BEYSAD Yeni Yönetimi Kayseri ziyareti yaptı
30 Haziran - 1 Temmuz 2014

BEYSAD yeni Yönetim Kurulu Kayserili firmalar ile tanışma ve BEYSAD üyeleri ile Kayseri arasında işbirliklerini geliştirmek üzere 30 Haziran- 1 Temmuz tarihlerinde bir seyahat yaptı ve 6 firmayı ziyaret etti.

Seyahate BEYSAD YK adına, Bahadır Balkır, Hamdi Erem, Tolga Ballık, Hakkı Bayraktar, Erdoğan Kalay, Sedat Can Ar, Selim Helvacı, Ayşegül Koç katıldılar.

Seyahat boyunca 6 beyaz eşya ana sanayi firması ve üye potansiyeli olabilecek bir raf üreticisi firma ziyaret edildi; Kumtel A.Ş.; Ezinç Metal A.Ş.; Ödül Troph Ltd.; Femaş A.Ş.; Mestaş A.Ş.; İtimat A.Ş. ve Kantarcı Raf…

Seyahat sırasında gidilen firmalarla BEYSAD üyelerini Kayseri’de biraraya getirebileceğimiz bir tedarikçi günü organizasyonu yapsak bakış açıları ne olur diye sorduğumuzda, memnuniyet duyup, destek olabileceklerini ilettiler.

Kumtel A.Ş.’den Osman Köseoğlu ve ziyaretin ilerleyen saatlerinde Fatma Bayraktar ile görüşüldü. Firmanın 1972 yılından beri gelişimini dinlemek bizleri de son derece heyecanlandırdı.

Osman Köseoğlu:

“Kayseri’de ana sanayinin asisti eksik. Ciddi yan sanayi eksiğimiz var…”

“Daha komplike bir iş olduğu için ısınan beyaz eşyayı tercih ettik.”

Kumtel’deki güleryüzlü ve misafirperver karşılama, Kayseri’deki ilk randevumuz olması ile bizleri son derece rahatlattı. Her konuda destek olabileceklerine ilişkin sinyaller aldık…Gerek Derneğimize yeni üyeler kazandırabilmek için, gerekse Kayseri ekonomisinin rakamlarına ilişkin başvurabileceğimiz yerlere dair bilgiler edindik.

Bunca yatırımı, gelişimi teşvik almadan yapıyor olmaları çarpıcı ve nedenini sorduğumuzda çok prosedür uygulandığını ve projelerin zaman-süreç yönetimin kendilerinin hızının gerisinde kaldığını ifade ettiler. Basit teşviklerden zaman zaman faydalanmış olsalar da, komplike olanlardan faydalanmak onlar için zor geliyor.

Şehirlerinde istikrarlı büyüme ve ilerleme görüyorlar; İK’dan memnunlar, dışarıdan göç aldıklarını ve gelenlerin de memnun olduğunu ifade ettiler. Ancak kaliteli yan sanayi eksiği olduğunun altını çizdiler.

Kumtel Hakkında:1972 yılında üretime başlayan Kumtel, 40 yıldır devamlı büyüyerek gelişmekte ve Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapmaktadır. Pişirici, ısıtıcı ve çeşitli ev aletleri alanlarında üretim yapan Kumtel, elektrikli ısıtıcı, mini ve tam boy fırın, tost makinası, barbekü ve su ısıtıcısı gibi pek çok üründen oluşan geniş ürün yelpazesiyle müşterilerine en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Firma, Kumtel ve Luxell olmak üzere iki farklı marka ile tüketiciye ulaşmaktadır.

Üretim kapasitesi günlük 30.000’in üzerinde olan Kumtel, bu özelliğiyle sektöründe lider üretici konumundadır. Üretimde kaliteyi ve müşteriye en kaliteli ürünü ulaştırmayı misyon edinmiş olan firmanın tüm ürünleri CE belgelidir, ayrıca ürünlerinin SGS ve TSE standartlarına uygunlukları dünyaca ünlü standart kuruluşları tarafından belgelenmiştir.

Dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde, farklı tüketici ihtiyaçlarına tam cevap vermeyi ilke edinen, uluslararası birer marka olan Kumtel ve Luxell, ürün ve proses geliştirme, prototip hazırlama, proje tasarım ve pilot üretim ünitelerinden oluşan Ar-Ge çalışmalarına büyük önem vermektedir.

Üretiminin %70’ini ihraç eden Kumtel, Almanya’dan Güney Afrika’ya, Meksika’dan Avustralya’ya uzanan 5 kıtadaki 105 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

2005 yılından beri Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun arasında yer alan Kumtel, ilerleyen yıllarda da istikrarlı büyümesini sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Kayseri’de ikinci olarak Ezinç Metal’den Ali Ezinç ve Sebat Alüminyum’un yöneticisi Mahmut Ezinç ile görüşme fırsatımız oldu. Firma, 1983 yılından beri güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteriyor.

Ezinç Metal Hakkında:1983 yılından beri güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Ezinç A.Ş. bugün itibariyle güneş kollektör üretiminde Türkiye'de lider, Dünya'da ise üçüncü sırada olduğunu ifade etmektedir. Ezinç'le ilgili bazı sayılar:

* Yıllık üç vardiyada 1.440.000 m2 kollektörü üretim kapasitesi.

* Yıllık üç vardiyada 90.000 adet sıcak su tankı üretim kapasitesi.

* 90 farklı tip ve modelde güneş kollektörü ve 80 farklı tip ve kapasitede sıcak su tankı üretimi.

* Üç yerleşkede 26.000 m2 kapalı alan, 95 ülkeye ihracat, Türkiye'de 950 bayiden oluşan satış ağı.

Ulusal ve uluslararası dolaşıma uygun, tüm kalite standartlarına sahip olan firmamız, 30 yıllık tecrübesi ile kullanıcılarına sunduğu ürün kalitesi ve konforu sayesinde uzun yıllar tercih sebebi haline gelmiştir.

İmalat ve satışın yanı sıra, danışmanlık ve proje hizmetleri ile Türkiye'de ve yurtdışında güneş enerji sektörünün gelişmesine önemli katkılar sağlayan firma, Ar-Ge yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Firma, ekipman ve teknoloji takibinin önemini bilmekle beraber, hizmetiçi eğitimin de önemli olduğunun farkındadır. Üretim ve Müşteri hizmetlerinin her aşamasında insana yatırımın sonucu olarak sahip olduğu entellektüel sermayeyi, başarılarının temel taşı olarak görmektedir.

Firma bizleri son derece güleryüzle karşıladı ve samimi itiraflarda bulundu. Şöyle ki; “Kayseri piyasası olarak çok büyütülüyoruz, harikayız diyoruz, ticaretten anlıyoruz diyoruz ancak hacimlerimiz çok küçük. Birbirimizle biraraya gelemiyoruz, gelebilip de sohbet etmek istediğimizde birbirimizden bilgi saklıyoruz, yaptığımız işi kaptıracakmışız gibi hissediyoruz. Ama artık bilgiye ulaşmak çok kolay, saklamakla bir yere varılamıyor, bilakis paylaştıkça, kümelenmeler ile dertlerimize ortak çareler bulabiliyoruz, sözümüzü dinletebiliyoruz. Dünyadaki değişimle birlikte bizde de açılımlar başladı, biz de kendimizi bu yönde geliştiriyoruz.”

Bizler Genç Beysadlı projemizden bahsedince Ali Bey, Sebat Alüminyum firması sahibi olan oğlu Mahmut Bey ile de tanışmamızı ve firmasının derneğimize üye olmasını tavsiye etti. Gerçekten de Mahmut Bey genç, işini bilen, üyemiz ve Genç Beysadlı ekibimizde olabilecek kapasitede eğitimli bir kişi. Kendisi de sonradan aramıza dahil olmasına rağmen büyük bir samimiyetle bizlerle ilgilendi ve ziyaretimizden memnuniyetini dile getirdi.

Firma, güneş enerji teknolojilerine ilişkin çok güzel yenilikler yapmış ama en etkilendiğimizi paylaşmak isterim.

