BEYSAD Mesleki İş Gezileri'nin dördüncüsü, Sarkuysan'a yapıldı…
20 Kasım 2012

BEYSAD çalışmaları kapsamında kendi üyelerimizin fabrikalarını ziyaret ederek karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve üyelerimizarası iş fırsatlarının da değerlendirilmesine yardımcı olabilmek amacıyla “Mesleki İş Gezileri” düzenlenmeye devam ediyoruz.   

Yapılan 3 verimli ve keyifli gezinin ardından bu kez de 20 Kasım 2012 günü Kocaeli – Darıca mevkiindeki üyemiz Sarkuysan A. Ş.’ye ziyarette bulunduk. 

Sarkuysan’a yapılan gezinin ayrıntılarını sizlerle paylaşmadan önce, gezinin organizasyonunda emekleri geçen tüm Sarkuysan yönetici ve çalışanlarına, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Doğan Çakır nezdinde değerli misafirperverlikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Sarkuysan 1972 yılında, ticari hayatımızın önemli merkezlerinden olan Kapalıçarşı'da altın ticareti yapan sarraf ve kuyumcuların öncülüğünde kurulmuştur. İsmi, kurucularının mesleklerini ifade eden SARraf, KUYumcu ve SANatkar kelimelerinin ilk 3 harflerinin birleştirilmesinden türetilmiştir.

Şirketin; ülkemizde tamamı halka açık çok ortaklı ilk başarılı kuruluş olarak, sanayileşme tarihimizde özel bir yeri bulunmaktadır. Gebze ve Darıca Bölgesinde sahibi olduğu 180 dönüm arazide 77.000 m2 kapalı alanda elektrolitik bakır ve mamulleri, bakır boru ve bakır lama üretimi yapan kuruluşun başlangıçta 10.000 ton / yıl olan üretim kapasitesi bugün 200.000 ton / yılın üzerine çıkarak bir dünya ölçeğine ulaşmıştır.

Ürünleri; elektroteknik, elektronik, motor, haberleşme, elektrik üretim ve dağıtımı, güneş enerjisi, ev cihazları ölçü aletleri, savunma, otomotiv, kimya, inşaat, ısıtma – havalandırma ve sıhhi tesisat sanayilerinin standart girdisi olmaktadır. Tüm faaliyetleri için TS EN ISO 9001 ve ISO/TS 16949 Kalite, ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri belgeleri olan ve ürünlerinde "sks" markasını kullanan Sarkuysan, yurtiçinde sektörde üretim ve satışlarıyla lider olup, ürünlerinin önemli bir bölümünü de 5 kıtadaki 50'ye yakın ülkeye ihraç etmektedir. Bugün Avrupa’da üretilen binek ve ticari araçların tahminen yarısında SARKUYSAN teli kullanılmaktadır. Uzun yıllardır ABD’deki Uzay Araştırma Merkezi NASA'ya, son yıllarda da uçak sanayilerinin tedarikçi kuruluşlarına oksijensiz bakırdan üretilen tel ile nikel kaplı bakır tel verilmektedir.

Toplam 600'ün üzerinde personeli olan kuruluşun üretiminde görev alan işçilerin % 90'a yaklaşan bölümü lise ve teknik lise düzeyinde eğitimli olup her yıl eğitim programlarına katılmaktadır. Üretimde kullandığı makine ve tesislerin büyük bir bölümünün imalatını bünyesinde gerçekleştiren, ayrıca üretimin güvenliği açısından büyük önem taşıyan elektrik enerjisini ve kullandığı buharı üreten ko-jenerasyon tesisine de sahip bulunan kuruluş 40 yıla yaklaşan bilgi birikimini ve deneyimlerini know-how olarak yurtdışına da satabilmektedir.

