BEYSAD Mesleki İş Gezileri'nin Üçüncüsü, Borçelik Gemlik Tesisleri'ne Yapıldı...
30 Mayıs 2012

BEYSAD çalışmaları kapsamında kendi üyelerimizin fabrikalarını ziyaret ederek karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve üyelerimiz arası iş fırsatlarının da değerlendirilmesine yardımcı olabilmek amacıyla “Mesleki İş Gezileri” düzenlenmesine devam ediyoruz. İlk 2 başarılı gezinin ardından bu kez de büyük bir keyifle Borçelik Gemlik Tesisleri’ni ziyaret ettik. 

30 Mayıs 2012 tarihinde üyelerimizle, ana sanayi yetkililerimizle ve Borçelik ailesinin çok değerli mensuplarıyla çok verimli ve keyifli bir gün geçirme fırsatı bulduk. Programdan bir gün önce çok değerli iş arkadaşları Kerim Çelik Manisa Çelik Servis Merkezi MüdürüMehmet Tahir Tekeli’yi kaybetmiş olmalarına rağmen, bizleri çok profesyonel bir şekilde, kusursuz ağırlayan Borçelik yetkililerine teşekkürlerimizi ve acı kayıplarından dolayı da başsağlığı dileklerimizi sunmak istiyoruz. 

Borçelik firması uzun yıllardır BEYSAD üyesi olan, gerek toplantılarımıza katılım göstererek, gerek fikirleriyle bizleri destekleyerek, her zaman bizlerin yanında olan çok değerli bir firmamız olup, bu tür Mesleki İş Gezileri programlarının düzenlenmesi konusunda da ilk fikir verip öneren firmalarımızdan biri oldukları için kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu bağlamda aramızdaki güçlü işbirliğinin gelişmesinde büyük katkıları olan Sayın Aydın Ersoy’a ve bu organizasyonda büyük emekleri geçen Elif Aygül’e de ayrıca teşekkür ederiz. 

Türkiye'deki ilk özel yassı çelik üreticisi Borçelik'in, yassı çelik ithalatını ikame etmek üzere kuruluşu 1990 yılına rastlar. 1994 yılında ilk yatırım tutarı 200 milyon $ iken ilk bobinin üretimi 23 Nisan 1994 günüdür.  2001 yılında (Borusan-Arcelor eşyönetimi ile) Soğuk haddeleme kapasitesinin arttırılması ve yeni sıcak daldırma galvaniz hattının kurulması için 140 milyon $ tutarında yatırım kararı verilmiştir. Yeni galvaniz hattının üretime başlaması 18 Eylül 2003; Yeni soğuk haddenin devreye girişi 14 Nisan 2004; Yeni hidrojen tavı fırınlarının devreye girişi Mayıs 2006; Galva 2 Hattı modernizasyon yatırımı devreye girişi Mayıs 2006 tarihlerine rastlar. 2006 ‘da 3. Galvaniz Hattı'nın kurularak toplam haddeleme kapasitesinin yıllık 1 milyon tondan 1,6 milyon tona çıkarılması için 138 milyon USD değerinde yatırım kararı verilmiştir. 2008’de ise Yeni RCM 3 ve CGL 3 hatlarının devreye girişi sözkonusu olmuştur.

Özetle BORÇELİK;

Kuruluş            : 1990

Üretim Alanı     : 240.000 m2

Yıllık Kapasite   : 1,6 Milyon mton (CR & HDG)

2011 Cirosu     : 1,3 Milyar USD

Çalışan Sayısı    : ~700

Stratejik sektörler: Otomotiv, Beyaz Eşya, Panel Radyatör, Yapı

Gemlik'in Gemsaz mevkiinde yer alan Borçelik, İstanbul'a 200 km Bursa'ya ise 28 km uzaklıktadır. Türkiye'nin bu iki sanayi ve ticaret merkezine olan yakınlığı ile konum olarak stratejik öneme sahiptir. Gemlik Körfezi'ndeki konumu; Borçelik'e, Borusan'ın yükleme, boşaltma ve liman faaliyetlerinden yararlanma avantajını da sağlamaktadır. Borçelik, Gemlik'te, 240 bin m² toplam alan içerisinde, 118 bin m² kapalı alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Borçelik'in sermaye yapısını, Borusan Holding ve ArcelorMittal oluşturmaktadır.

