BEYSAD - TET İşbirliği ile Bir ABD Ticaret Heyeti Daha Geride Kaldı... BEYSAD Başkan Yardımcısı Erdoğan Kalay: "Sabırla Kuralları Öğreniyoruz ve Yakında Oyuna Giriyoruz..."
21-27 Ocak 2018

21-27 Ocak 2018 tarihlerinde 18 BEYSAD üyesi firmadan 25 üye ve toplamda 35 kişilik katılımla Amerika’ya bir seyahat geçekleştirildi. Son derece verimli geçen seyahatte hem iklimlendirme ve soğutma teknolojilerinin sergilendiği AHR Fuarı’nı ziyaret etme fırsatı, hem de Whirlpool ve Electrolux gibi 2 dünya devi beyaz eşya firmasını ziyaret etme fırsatı sağlandı.

BEYSAD’ın önemli paydaşlarından olan TET (Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) ile geçtiğimiz yıl da URGE projesi kapsamında bir seyahat gerçekleştirilmiş ve CES Fuarı ziyaret edilmişti. Üyelerimizden gelen yoğun ilgi ve o dönem ziyaret etmiş olduğumuz Electrolux firmasının daveti üzerine bu kez daha geniş katılımlı bir program düzenlendi.

Heyete ilişkin olarak BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Erdoğan Kalay yapmış olduğu açıklamada; “Whirlpool ve Electrolux’de birebir çok faydalı görüşmeler yaptık.AHR fuarını ilk defa ziyaret ettik. Sektörün en önemli oyuncularını görme fırsatını bulduk. Hedef için birkaç adım daha ilerledik.Geçen seneden sonra bu sene de burada bulunmak, dünyanın en büyüklerine ciddiyetimizi gösteriyor. Yeni Dünya, bize çok önemli fırsatlar sunuyor. Sabır ve özenle devam edeceğiz. Emeği geçen tüm paydaşlara çok teşekkür ederiz.” dedi.

TET Denetim Kurulu Üyesi Sayın Besim Oktayer seyahate ilişkin yapmış olduğu özet bilgilendirmede; “İhracatçılar Birliği’nin, BEYSAD üyelerinin katılımıyla, hedef ülkelerimizden biri olan ABD’ye organize etmiş olduğu bir heyeti daha geride bırakmış olduk. ABD bizim hedef ülkelerimizden biri. Dünyanın en fazla tüketim yapan merkez noktalarından. Firmaların buraya bağımsız olarak girmeleri çok zor elbette. Bu nedenle İhracatçılar Birliği’nin yapmış olduğu bu tür organizasyonlar çok daha önem kazanıyor.

Heyetin ilk günü iklimlendirme, ısıtma ve soğutma teknolojilerine ilişkin ara mamül ve ana üreticilerin ürünlerini teşhir ettiği en büyük fuarlardan olan AHR fuarında idik. Katılım çok yüksekti. Çoğumuzun ilk ziyaret idi, önümüzdeki sene katılma kararı verenler oldu. Whirlpool ziyareti yapıldı. Çok iyi karşılandık. Daha önceki evsahipliğinden daha sıcak bir evsahipliği vardı. Firmalar eşleştirildi ve tek tek toplantılar yapıldı. Ödevleri aldık…Sonra Electrolux’e gittik. Geçen yıl gittiğimizde bu yıl için davet almıştık. Başkan Yardımcısı mertebesinde karşılandık, çok iyi organize olmuşlardı. Yine B2B görüşmeler yapıldı. Firmalarımız da çok iyi hazırlanarak gitmişlerdi. Yapılan ziyaretlerden memnuniyet büyüktü. Seneye yine buluşabilmek üzere sözleştik. Nokta atışı ziyaretler yapıldı. TET’den Murat Bey’e, Hande Hanım’a, Doğaç Bey’e ve BEYSAD’dan Ayşegül Hanım’a teşekkür borçluyuz.” dedi.