Ezinç tarafından üretilen güneş enerjisi ile çalışan mangal ile yemeğin keyfini doyasıya yaşayın. Enerjisini güneşten alan ve başka hiçbir şeye (kömür, tüp, elektrik) ihtiyacı olmayan bu ürün ile ister piknikte, ister evinizin balkonunda harika lezzetler yaratabilirsiniz.

İlk günkü son ziyaretimiz Ödül Trophy LTD.’den Mustafa Kemal Saçmacı’ya idi. Firmagazlı, elektrikli pişirici grupları, tamboy fırınlar, mini fırınlar ve elektrikli quartz soba üretimi yapmakta.

Ödül Tropy Hakkında:Ödül Madeni Eşya Sanayi, 1973 yılında Emin Saçmacı tarafından kurulmuştur. Şirket, kuruluşundan itibaren çeşitli ev aletleri üretimi yapmıştır. Şu an da gazlı, elektrikli pişirici grupları, tam boy fırınlar, mini fırınlar ve elektrikli quartz soba üretimi yapmaktadır.

Üretimini yapmış olduğu ürünler tamamıyla kendi Ar-Ge departmanlarının tasarlamış olduğu ürünlerdir. Tüm ürünleri kolay kullanım, güvenlik ve estetik açısından kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmektedir.

Ödül, üretim faaliyetlerine 32000 m2 açık ve 20000 m2 kapalı alanda modern teknolojisiyle devam etmektedir. 40’dan fazla ülkeye ihracat yapmakta olan firma, Ödül ve Trophy markaları ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda uluslararası pazarda OEM markalar ile de üretim yapmaktadır.

Firma, modern tesislerinde yüksek nitelikli mühendis ve deneyimli personeli ile faaliyetlerine devam etmektedir. Firma tüm ürün çeşitleri için uluslararası kalite standartları ve sertifikaları olan CE, SASO, SONCAP, GOSTR ve TSE sertifikalarına sahiptir.

Şirketin vizyonu; "Müşterilerimize en iyi kalitede ürün üretmek ve sonsuz müşteri memnuniyeti sağlamak.”

Bu firmaya gittiğimizde bizi tüm enerjisi ve sempatisi ile şirket kurucusunun oğlu Mustafa Kemal Saçmacı karşıladı. İlk gördüğümüzde enerjisini farketmemek mümkün değildi ancak birlikte zaman geçirdikçe gördüğümüzden daha fazlasını hissettik. Genç yaşına rağmen, bilgisi, iş tecrübesi, sektörüne ilişkin oluşturduğu bağlantıları ve bu bağlantıları herkesle paylaşma isteği, belli ki aileden gelen bilgi ve görgü ile düzenlenmiş fabrikası görülmeye değerdi doğrusu… Kayseri’deki görüştüğümüz üçüncü firma da ülkemize ve insanımıza ilişkin umutlarımızın daha da artmasını sağladı.

Akşam birlikte iftar yemeği, ardından Billur Kahvecisi’nde içilen, yumuşacık içimi olan Necmettin kahvesi, sonrasında gecenin o saatine rağmen Mustafa Kemal Bey’in bitmeyen enerjisi ile şehir turu ve antikacı dükkanı… Çok ama çok teşekkür ederiz… 

İkinci gün ile birlikte firmalarımızı ziyaret etmeye devam ettik. İkinci günün ilk firması Femaş A.Ş. idi ve firmada, Ali Erkan Mamur, Cemalettin Kalaycı ve Mehmet Hızlıer ile görüşme fırsatı bulduk.

Femaş MetalMutfak Tipi Ocak, Solo Fırın ve Ankastre Ürünler sektöründe gerçekleştirdiği yatırımlar ve yüksek üretim teknolojisiyle dikkat çeken yenilikçi bir firma.

Ali Erkan Mamur: “Büyük beyaz eşya firmalarını kendimize örnek alıyoruz.”

“Kurumsallaşamayan, gelişemeyen firmalar rekabeti sağlayamaz.”

