BEYSAD, Polonya Beyaz Eşya Sektörüne Yönelilk Bir Seyahat Düzenledi
8-12 Haziran 2015

BEYSAD tarafından 8-12 Haziran 2015 tarihlerinde 19 firma 24 kişiden oluşan katılımcı grubu ile Whirlpool-Indesit, Electrolux ve BSH firma ziyaretlerini içeren bir program düzenledik. Son derece verimli geçen program ile önemli işbirlikleri kurulmasını umuyoruz ve tüm katılımcı üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Seyahatin ilk günü uçak yolculuğunun ardından otobüsle Wroclow şehrine devam ettiğimiz yolculukla geçti. Yorucu olsa da keyifli bir yolculuktu.

9 Haziran günü Whirlpool-Indesit Tesisleri’nde bizleri Bay Fabio Scaltritti (Wroclow Site Leader-Member of the Management Board), Sayın İlyas Kil (Commodity Manager) ve Sayın Ali Burak Çetinoğlu (Procurement Project Manager) karşıladılar.İlk olarak Whirlpool-Indesit’e ilişkin Bay Fabio’nun sunumunu izledik.

Wroclaw Whirlpool’da fırın, bulaşık makinesi ve buzdolabı üretimi mevcut. Çamaşır makinesi Slovenya’daki fabrikada üretiliyor. Avrupa'da yıllık beyaz eşya pazar ihtiyacı 60 milyon ürün, Whirlpool tüm dünyada toplam 20 milyar$ ciroya sahip. Yıllık 1 milyar $ Ar-Ge bütçesi ayrılıyor. 70 üretim ve Ar-Ge merkezi, 100.000 den fazla çalışanıyla hemen hemen her ülkede ürünleri yer alıyor. Indesit’i satın almasından sonra üretim ve kapasite olarak tüm bölgelerde 1. sıraya yükseldiği belirtildi. 5 ana coğrafi bölgede 25 fabrikası bulunuyor.

 • Global Ciro 20Milyar USD
 • Global Ar-Ge harcaması 1Milyar USD
 • Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Rusya'da pazar lideri.
 • Çin'de Çinli üreticiler haricinde pazar lideri.
 • Whirlpool+Indesit Avrupa/Ortadoğu/Kuzey Afrika Bölgesi
  • 16 Fabrika
  • Satınalma Cirosu 4Milyar USD

Ardından BEYSAD Başkan Yardımcısı Sayın Burak Özaydemir, BEYSAD tanıtım filmini ve bilgilendirme sunumunu paylaştı. Plaket taktiminin ardından iki grup halinde fabrika gezisi yapıldı. Sonrasında öğle yemeği alındı ve tekrar biraraya gelinen salonda İlyas Kil tarafından Whirlpool-Indesit birleşmesine ilişkin bilgilerin paylaşıldığı bir sunum paylaşıldı. Son derece verimli geçen sunumun ardından üye firmalarımız ve satınalma yetkilileri arasında birebir ikili görüşmeler yapıldı.

10 Haziran günü sabah ise Electrolux Swidnica Tesisleri’ne geçtik ve bizi orada Sayın Sebastian Gulka (şimdiki Plant Manager, yakında USA’e gidecek) karşıladı.Buradaki programımız BEYSAD ile başladı ve Burak Bey’in yapmış olduğu sunumun ardından Bay Gulka sözü aldı.

Electrolux’un  Polonya’da bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, pişiriciler ve  kurutucu olmak üzere 4 fabrikası bulunmakta.

Electrolux makaları:

Electrolux - Electrolux Rex – AEG - Vos Electroux - Husgvarna Electrolux -

Üst Konumlanan markalar:Zanussi – Rosenlew - Hektro Helios - Zoppas – Faure

Özel markalar:IKEA, Progress - John Lewis – Neue – Zanker – Leonard - Philco

Whirlpool’un Indesit’i almasının ardından Electrolux Avrupa’da beyaz eşya ürünlerinde 3. sıraya yerleşmiş durumda. Pazarda %23’lük bir paya sahip.