Yoğun bir önhazırlık ile düzenlenen seyahatte ilk olarak Chicago’da AHR Fuar ziyareti yapıldı. İlgili Fuarda üyelerimizden Erta Elektromekanik, Konveyör ve Assan firmaları da stant açtılar ve kendilerini de ziyaret edebildik. Yoğun katılımlı ve düzenli bir fuar olduğu gözlemlendi. BEYSAD üyeleri gibi beyaz eşya yanında otomotiv, elektronik, iklimlendirme ve kahverengi eşyaya hizmet vermekte olan üyelerimiz için farklı bir ziyaret olduğunu düşünüyoruz. Bazı üyelerimizin, bu fuarda yer almanın faydalı olacağına ilişkin görüşlerini de bu vesile ile almış olduk. Özellikle farklı coğrafyalarda yapılan ihtisas fuarlarının genel olarak Dünyada neler olduğunu, ilgili sektörün nereye gitmekte olduğunu görmek ve özellikle Amerika gibi geniş bir pazara girebilmek ve ihracat alanımızı genişletebilmek için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. Üyelerimizin yapmış oldukları görüşmelerin faydalı olmasını diliyoruz.

BEYSAD olarak her seyahatimizde yapmaya özen gösterdiğimiz gibi bu seyahatimizde de fuar ziyareti yanında gittiğimiz bölgede üyelerimizi ilgilendiren her türlü firma, kurum ve yeri planımıza almaya özen gösterdik. BEYSAD’ın ana sanayi bağlantılarına erişimi; TET’in titiz çalışmaları ve önerdiğimiz konulara olumlu dönüşü, bizlere yapıcı yönde desteği ve kamusal bağlantıları ile yine sinerjiden kuvvet doğuran bir seyahat olmasını sağladı diye düşünüyoruz.

Bu bağlamda başta TET ve BEYSAD Yöneticileri olmak üzere; bu seyahatte göstermiş oldukları yoğun çalışmalar için başta TET Şube Müdürü Sayın Murat Tuncel, Uzman Sayın Doğaç Dilaver ve Uzman Yardımcısı Sayın Hande Celayir’e üyelerimiz adına teşekkür ederiz.

Seyahatin ikinci günü gerçekleştirilen Whirlpool ziyareti ilk olarak Whirlpool sunumu ile başladı. Genel bir bilgilendirme sonrası komponent bazında yapılan firma-yetkili eşleştirmeleri ile verimli ikili görüşmeler yapıldı. Ortalama yarım gün süren programda göstermiş oldukları güleryüzlüevsahiplikleri ve düzenli bir şekilde programa hazırlanmış olmaları herkesi mutlu etti. Bu randevunun alınması sürecindeki çok yoğun emekleri için kontağımız Sayın İlyas Kil Bey’e ve Şikago Ataşelik Temsilcisi Sayın Barlas Bildir’e teşekkür ederiz.

Seyahatin Chicago’daki son gününde ABD Türk Ticaret Merkezi Ziyareti yapıldı.Kimya İhracatçılar Birliği’nin de içinde bulunduğu Merkeze ilişkin, yetkilisinden, fırsatlara ilişkin bilgilendirme alındı. Aynı günün ikinci ziyaret noktasında, T.C. Şikago Başkonsolosu Sayın Umut Acar bizlere Şikago Başkonsolosluğu’nda evsahipliği yaptılar. İlgili toplantıda IMA Üreticiler Derneği’ne ilişkin de bilgilendirici bir sunum dinleme fırsatı sağlandı.

Sonraki gün yapılan Electrolux ziyareti de son derece verimli geçti. Hem üyelerimiz hem de Electrolux’ün titiz hazırlıkları ve yapılan ikili görüşmelerin verimliliği gözlemlendi. Başkan Yardımcısı Bay LucioBicalhoevsahipliğinde, ilgili tüm satınalma yetkililerinin de bulunduğu etkinlik sonrası; Electrolux’un İstanbul’a gelme sözü ve seneye yeniden Electrolux’de buluşma sözü alınmış oldu.

Verimli geçtiğini düşündüğümüz seyahatin üyelerimiz için de verimli geçtiğini düşünüyor ve tüm üyelerimize katılımları için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Son olarak bir kez daha, başta TET yöneticileri olmak üzere; yoğun emeklerinden dolayı TET Şube Müdürü Sayın Murat Tuncel nezdinde, ekibine de çok teşekkür ederiz.

Üye Girişi