Sarkuysan bir şirketler topluluğudur. Makine yedek parça imalatı ve çevre koruma teknolojileri alanında faaliyet gösteren SARMAKİNA A.Ş., otomotiv ve makine imalatı sektörüne pik ve sfero döküm üretimi yapan DEMİSAŞ A.Ş., pazarlama ve satış şirketi SARDA A.Ş. ile emaye bobin teli üretimi yapan Bemka A.Ş. grup içinde yer alan kardeş kuruluşlardır. Sarkuysan'ın yoğun ihracatı çerçevesinde ürünlerini doğrudan pazarlamak üzere bu alanda çok önemli iki ülke olan İtalya'da bir şubesi ve ABD'de 2002 yılında faaliyete geçen SARK-USA isimli satış ve pazarlama şirketi ve ayrıca ABD New York Eyaleti’nin başkenti Albany'de öncü bir Türk kuruluşu olarak 2009 yılı sonlarından itibaren elektrolitik bakır tel üretimi yapan Sark-Wire isimli şirket bulunmaktadır.

Bunların dışında küçük çaplı talepleri karşılamak üzere İstanbul’da Perpa Ticaret Merkezi’nde satış mağazası ile Ege Serbest Bölgesinde ihracat amaçlı katma değeri yüksek ürünler üreten tesisleri bulunmaktadır.

Yaşamımızı renklendiren ve kolaylaştıran çağdaş nice endüstriyel mamullerin üretimi için, iç ve dış piyasalarda çok sayıda sektöre "sks" markası ile dünya standartlarında girdi sağlayan, her yıl üst seviyelerde ve artan oranlarda yarattığı istihdam, kazandırdığı döviz, ödediği vergiler ve dağıttığı kar payı ile büyük katma değer yaratan tahminen 6.000 ortaklı Sarkuysan, tamamı halka açık, profesyonel kadroların yönettiği, çağdaş üretim ve yönetim yapısı ile yatırımcı, dinamik bir dünya kuruluşudur.

Yaklaşık 40 kişinin bulunduğu geziye isteyen misafirlerimiz kendi araçları ile katılırken, isteyen misafirlerimiz de BEYSAD önünden hareket eden araç ile katıldılar. Karşılamanın ardından Sarkuysan Genel Müdür Yardımcısı Doğan Çakır, kısa bir “Hoşgeldiniz” konuşması yapıp, firmayı tanıttı ve ardından Sarkuysan tanıtım filmi seyredildi. Doğan Bey’in sonrasında BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Balkır kürsüye geldi ve yapılan bu Mesleki İş Gezileri’nin önemine değindi. Bu gezilerin üyelerimiz arası işbirliğinin artması yönünde beklenen etkiyi ve başarıyı gösterdiğinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Konuşmasının ardından günün anısına Sarkuysan Genel Müdürü Hayrettin Çaycı adına hazırlanan Teşekkür Plaketi’ni, kendisi aramızda olamadığı için Genel Müdür Yardımcısı Doğan Çakır’a takdim etti.

Yapılan soru-cevap bölümü ardından fabrika gezisi başladı. Anot Dökümhanesi, Elektroliz Tesisi, Kontinü Döküm Tesisleri, Tel Çekme ve Boru Fabrikası bölümleri gezildi. Gezi sırasında Rafinasyon Müdürü Levent Kulaç, Kontinü Dökümler Müdürü Tolga Ediz ve Boru Fabrikası Müdürü Münci Ünalmisafirlere rehberlik ettiler. 

Fabrika gezisinin ardından öğle yemeğine geçildi. Özenerek hazırlanmış yemek programının ardından program sona erdi. 

Gezinin hem Sarkuysan, hem de üyelerimiz için faydalı olduğunu umuyor, bir başka Mesleki İş Gezisi programı ile üyelerimize hizmet verebilmeyi arzu ediyoruz. Bu gezinin organizasyonundaki desteklerinden dolayı bir kez daha Sarkuysan yetkililerine ve katılım gösteren üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.                       

Üye Girişi