Femaş A.Ş. Hakkında:Kayseri'de  yer alan ülkenin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan FEMAŞ METAL toplamda 170 bin m2 açık ve 100 bin m2 kapalı alanda üretim yapan uluslararası bir şirkettir. Bünyesinde bulundurduğu şirketler ve markalarla iç ve dış piyasada önemli bir aktör haline gelen FEMAŞ METAL Mutfak Tipi Ocak, Solo Fırın ve Ankastre Ürünler sektöründe gerçekleştirdiği yatırımlar ve yüksek üretim teknolojisiyle dikkat çeken yenilikçi bir firma.

Başta FERRE olmak üzere diğer markalarıyla da pazarda yer alan FEMAŞ METAL bünyesinde;

Başak Metal, Remay Metal Plastik, Ferel Elektronik, Ferre Mobilya, Rema Dış Ticaret Şirketlerinibulundurmaktadır.

Başak Metal;Son teknolojiyle kalıp üreten ve yüksek otomasyon sistemleriyle hizmet veren Orta Anadolu’nun önde gelen üreticilerinden biridir.

Remay Metal Plastik Sanayi;Ocak Üssü Izgara, Plastik, Metal ve Alüminyum parçaları üreten Krom, nikel, galvaniz kaplamaları yapan tesislere sahip.

Ferel Elektronik;Ocak ve Fırınların elektromekanik ve mekatronik parçalarının üretimini gerçekleştiren pazarın en önemli elektromekanik sonfonel geliştiricilerinden ve üreticilerindendir.

Müşterilerine her daim kusursuzu sunmayı amaç edinen FEMAŞ METAL, tüketicilerine daha iyi ve daha geniş yelpazede ürün sunabilme vizyonu doğrultusunda FERRE MOBİLYA ile tecrübe ve kaliteyi farklı bir sektöre daha taşımaktadır. Sektörün en yeni ve en modern panel mobilya tesislerine sahip FERRE MOBİLYA, FEMAŞ METAL deneyimini yenilikçi ve çağdaş bir yaklaşımla tüketiciyle buluşturmaktadır.

Tescilli markalarının dışında da OEM üretim pazarında müşteri isteklerini deneyimli Ar-Ge kadrosu ve inavosyonla şekillendiren FEMAŞ METAL modern üretim teknolojileri aracılığıyla yeni ürün ve buna bağlı olarak yeni üretim teknikleri de geliştirmektedir. Geniş ürün çeşitleri tasarım tescilleri ve patentleriyle kendi üretim alanında bölgenin lider markalarından olan FEMAŞ METAL bu uzmanlığını demonte üretim ve OEM üretim alanında da göstermektedir.

35 yılı aşkın iş deneyimi ve 1000'in üzerinde uzmanlaşmış çalışanıyla hedefleri doğrultusunda ilerleyen FEMAŞ METAL 5 kıta ve 100’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla gelişmeye devam etmektedir. İhracat kapasitesinin artışındaki süreklilikteyse REMA DIŞ TİCARET'in büyük payı bulunmaktadır. Etkin iletişim süreci ve müşteri memnuniyetini ilke edinen REMA DIŞ TİCARET İstanbul ve Kayseri şubeleriyle Dünyanın en uç köşelerine dahi sorunsuz sipariş akışı sağlamaktadır. Bilgi Kaynakları Yönetimi aşamasından Ar-Ge Sürecine Ar-Ge sürecinden üretim aşaması ve satış sonrası desteğe kadar her an iş ortaklarının yanında olan FEMAŞ METAL kendi alanında uzmanlaşmış şirketleri ve deneyimli çalışan kadrosuyla teknoloji üretmeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Bu firmaya ulaştığımızda da bizi 3 değerli kişi karşıladı, Ali Bey şirket sahibi olup, işine sahip çıkmış ve vizyonuyla da şirketini oldukça büyütmüş kişi; Cemalettin Bey Arçelik’den yılların Ar-Ge deneyimini kazanıp emekli olmuş ve şu an o eşsiz deneyimleri ile firmanın gücüne güç katan ve üniversite-sanayi işbirliğini her fırsatta dile getiren önemli bir profesyonel, Mehmet Bey ise şirketin muhasebesi ile ilgilendiğini söyleyip tevazu gösteren ama aslında aileden biri gibi işe sahip çıkan ve konuşmalarda kendisine danışılan bir başka değerli profesyonel.

