BEYSAD-TET İşbirliği ile; Almanya Ticaret Heyeti Kapsamında IFA ve BSH Teknoloji Merkezi ziyareti gerçekleştirildi
4-7 Eylül 2017

Berlin’deki Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (IFA), eğlence elektroniği ve her türlü elektrikli cihaz konusunda trend oluşturma konusunda önde gelen bir fuar. 
İlk kez 1924’te düzenlenen IFA, Almanya’nın en eski endüstriyel fuarı.

 
Avrupa'nın en büyük tüketici elektroniği fuarı "IFA 2017", 57. Kez, katılımcılara ev elektroniği ve beyaz eşya sektöründeki yenilikçi eğilimleri izleme, karşılaştırma ve yeni ürün ve teknolojilerle tanışma fırsatı sağladı. Her yıl Almanya'nın başkenti Berlin'de Messe Berlin tarafından düzenlenen IFA, bu yıl da dünyaca ünlü markaların son trend teknoloji ürünlerini profesyoneller ve ziyaretçilerle buluşturmak üzere 1-6 Eylül tarihlerinde kapılarını açtı. Fuarda sergilenen ürünler arasında sesle kontrol, kişisel asistanlar, giyilebilir teknolojiler ve akıllı ev konseptine entegre akıllı sistemler öne çıkan ürünler arasında yer aldı. Fuarda startup seviyesindeki firmalar geçmiş yıllara göre daha fazla katılım gösterdi.
 
Türkiye'den başta Vestel ve Arçelik olmak üzere çok sayıda şirketin katılım gösterdiği bu yılki fuarın alanı her geçen sene olduğu gibi, biraz daha genişlerken, katılımcı sayısının da artmış olduğu görüldü.
 
Sektör profesyonellerinin özellikle pazarlama ve satış anlamında önemli görüşmeleri yaptığı ve bu nedenle şirketler için ayrı bir önemi bulunan fuarda, ulusal ve uluslararası markalar son teknolojilerini ve yeni ürünlerini bu sene de görücüye çıkardı.
 
BEYSAD olarak biz de son 5 yılda olduğu gibi, bu yıl da fuarı yakından izleme fırsatı bulduk. 14 üye firmamızdan toplamda 30 kişi ile, TET Almanya Ticaret Heyeti kapsamı içerisinde katılmış olduğumuz fuarda, hem gurur duyduğumuz yerli markalarımızın yenilikçi ürünlerini görme, hem de dünyada bu konuda yeni neler gerçekleşmiş ve teknolojinin nereye gittiğine dair öngörü edinme fırsatı bulduk. 3 Eylül’de fuara dahil olduğumuz ilk gün, Beko&Grundig, Vestel, Samsung gibi firmalara grup ziyareti yapılarak bilgi edinilirken; 4 Eylül günü, firmalarımız B2B görüşmelerini sürdürdüler.

5 Eylül günü BSH’ın Berlin Teknoloji Merkezi ziyareti gerçekleştirildi.
Karşılıklı bilgilendirme sunumlarına ek olarak, merkez gezisi ve ardından
ikili görüşmeler yapıldı.

Görüşler:
BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Burak Özaydemir; “Sektörümüzün global anlamda en büyük ve etkin fuarında BEYSAD olarak Türkiye’deki yan sanayilerin temsili ve katılımını önemsiyoruz. Fuar, üyelerimize nihai ürün trendleri ve global firmaların yönelimleri konusunda görüntü vererek teknoloji yol planlarını oluşturmalarında katkı yapmaktadır. Fuarda hem mevcut müşterilerle yeni projeler ve ürünler üzerinde derinleşme hem de farklı segmentlerdeki yeni müşterilere ulaşma fırsatı oluştu. 
 
Fuar takibindeki BSH Teknoloji Merkezi ziyareti BSH’ın global ve teknik vizyonlarını anlama ve firmalarımıza kendilerini tanıtma olanağı oluşturdu. Başarılı neticelendiğini düşündüğümüz ziyaretimize katılan üyelerimize ve organizasyonu için birliğimiz TET’e teşekkür ederiz.” 
 
