BEYSAD, Urge çalışması TURKHAS2 kapsamında Amerika seyahati yaptı
5-12 Ocak 2017

BEYSAD olarak, paydaşımız TET (Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) ile birlikte sürdürmekte olduğumuz Urge Projemiz kapsamında, bu kez Amerika seyahati geçekleştirdik.

5-12 Ocak 2017 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas/Nevada ve Raleigh/North Carolina şehirlerine yönelik düzenlenen “TURKHAS URGE Takımı ABD Ticaret Heyeti”ne 12 üye firmamızdan, TET YK yetkilileri de dahil toplamda 27 kişi katılım sağlamıştır.

Seyahate ilişkin olarak, BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş. Burak Özaydemir, yapmış olduğu açıklamada, “URGE projemizin ihtiyaç analizindeki planımıza göre ABD pazarını incelemek, global beyaz eşya trendlerini takip etmek ve ihracat potansiyelini değerlendirmek amaçlı CES Fuarı ve ABD’de üretici ziyaretlerimiz başarılı bir şekilde tamamlandı. CES Fuarı’nda global ölçekte beyaz eşya, elektronik, otomotiv gibi tüm tüketici teknolojilerinin gelişimini ve özellikle birbirlerine giderek yakınsamasını, hem global firmalar, hem de inovasyonu tetikleyen start-up firmalar ölçeğinde tek bir fuar ziyareti ile izlenimleme şansımız oldu. Gördüğümüz kadarı ile beyaz eşyalar market siparişi gibi farklı servis ve çözümlerin sunulduğu nesnelerin internetinin önemli bir parçası olurken, sesli ve hareketle kontrol öne çıkmakta; ayrıca, ürün gamlarına ev robotları, bira üretimi, sağlık çözümleri, gıda geri dönüşümü, elbise katlama, şarap analizi gibi yeni ürünler katılmaktadır.

Fuar sonrasında ziyaret ettiğimiz BSH ve Electrolux firmaları ABD pazarındaki üreticilerin tedarikçilerden beklentilerini ve öncelikli ihtiyaçlarını aktardılar. Üye firmalarımız kendi konularındaki proje ve teknik detaylar konusunda ilgili satınalma yetkilileri ile birebir görüşme yaptılar ve sonraki adımları tanımladılar. ABD’deki güncel gelişmeler ışığında Uzakdoğu tedariğine alternatif arayışları ve ABD lokal içeriği artırma amaçları görülmektedir.

Bu seyahate katılan üyelerimize ve gerçekleşmesinde emeği geçen TET yetkili ve ekibine teşekkür ederiz. “

6-7 Ocak tarihlerinde CES Tüketici Elektroniği Fuar Ziyareti gerçekleştirildi…
Program ilk olarak Las Vegas’da 50. kez gerçekleştirilmiş olan CES Fuar ziyareti ile başladı.

Vestel, Samsung, Whirlpool, LG, Bosch, Panasonic, 3M gibi büyük firmalara ek olarak çok sayıda ülke pavilyonunda, çok sayıda start-up firmalar vardı ve yeniliklerini inceleme fırsatı bulabildik. Ayrıca Vestel standında zaman geçirip, fuar hakkında bilgi almamız mümkün olabildi. Değerli Vestel yetkililerine misafirperverlikleri için teşekkür ederiz.

Consumer Electronics Show (CES), her yıl Ocak ayında Las Vegas, Nevada'da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen tüketici elektroniği fuarı. Merkez bölümü Las Vegas Convention Center'da olup farklı yerlerde de ek aktiviteler düzenlenen fuar Comdex fuarının iptalinden sonra Amerika kıtasında gerçekleşen en önemli teknoloji fuarlarından birisi haline gelmiştir.

İlk CES Haziran, 1967 de New York da düzenlendi. 1978- 1994 yılları arasında iki yılda bir gerçekleşen fuarda günümüzde birçok önemli marka yeni ürün ve teknolojilerinin ilk tanıtımlarını gerçekleştiriyor.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2017 (Consumer Electronics Show), hemen her ülkeden gelen birbirinden ilginç ürünlere ev sahipliği yapması ile farkını ortaya koydu. Her sene en büyük teknoloji ve elektronik markalarının ürün lansmanlarının yapıldığı fuar, bu sene de birbirinden orijinal yeniliklere sahne oldu.

