BEYSAD Organizasyonunda Ernst & Young Türkiye İşbirliğinde Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının Getirdiği Yükümlülükler Konuşuldu
15.11.2023

Üyeleri için sıklıkla fiziksel ve online etkinliklerle gelişim ve sektörel trendleri takip imkanı sunan Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği (BEYSAD), Ernst & Young Türkiye iş birliğiyle, 15 Kasım Çarşamba günü “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının Getirdiği Yükümlülükler Bilgilendirme Webinarı” gerçekleştirdi.

 

Uzun süredir konuşulan ve tartışılan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) 1 Ekim’den itibaren Avrupa Birliği’nde (AB) uygulamaya geçti. Düzenleme, 1 Ocak 2026 yılına kadar geçici olarak uygulanacak ve sadece raporlama üzerinden süreç takip edilecek. 2026 yılından sonra ise mali açıdan yani gerçek anlamda tatbik edilecek. Bu süre zarfında, AB üyesi olmayan ve Emisyon Ticaret Sistemi’ni (ETS) uygulamayan ülkelerdeki ihracatçıların nasıl bir yükümlülük ile karşılaşacağı netleşiyor. Hem SKDM hakkında bilgilendirme yapılan hem de firmalara olan yükümlülüklerine yer verilen webinara, 30 üye firmadan yaklaşık 60 kişi katıldı.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını BEYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Özalp, SKDM hakkında bilgilendirmeyi ise EY Türkiye Dolaylı Vergiler Bölüm Lideri Sercan Bahadır gerçekleştirdi.

 

Etkinliğe ilgi gösteren ve vakitlerini ayırıp birlikte gelişmemize katkı sağlayan tüm katılımcılarımıza ve işbirlikleri için Ernst & Young Türkiye ailesine teşekkür ediyoruz. Gelecek etkinliklerimizde görüşebilmek dileğiyle…

 

*Üyelerimize bilgi ve deneyim sunacak çeşitli projeler için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda istek, dilek veya önerilerinize açık olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Üye Girişi