TET (Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Eren; ”14 firmamız ile Almanya’ya gerçekleştirilen Ekonomi Bakanlığı destekli TET Ticaret heyeti kapsamında IFA Fuarı da ziyaret edildi. Tüketici elektroniği ve beyaz eşya sektöründe dünyanın önemli markalarının yenilikçi ürünleriyle boy gösterdiği IFA Fuarı’na, ülkemizden de 24 firmamız stant açarak iştirak etmişlerdi ve yenilikçi ürünleri ile dikkat çekiyorlardı. Gurur duyduk. Fuar ziyaretimizde firma başına yaklaşık 15 birebir görüşme sağlanmıştır. Bu bağlamda, mutlulukla verimli geçtiğini söyleyebiliriz.”
 
Başta TET yönetimi ve çalışanları olmak üzere, heyete iştirak eden tüm üyelerimize teşekkür eder, faydalı bir gezi olduğunu umarız.
 
Katılımcı firmalar; Atasan Metal, Başoğlu Kablo, Borçelik, Cam Merkezi, De-ka Elektroteknik, Edes Endüstriyel, Ekinler, Ferel, Kabel, Karel, San Metal, Sipil, Technocast, Turaş Gas…

BÜYÜK DÜŞÜN !
Katılımcı firmalar, fuarın gösteri alanında ziyaretçilerin dikkatini çekme adına gösterişli tanıtımlar yaptılar… 
Fuarda 1800 firmanın yer aldığı düşünüldüğünde 
öne çıkmak hiç de kolay bir iş değil.

Öne çıkanlar…

  • Akıllı ev

IFA’da ilk kez 2008’de beyaz eşya sergilendi. O zamandan beri fuarın vazgeçilmezi oldu. Zira günlük ev işlerinde dijitalleşme uzun süredir mevcut. Çeşitli ev aletlerinin ağa bağlanabildiği “Akıllı Ev” teknolojisi, yeni olanaklarla sürekli genişliyor.

  • Camdan televizyon

Dokunmatik fonksiyonuyla şeffaf bir ekran olarak işlev gören bu basit cam parçası televizyonların geleceği olabilir mi? Saydam televizyonlara ek olarak “çerçeve fonksiyonlu” televizyonlar da giderek daha popüler hale geliyor. Cihaz kapatıldıktan hemen sonra, duvardaki herhangi bir sanat eserine dönüşüyor.

  • Panasonic Movable Fridge ayağınıza geliyor!

Geleceğin mutfağını hayal eden Panasonic, sesli komutlara yanıt veren bir hareketli buzdolabı konsepti geliştirmiş durumda. Üst seviye lazer tarama ve engel tespit yeteneğinin yanı sıra derinlik sensörlerine sahip olan Panasonic Movable Fridge, evinizi tarayarak kendi başına yolunu bulmaya başaracak şekilde tasarlanmış.

  • IFA’dan yenilikler: Dijital geleceğimiz böyle görünüyor

Evler daha da akıllanıyor. Dahili kameralı buzdolapları, saydam televizyonlar, sesli komutları dinleyen ev aletleri. Daha birçok yenilik Berlin’deki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sergileniyor.

  • Geleceğe bakış

IFA 2017’deki en önemli trend, Arte Proje Müdürü Kay Meseberg’in de “Televizyonların geleceğinin bir parçası olacağından” emin olduğunu belirttiği sanal gerçeklik teknolojisi. Yeni geliştirilen 360 derece kameralar daha iyi kullanım kalitesi sağlarken, unutulmaz anlarınızı sonsuza kadar çok yönlü bir görünümde kaydedecek.

  • Dijital kuşak

Eğlence elektroniği alanı büyümeye devam ediyor. Fuarda kulak içi bluetooth kulaklıklar, akıllı hoparlörler ve daha birçok yenilik sunuluyor. Öncelikle sesle kontrolün önemi gittikçe artıyor. Çalışmayı kolaylaştıran akıllı bir asistan... Kim istemez ki? Birçok cihaz, özellikle hoparlörler, Siri veya Alexa gibi ses asistanları ile donatılmış.

  • Barcelona serisi son derece şık görünüyor

Beko, Grundig ve Arçelik IFA 2017'nin yıldızları arasındaydı. Özellikle Beko Barcelona serisi beyaz eşyaları ile IFA 2017 katılımcıları arasında hayli ilgi odağı oldu.

Üye Girişi