CES 2017 dünya devlerini buluşturdu
Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2017, 3 bin 800'den fazla firmayı, 150 ülkeden 165 bini aşkın katılımcıyı ağırlıyor.

ABD’nin Las Vegas kentinde bu yıl 50'ncisi düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES 2017 (Consumer Electronics Show-Tüketici Elektroniği Fuarı 2017) teknoloji devlerini bir araya getirdi. Elektronik sektöründe faaliyet gösteren 3 bin 800’den fazla markanın yer aldığı fuar, 150 ülkeden 165 binden fazla katılımcıyı ağırladı. Kentteki üç farklı merkezde birden başlayan fuarda birçok ünlü markanın geliştirdiği yeni ürünler meraklılarla buluştu. Kişisel robotlar, 8K televizyonlar, akıllı ev sistemleri, insansız hava araçları, sanal gerçeklik ve giyilebilir teknoloji ürünleri ile insansız otomobillerin ilgi gördüğü fuara Türkiye’den de bazı marka ve firma temsilcileri de katılıyor. Firmaların ürünlerini tanıtmak için adeta birbirleriyle yarıştığı CES 2017, renkli görüntülere sahne oldu. Özel şov, oturum ve toplantıların yanı sıra 300'den fazla konferansın da yer aldığı fuar, 9 Ocak’ta sona erdi. Fuarda tanıtımı yapılan insansız hava araçları yoğun ilgi gördü. En ilgi gören ürünlerinden biri de insan taşımak üzere geliştirilen ve 200'den fazla deneme uçuşu yaptığı belirtilen "drone" oldu.

2 günlük fuar ziyareti sonrasında grubumuz, Kuzey Carolina’ya geçti ve BSH-New Bern bulaşık ve pişirici fabrika tesislerini ve Electrolux Kuzey Amerika Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Son derece verimli geçtiği gözlemlenen toplantılarda; BSH ve Electrolux kendi tanıtımlarını ve ihtiyaçlarını aktarırken, bizler de BEYSAD’ı ve TURKHAS çalışmalarımızı ifade etme fırsatı bulabildik. Karşılıklı tanıtımların ardından, katılımcı firmalarımız ikili görüşmeler yapma fırsatı bulabildiler.

9 Ocak’da yapılan BSH ziyaretinde öğrendik ki; ana merkez Kaliforniya’da… New Bern’de 1000 kişi çalışıyor; yılda yaklaşık 1 milyon adet bulaşık makinesi, 500.000 adet fırın üretiliyor. OEM olarak Türkiye ve Çin’deki fabrikalarından tedarik sağlıyorlar. Satınalma hedefleri lokal tedarik oranını artırma yönünde.

10 Ocak’da yapılan Electrolux ziyaretinden ise şu bilgilerle döndük: Amerika pazarında toplamda 60 milyon ürün üretiliyor, 150 ülkede satış yapan Electrolux’ün Kuzey Amerika, %35 pay ile en büyük pazarı… Üretimde %62 pay mutfak, %16 yıkayıcılar, %7 küçük ev aletleri, %5 endüstriyel mutfak… Kuzey Amerika’da 7, Latin Amerika’da 5, Avrupa’da 19 ve 4 tane de Asya’da tesisi bulunmakta…  Tedarikçilerinden kalite, finansal istikrar ve uyum denetimi (code of conduct) bekliyorlar.

Katılımcı üyelerimiz; Akım Metal, Alplas, Atasan Metal, ATM Beyaz Eşya, Başoğlu Kablo, DeKa Elektroteknik, Era Elektromekanik, Esalba Metal, Gençler Kablo, Kabel Kablo, Punteks, San Metal…

Katılım gösteren tüm üyelerimize ve TURKHAS’daki paydaşımız TET ve kıymetli yöneticileri ile birlikte, emeği geçen tüm ekibe teşekkür ederiz.

Üye Girişi