Avrupa’da Sıralama:BSH / Whirlpool / Electrolux

Yeni bir fabrika yatırımı düşünülmüyor, varolan fabrikalarda kapasite artışları için iyileştirmeler düşünülebilir. Lokal pazarda Amica en güçlü rakipleri… Amica’nın çamaşır makine ve bulaşık makine fabrikaları Samsung’a satıldı, fırın bölümü hala Amica’ya ait…

Bay Gulka’nın sunumunun ardından Plaket Töreni yapıldı ve tesis gezilip öğlen yemeği alındı. Lodz şehrine geçmek üzere yola çıkıldı.

11 Haziran Perşembe günü Lodz BSH Tesislerinde de büyük bir titizlikle karşılandık ve ağırlandık. Bizler Bay Thomazs Lodynski (Purchasing Director of Production Materials Poland) evsahipliği yaptı. Program BSH üst düzey yöneticisi Sayın Oliver Giersberg’in sunumu ile başladı.

BSH’nin Lodz’da çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutucu fabrikaları mevcut. Merkezi satın alma ve lojistik merkezleri bulunmakta. 2013 yılında küçük ev aletlerinde Polonya’nın en çok bilinen markası Zelmer’i satın alınmasıyla Lodz fabrikalarında 25 milyon cihaz üretilmiş.

BSH 2014 yılı sonunda Wroclaw’da bulunan Fagor Mastercook fırın fabrikasını satın almış.

Bay Giersberg’in ardından BEYSAD adına film ve sunum tanıtımını bu kez Genç Beysadlı Üyemiz Sayın Tolga Başoğlu gerçekleştirdi. Sonrasında başta Bay Thomazs Lodynski olmak üzere bir kaç teknik sunum daha yapıldı ve tesis gezisi yapıldı.

2014 yılında organizasyonel değişiklikle tek bir tedarik yönetim zinciri entegre edilmiş. Tedarik yönetimi 3 ana bölüme ayrılmış;

 • Emtia yönetimi: Plastik, metal, elektrik, elektronik parçalar, markalama, paketleme, kalıplar
 • Kategori yönetimi, yeni projeler: Buzdolabı, fırın, bulaşık, çamaşır, yeni projeler
 • Tedarikçi yönetimi: Denetleme, onay, proje geliştirme, maliyet düşürme, performans ve risk yönetimi, kurumsal sorumluluk

ONE Integrated Supply Chain (Tek Entegre Tedarik Zinciri) programını uygulamaya 1 Haziran itibariyle geçmişler. Tek audit yapılması yeterli (Tüm ürün grupları ayrı ayrı denetim yapmıyorlar) 4-5 gün kadar süren tedarikçi ziyareti yapıyorlar. Ziyaretlerde verimli olmayan prosesler belirlenerek iyileştirmede yardım ediliyor ve kazanımlar 1. yıl %50-50 tedarikçiyle paylaşılıyor ikinci yıl ise tümü BSH için kullanılıyor... Kurutucu'da BSH’ın tek fabrikası...

Alınan öğle yemeğinin ardından önce ürün gruplarına göre özel tanıtım ve bilgilendirme sunumları, ardından da üyelerimiz ile satınlama yetkilileri arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Toplantıların ardından Varşova’ya hareket ettik.

12 Haziran sabahı, üyelerimiz şehir turu yaparken bizler, Başkan Yardımcımız Burak Özaydemir, YK Üyelerimiz Erdoğan Kalay ve Berrak Çekin ile birlikte; tüm seyahat boyunca bizlerle birlikte olan ve öncesinde de bizlere desteklerini esirgemeyen eski üyemiz ve şu an Polonya ve İstanbul’daki CME firmasının kurucusu Sayın Murad Başoğlu ile birlikte Polonya Ticaret Başmüşaviri Sayın Koray Akgüloğlu’nu ziyaret ettik ve ülke ekonomisine ilişkin kendisinden bilgi alma fırsatı bulduk. Plaket taktiminin ardından seyahatimizi sonlandırıp havalimanına geçtik.

Bu sürece gelene kadar seyahat öncesinde, seyahat sırasında bizlere destek olan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz… Sayın Murad Başoğlu, Sayın Ceren Ballık, YK üyelerimiz, Sayın İlyas Kil, Sayın Ulaş Özen, Motiva Tur’dan Sayın Mehmet Binatlı ve katılım gösteren tüm üyelerimiz… İyi ki varsınız…

Üye Girişi