BEYSAD Mesleki İş Gezileri'nin ikincisi, Assan Alüminyum'a yapıldı...
Şubat 2012

BEYSAD çalışmaları kapsamında kendi üyelerimizin fabrikalarını ziyaret ederek karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve üyelerimiz arası iş fırsatlarının da değerlendirilmesine yardımcı olabilmek amacıyla “Mesleki İş Gezileri” düzenlenmesine karar verildiğini bir önceki sayımızda sizlerle paylaşmış ve Erdemir Grubu’na yapılan ilk ziyaretin haber ve fotoğraflarını sizlere sunmuştuk. 

İlk ziyaretin verimli ve keyifli geçmesinin ardından, talepler üzerine arayı çok açmadan ikinci ziyareti 21 Aralık 2011’de Assan Alüminyum Tuzla Tesisleri’ne gerçekleştirdik.

Assan Alüminyum’a yapılan gezinin ayrıntılarını sizlerle paylaşmadan önce gezinin organizasyonunda emekleri geçen tüm Assan Alüminyum yönetici ve çalışanlarına, değerli misafirperverlikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Assan Alüminyum çok kısa süre önce BEYSAD Ailesi’ne katılmış, bu kısa sürede bizlerin çalışmalarına hızla adapte olmuş ve bu gezinin organizasyonunda büyük bir özveri ile bizlere destek olmuş bir firmamızdır. 

Yassı alüminyum sektörünün lider üreticisi Assan Alüminyum, kurulduğu 1987 yılından bu yana yassı haddelenmiş alüminyum (rulo, levha, folyo ve boyalı rulo, levha) üretim ve ticareti ile uğraşmaktadır.

İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası Tesisleri’nde, Kibar Holding çatısı altında üretim yapan Assan Alüminyum, yassı alüminyum sektöründe yıllık 250.000 ton kurulu kapasitesi ile Türkiye’nin lider kuruluşlarındandır. Türkiye’de pazar ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılamakta olan Assan Alüminyum, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanında 60’tan fazla ülkeye ihracat yapmakta; çeşitli ülkelerdeki depoları ile de müşterilerine lojistik avantajı sağlamaktadır.

1000’i aşkın çalışanı ile ürettiği ürünlerle distribütör, inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet vermekte olan Assan Alüminyum, Avrupa’nın alanında 7. büyük firması olarak esnek üretim mantığında her yıl bir çok müşterisi tarafından yılın tedarikçisi ünvanını almaktadır. 

Ürün ve proses Geliştirme faaliyetlerine de büyük önem veren ve sektöründe lider ÜPG ekibiyle Assan Alüminyum, her ürünüyle katma değer yaratmayı hedefleyerek, daima ileride ve öncü olmak için aralıksız çalışıyor. Sürekli gelişim ve yenilikçi felsefesiyle üretim teknolojisinde gücüne güç katıyor. Müşteri-satış-üretim odağında hizmet veren ve dünyada konvansiyonel metotlarla üretilen ve sürekli döküm tekniği ile üretiminin “neredeyse imkansız” olduğu düşünülen 5754 gibi yeni nesil teknolojik alaşımları üretebiliyor. Dünyanın sayılı kuruluşları ile yürütülen uzun soluklu ürün geliştirme faaliyetlerinden elde edilen deneyimler, uluslararası kongre ve sempozyumlarda da makale olarak sunuluyor ve tüm dünya ile paylaşılıyor. ÜPG departmanı, endüstriyel ölçekte üretim öncesi müşteri talebine uygun prototip ürün üretme esnekliği sayesinde, ürünün pazara çıkma sürecini kısaltarak, önemli avantajlar elde edilmesini sağlıyor. Bu sayede Assan Alüminyum dünya devlerinin tedarikçi listelerinde yer almaya, ÜPG başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

BEYSAD üyelerinin yanısıra, Assan Alüminyum’un beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren ana sanayi firma yetkililerinin de katıldığı İş Gezisi kapsamında, Assan Alüminyum Tuzla Tesisleri ziyaret edildi, yapılan sunumlar ve fabrika gezisi ile misafirler firmayı daha yakından tanıma fırsatı buldular. 