Şirketin görünen büyük kurumsal yapısı ardında kendi ifadeleri ile aslında bir aile sıcaklığı ve bağlılığı var ve bu bağlılığı sadece üst yönetimde değil, en alt kademede çalışan işçilerine de yaymak amacındalar.

Çok etkileyici fabrikalarının her metrekaresinde düzen, teknoloji ve emek hissediliyor. Başarılarının devamını diliyoruz ve misafirperverlikleri ve samimiyetleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ziyaret ettiğimiz bir diğer firma ise Klass Mestaş Metal A.Ş. idi ve Dr. Rahmi İncetan ile görüştük. 1973 yılında Kayseri’de kurulan Mestaş Metal Endüstri ve Sanayii A.Ş, midi fırından elektrikli quartz sobaya, gazlı pişiriciden barbeküye kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ve bu ürünlerinin hem tasarımında hem de üretiminde uzmanlaşmış Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri.

Dr. Rahmi İncetan: “Tıp doktoruyum, sağlıklı fırınlar üretiyoruz!”

Klass Mestaş Hakkında: 1973 yılında Kayseri’de kurulan Mestaş Metal Endüstri ve Sanayii A.Ş, midi fırından elektrikli quartz sobaya, gazlı pişiriciden barbeküye kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ve bu ürünlerinin hem tasarımında hem de üretiminde uzmanlaşmış Türkiye’nin önde gelen firmalarından biridir.

Mestaş Metal Endüstri ve Sanayii, üretimini modern teknolojilerle donatılmış 42000 metrekarelik açık 28400 metrekarelik kapalı alanda devam ettirmekte ve ürünlerini “Klass” markası adı altında pazara sunmaktadır.

Şirket; kapasite artırımı doğrultusunda gelişmiş teknolojilere sahip iş makinelerini kullanarak üretim verimini maksimuma çıkarmayı amaçlamaktadır. Ürünlerinin tasarımı ve üretimi sırasında ürün estetiği, kullanım kolaylığı ve güvenlik konularının büyük bir dikkatle ele alınması, üretimin her noktasında birinci kalite malzeme kullanımı, yüksek nitelikli mühendislerle birlikte kendi alanlarında uzman elemanlarla çalışılması yönüyle şirket; benzer organizasyonlardan farklılık göstermektedir. Bu özellikleri ve kalite politikası sayesinde de; önemli kalite standartlarından olan CE, GS, CB ,SASO, SONCAP ve TSE gibi belgelerle ödüllendirilmiş bulunmakta. Ayrıca ihracat yaptığı ülkelerin kalite standartlarına göre de belge alabilmektedir.

Üretim yapmanın yanısıra kendi ürün tasarımlarını oluşturabilmek, prototip ve pilot üretim uygulamaları, on-line ve off-line kalite kontrol sistemleri ve bütün bunların yanında sürekli pazar araştırması, şirketin uluslararası piyasada da başarılı olmasının ana etmenleri arasında.

Şirketin uluslararası pazarlarda lider firmalardan biri olma vizyonuna ulaşması yolunda en önemli etkenlerden birinin ise ; işini sürekli gözden geçiren, yeni ve daha iyi yollar arayan çalışanlarının sürekli gelişimini sağlamak olduğu söylenebilir. Bu nedenle düzenlenen seminerler ve eğitim programları ile şirketin gelişimi yanında çalışanlarının da verimini optimum seviyeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Böylece en önemli hedeflerinden biri olan evrensel kalite ve standartlarda ürün ve hizmetler sunarak müşterilerinin memnuniyetini sağlama yolunda hızla ilerlemektedir.

Ürünlerini yıllardır Orta Doğu Ülkeleri’ne, Kuzey Afrika’ya, Avrupa ve Körfez ülkelerine ihraç etmekte ve müşterileri ile karşılıklı memnuniyete dayalı başarılı ticari ilişkilerini sürdürmektedir.