Borçelik’in 500.000 ağaç kampanyası da çevreye ne kadar duyarlı bir firma olduğunu gösteriyor. Bu kampanya kapsamında üretilen her bir bobin için doğaya bir ağaç kazandırılıyor ve Gemlik’de 160 hektarlık bir alan 500.000 ağaç ile yeşillendiriliyor.

Borçelik’in Çelik Servis Merkezi Kerim Çelik de (Kerim Çelik de bir BEYSAD üyesidir) Tuzla, Manisa, Adana ve Bursa şubeleri ile sektörlere hizmet vermektedir. Müşterilerin AR – GE çalışmalarına denemeler yoluyla aktif katılımı, müşteriler ile birlikte ürün ve hizmet geliştirme, her müşteri için özel temsilciler, satış öncesi ve satış sonrası (Müşteri Teknik Hizmetleri), satış üretim ve sevkiyat (Tedarik Zinciri), 7 / 24 ulaşma imkanı, anında ve hızlı geri bildirim gibi konuları önemsemesi ile müşteri odaklı yaklaşımlar sergilemektedir.

Kerim Çelik’in beyaz eşya sektörüne yönelik bazı özel servisleri olduğu gibi müşteri beklentilerine yönelik de özel çalışmaları mevcuttur.

Mesleki İş Gezisi ile BEYSAD üyelerinin yanısıra, Arçelik ve Vestel yetkilileri de yapılan sunumlar ve fabrika gezisi ile firmayı daha yakından tanıma fırsatı buldular. 

Borçelik Pazarlama ekibi ile birlikte yaklaşık 45 kişinin bulunduğu toplantı programı, sabah saatlerinde BEYSAD önünden otobüsle başladı. Pek çok misafirimiz de arabaları ile fabrikaya ulaştılar. Keyifli bir feribot ve karayolu seyahatinin ardından fabrika sahasına ulaşıldı. Tüm misafirlerle orada buluşulup toplantı salonuna geçildi. 

Toplantıda ilk olarak Beyaz Eşya - Ambalaj Sektör Satış Yöneticisi Sayın Aydın Ersoy genel bir tanıtım sunumu yaptı ve sektörel bilgiler paylaştı. Ardından Kerim Çelik Bursa Şubesi Müdürü Sayın Hamdi Ercelik Kerim Çelik ve çalışmalarına ilişkin misafirleri bilgilendirdi. Sunumların ardından yapılan soru-cevap kısmında misafirlerin konuya oldukça ilgili oldukları tespit edildi. Uzun ve ilgiyle süren soru-cevap bölümü ardından BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bahadır Balkır tarafından kısa bir teşekkür konuşması yapıldı ve günün anısına Borçelik Satış Müdürü Sayın Murat Özkan’a “Teşekkür Plaketi” takdim edildi. Sonrasında fabrika ziyareti başladı. 2 farklı grup halinde yapılan gezinin ardından Borçelik limanı ziyaret edildi. Etkileyici liman ve büyük vinç herkesi şaşırtırken, günün ikinci sürprizi Bursa’ya özgü, özel olarak hazırlanmış öğle yemeği idi. 

Büyük bir keyif ve ilgiyle izlenengezinin hem Borçelik hem de üyelerimiz için faydalı olduğunu umuyor, bir başka Mesleki İş Gezisi programı ile üyelerimize hizmet verebilmeyi arzu ediyoruz. Bu gezinin organizasyonundaki desteklerinden dolayı bir kez daha Borçelik yetkililerine; katılım gösterdikleri için de Ana Sanayi yetkililerimize ve üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.      

Üye Girişi