sanayiciler içerisinde geleceğe umutla bakan bir sektörüz…”

Besim Oktayer 13 Ağustos 2013 günü katıldığı programda sektörümüz ve BEYSAD üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Bir gün önce açıklanan TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı sanayi üretim rakamlarına istinaden rakamların beklentileri karşılayıp karşılamadığı sorusuna Oktayer; “%3’lük büyüme rakamlarını beklentilerimize uygun buldum. Beyaz eşya sektörü verilerine göre iç satışlarımız %4, ihracat oranımız %1 büyümüş, ortalaması %3… Biz %5 hatta %10 üzerinde büyümeye alışık bir sektörüz ve büyümek zorunda da olan bir sektörüz. Önceki yıllarda büyüme %8 oranlarında iken, bu rakamdan memnun değiliz elbette “ dedi.

Oktayer, “Dış talepte bir azalmamız var, Avrupa’daki daralmanın etkilerini görüyoruz. Sektörümüz iddialı bir sektördür ama pazarınız daraldığı durumlarda yeni pazarlar bulmalısınız ama bu da hiç kolay değil. Bu bağlamda pek keyfimiz yok diyebilirim.”

2008 krizindeki yaraları telaffi edebildiniz mi sorusunaise Besim Oktayer; “Eksiye düştükten sonra rekabetten dolayı artıya çıkmak zor ama bizim yan sanayi sektörümüz diğer sektörlere göre keyifli, büyüyen, dünyada rekabetçi bir sektördür. Ana sanayimiz üretiminin %70’ini ihraç eder, bu sebeple dış piyasalar bizim için çok önemlidir. Otomotiv gibi rekabetçi bir sektörüz. Bizim hep sürekli büyümeye ihtiyacımız var. Pazar bulmak zor ama bunun için çalışmalarımız var; mesela İMMİB ile biraraya gelip Ur-Ge takımı kurduk ve Amerika kıtasını hedef aldık, örneğin ABD, Brezilya, Meksika gibi… Sonbaharda Brezilya’ya gideceğiz… Kendimize yeni dünyalara yaratmanın çabasındayız.”

Rekabet sıralamasında kendinizi nerede görüyorsunuz sorusunaOktayer; “Birinci görüyoruz. Bunu biz değil tüm rakiplerimiz söylüyor. Neden sizi tercih edelim soruları karşısında diyoruz ki; biz Çin kadar ucuz değiliz ama Çin’den kaliteliyiz, Çin’den daha fleksibılız; daha az ve özeli daha çabuk üretebiliriz; ucuz fiyat ve çok ürün ise Çin’e gidin ama özel, özellikli bir şey alacaksanız bizden alın diyoruz.”

“İthalat bağımlılığımız diğer sektörler kadar yüksek değil. Rekabetçi döviz kuru ve düşük faiz istiyoruz; inovasyon, teknoloji, yönetim bizden diyoruz…”

Sektörün sorunları nelerdir sorusunaise Besim Oktayer, “Sektöre has bir sorunumuz yok, yaygın bir sektörüz. İçimizde plastikçiler, elektronikçiler, metalciler var. Türkiye’nin genel sorunları bizim de genel sorunumuz diyebilirim ki Türkiye’de işçilik pahalıdır… Gerçekten Türkiye’de işçilik pahalı. Rekabet ettiğimiz ülkelerle mukayese etmeliyiz; yani Hindistan, yani Çin, yani Polonya, Bulgaristan ile… Almanya ile karşılaştırırsak doğru olmaz… İşçilerin eline çok para geçmeyebilir ama Türkiye’de işçilik maliyetleri çok fazla… Ama sektörde verimliliğimiz iyidir…” diye yanıt verdi.

Teşviklerle ilgili konuya“Devlet tarafından verilen gerçekten kazanarak elde edemeyeceğimiz Ar-Ge ve yatırım teşvikleri var ama bürokrasisi az ve daha yaygın halde kullanılabilmesi bizim için ciddi teşviktir…  Teşviklerde iyileşme oldu demeyelim de biz teşvik almayı öğrendik diyebiliriz… Sanayicimiz şimdi bunu öğrenmeye başladı…” diye yanıt verdi.

Besim Oktayer son olarak sektör olarak 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz sorusuna, “Biz ana sanayi ve Türkiye’nin büyüme oranı kadar büyüyebileceğimizi ve bu rakamın ortalama %6-7 oranında olacağını, üretim kapasitesini ikiye katlayacağımızı düşünüyoruz. Pazarlarımız çok; Suriye’yi, Mısır’ı keşfetmiştik aslında… Suriye, Mısır, Tunus pazarları bizim için daha kolay pazarlardı ama oralarda yeniden yeşerecek inşallah. Şimdi Amerika kıtası gibi zor pazarlarda şansımızı aramaya başladık.

Üye Girişi