Firmanın sahibi Rahmi Bey, gerçekten de Tıp doktoru ama bu işi yapmaya karar vermiş. Sağlıklı fırınlar üretiyoruz diyerek bizleri gülümsetti. Karamsar bir tablo çizmiş olsa da kendine has konuşması ve tarzı ile aslında bizleri bolca da gülümsetti. Ziyaret ettiğimiz tüm diğer firmalar Kayseri’de gelecek görürken, Rahmi Bey “Biz de, günü gelecek ve bir İtalya olacağız, bu pazar bizden de doğuya kayacak muhakkak” dedi. Türkiye’nin özellikle Doğu komşularında yaşanan sıkıntıların kendilerini de etkilediğini söyledi.

Son ziyaret ettiğimiz İtimat Makine A.Ş.’den Mustafa Bakır ise sektörüne ve işine hakim inanılmaz bir kişi. Mustafa Bey’in “Kalitenin hastasıyım! Siz Dernek firmasısınız, kalite garantidir!” sözleri akıllarımıza kazındı.

İtimat Makine A.Ş. Hakkında:1970’den beri dünyanın güvenilir markası olan İtimat, kaliteli ürün anlayışından ödün vermeden kendisini sürekli geliştirmeyi hedef edinmiş. Firma kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 34.000 m2 açık, 16500 m2 kapalı alan üzerine kurul, tamamen entegre 2 tesiste yıllık toplam 1.000.000 adet ürün kapasitesi ile faaliyet göstermektedir. Başta elektrikli köşeli ve yuvarlak fırınlar olmak üzere, LPG ocaklar, katmer sacları, barbekü gibi 20 çeşit ürün yelpazesi ile yurtiçinde ve yurtdışında kendisini kanıtlamıştır. İtimat, Türkiye pazarından sonra 1988 yılında ihracata başlamıştır. Firmanın uluslararası standartlara uygun, kaliteli ürünler,, dünya çapında iyi bilinen ve genel kabul görmüş, yetkilendirilmiş kalite belgelendirme ve onay laboratuvarları tarafından belgelendirilmiştir. TSE, CE, KEMA, KEUR, GOST, GASTEC, ISI, SASO gibi tüm Avrupa ve Dünya genelinde geçerliliği kabul görmüş kalite sertifikalarına sahiptir. İtimat, AB, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Rusya, balkan ülkeleri gibi yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Firma sahibi Mustafa Bey, belli ki şirketi büyük emeklerle bu hale getirmiş, son derece işine hakim, ne istediğini bilen, kaliteyi önemseyen bir Kayserili işadamımız. Çok güzel sohbetler edip de biz kalkalım dediğimiz zaman “durun bakalım, niye geldiniz buraya, ne yapacağız?” diye sorduğu noktada iş odaklı olduğunu da anladık ve sohbeti biraz daha sürdürdük.

O sert bakışları altında esprili bir kişiliği ve babacan bir havası var. Öyle ki firmaya girip, kendisini beklediğimiz süreçte kimisinin Mustafa abisi, kimisinin Mustafa amcası, kimisinin de babası oldu…

Kayseri seyahatimizin genel olarak çok verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Şimdiye kadar gitmemiş olmakla geç kaldığımızı farkettik. Ama bundan böyle iletişimimiz artarak gelişecek. Bülten ve dergimizi kendilerine de göndermeye başladık. Web sayfamızın “linkler” bölümüne adreslerini ekledik. Firmaların da desteği ile oradan üye kazanmaya yoğunlaşıyoruz. Rakamsal verilere de Kayseri Sanayi Odası üzerinden ve yine görüştüğümüz firma temsilcilerinin Sanayi Odası yetkilileri de olmaları şansı ile ulaşabileceğiz. Ayrıca Kayseri’de yapacağımız bir Tedarikçi Günü’nde de yine bu kanallardan destek alabileceğiz.

Katılımcı üyelerimize ve ziyaretimizi kabul eden firma yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız.

Üye Girişi