Assan Pazarlama ekibi ile birlikte yaklaşık 50 kişinin bulunduğu toplantı Assan Alüminyum Kurumsal İletişim Müdürü Sayın Alper Us’un karşılama konuşması ile başladı. Ev sahipliği sıfatı ile hoşgeldiniz konuşması yapan Alper Us, günün programına ilişkin bilgilendirme yaptı ve sözü Kurumsal Strateji ve Pazarlama Direktörü Sayın M. Arbek Akay’a bıraktı. Akay, “Assan Aluminyum’un Beyaz Eşya Sektörüne Katma Değeri” konu başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Alüminyumun üretim prosesleri hakkında bilgilendirme ile başlayan sunum, Sektörel Alüminyum yassı mamül tüketimi 2009 yılı gerçekleşmesi ve 2014 yılı tahmini rakamları ile sürdü. 

Assan Alüminyum’a ilişkin genel bilgilerin de paylaşıldığı sunumda sektörel kullanımlara ilişkin de bir slayt paylaşıldı. 

Tüm bilgilerin yanında misafirlerin en çok ilgisini çeken bölüm Beyaz Eşya Sektörüne yönelik stratejiler bölümü idi. Konu başlıklarını şu şekilde özetlemek mümkün: 

  • Sektörün uluslararası rekabetçiliğine katkıda bulunmak
  • Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerden gelen tehdide karşı ortak Ar-Ge çalışmaları ile katma değeri artırmak
  • Beyaz Eşya Yan Sanayii’nin rekabetçi gücüne katkıda bulunmak amacıyla verimlilik, kalite, pazarlama, finansman konularında Metal Ana Sanayii olarak ortak işbirliği projeleri geliştirmek
  • Sektörün değer zincirinin daha entegre bir halkası haline gelerek toplam katma değeri ve faydayı artırma yönünde konumlanmak
  • Assan Alüminyum’un uluslararası bilgi birikimini Türkiye pazarındaki işbirliklerinde uygulamak
  • Hurda toplama ve geri kazanım çalışmaları ile çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliğine katkıda bulunmak 

Arbek Akay’ın bilgilendirici sunumunun ardından “Beyaz Eşya Sektöründe Alüminyum’un Yeri” başlıklı sunumu ile Ürün ve Proses Geliştirme Direktörü Sayın Murat Dündar söz aldı. Murat Dündar, ayrıntılı teknik bilgiler içeren sunumu ile, misafirlere çok da bilinmeyen bir kapıyı araladı. (İlgili sunumu arzu eden okurlarımızla mail ortamında paylaşabiliriz.)

Sunumlarla birlikte soru-cevap kısmında merak edilenler konuşuldu ve fabrika gezisi öncesinde İSG ve Çevre Yöneticiliği yetkilisi Sayın Şenol Yılmaz tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi verildi. Sonrasında fabrika gezisi için gerekli ekipmanlar giyildikten sonra, gruplar halinde fabrika ziyareti gerçekleşti. Fabrikadaki titiz çalışmalar izlendi ve üretime ilişkin merak edilenler misafirlere, yetkililer tarafından aktarıldı. 

Fabrika gezisinin ardından öğle yemeğine geçildi. Özenerek hazırlanmış yemek programının ardından Assan Alüminyum Genel Müdürü Sayın Remzi Örnek bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Örnek, içinde bulunduğu topluluktan duyduğu gururla BEYSAD Başkanı nezdinde tüm BEYSAD üyelerine ve ana sanayi yetkililerine teşekkür etti ve sektörel gelişme anlamında üzerlerine düşen ne görev olursa ellerinden geleni yapabileceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Remzi Örnek’in konuşmasının ardından sözü BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bahadır Balkır aldı ve üyeleri adına Assan Alüminyum yetkililerine teşekkür ederek günün anısına Remzi Örnek’e “Teşekkür Plaketi” takdim etti. 

Gezinin hem Assan Alüminyum hem de üyelerimiz için faydalı olduğunu umuyor, bir başka Mesleki İş Gezisi programı ile üyelerimize hizmet verebilmeyi arzu ediyoruz. Bu gezinin organizasyonundaki desteklerinden dolayı bir kez daha Assan alüminyum yetkililerine; katılım gösterdikleri için de Ana Sanayi yetkililerimize ve üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.                       

Üye Girişi