BEYSAD Romanya Seyahati Gerçekleştirdi
11-13 Nisan 2017

BEYSAD Strateji Belgesi - İhracat Komitesi çalışmaları kapsamında 11-13 Nisan 2017 tarihleri arasında 33 üye firma ile Romanya’ya bir seyahat gerçekleştirildi.
 
BEYSAD (Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş. Burak Özaydemir, seyahate ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamada;
“BEYSAD olarak üyelerimizin farklı coğrafyalarda faaliyet gösterir hale gelmesini, sektörümüzün global rekabetçiliği açısından önemli görüyoruz. Ancak bu girişimlerin başarılı ve sürdürülebilir olması için doğru plan ve iş modelleri ile kurgulanması gerekmektedir. Bu anlamda, sektörümüzde odak ülke Romanya’daki yatırım ortamını yerinde incelemek için, İhracat Komitemizin düzenlemiş olduğu seyahatimize yoğun katılım gerçekleşmesi memnuniyet vericidir. Program içerisinde merkezi ve yerel kamu yetkilileri görüşmeleri, mali ve hukuki süreçlerle ilgili uzman danışman sunumları ve Arçelik Arctic işletmesi ziyareti, doğru kararlar için oldukça geniş bir izlenim fırsatı oluşturdu. Romanya ile ilgili farklı kapsam ve içerikte etkinlikler ile üyelerimize destek olmayı sürdürmeyi amaçlıyoruz. Bu yönde önemli bir eşik noktası olan seyahatimizin gerçekleşmesinde emeği geçen Arçelik ile BEYSAD ekiplerine ve katılım yapan üyelerimize çok teşekkür ederiz.” dedi.
 
11 Nisan sabah saatlerinde, Invest Romania ve Wfs şirket yetkilileri ile yapılan ilk toplantıda Romanya yatırım olanaklarına ve karşılaşılabilecek konulara ilişkin yetkili kişilerden kısa da olsa genel bilgi alma fırsatı yaratıldı. Karşılıklı soru cevap ile ilerleyen giriş toplantısı; yetkililere plaket taktimi ile son buldu.
 
Günün ikinci yarısı, ABS Danışmanlık şirketi yetkililerinin desteği ve titiz içerik hazırlıkları ile Radisson Blu Bükreş’de ortalama 60 kişi katılımlı, yaklaşık 5 saat süren, Romanya yatırım olanaklarının, karşılaşılması olası sorunların, finans, hukuk, inşaat, İK gibi, yatırımı etkileyecek ve bu süreçte karşılaşılabilecek konuların tartışılabildiği bir toplantı gerçekleştirildi. Özel konu başlıklarının ardından, tüm sunum yapan yetkililerinin sahnede panel oturumu ile tüm soruları cevapladıkları ve çok verimli geçen toplantı, üyelerimizden de tam not aldı. Günün sonunda Teşekkür Plaketi taktim edildi ve anı fotoğrafı ile toplantı sona erdi.
 
Aynı günün akşamı Romanya Türk İş Adamları Derneği Başkanı Sayın Murat Demiray ve Elif Trading firma yetkilisi Sayın Bülent Özkan ile yapılan resmi yemekte de konuyu tartışma ve görüş alış verişi yapma fırsatı sağlandı.
 
12 Nisan günü ise saat 10.00 itibariyle Arçelik-Arctic Gaeşti Buzdolabı Fabrikası’nda toplantılar başladı. Günün ilk yarısında Arctic Yetkililerinden, başta Arctic S.A. Genel Müdürü Sayın Nihat Bayız olmak üzere; Romanya’ya Operasyon Direktörü olarak yeni atanan Sayın Hakan Salca ve ekibi, katılımcıları Arctic çalışmalarına ilişkin bilgilendirdiler. Ayrıca Toplantıya davetli olan yerel yönetim Başkan Yardımcısı Sayın Claudia Gilia’da konuyu kendileri açısından bizlerle paylaşıp, öneli bilgilendirmeler yaptı.
 
Öğle yemeğinin ardından günün ikinci yarısında PwC danışmanlık şirketi yetkilileri yine bir gün önce gerçekleşen ABS bilgilendirme Toplantısında olduğu gibi çok güçlü bir ekip ve çok dolu bir içerik ile hazır bulundular ve 3 saat boyunca katılımcıları bilgilendirdiler. Soru cevaplarla ve kurulan kontaklarla gün çok verimli tamamlandı.
 
Bu süreçte başta ihracat komitesi üyelerimiz olmak üzere, destek olan tüm paydaşlarımıza, katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ederiz. Başka verimli etkinliklerde görüşmek dileklerimizle.
 
Katılım gösteren firmalar:Akplas, Alpplas, Atasan Metal, Balorman, Başoğlu Kablo, Cam Merkezi, Deka Elektroteknik, Endel, Erta, Haksan, Kalmaksan, Konveyör, Mefa Endüstri, Murat Civata, San Metal, Semiz Elektronik, Sipil A.Ş., Teknikaplast, Teleset, Turaş Gas, UGC Civata, Valfsan…

Üye Girişi