BEYSAD Mesleki İş Gezileri'nin beşincisi, Trakya Cam'a yapıldı...
6 Mart 2013

BEYSAD çalışmaları kapsamında kendi üyelerimizin fabrikalarını ziyaret ederek karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve üyelerimiz arası iş fırsatlarının da değerlendirilmesine yardımcı olabilmek amacıyla “Mesleki İş Gezileri” düzenlenmeye devam ediyoruz.  

Yapılan 4 verimli ve keyifli gezinin ardından bu kez de 6 Mart 2013 günü Lüleburgaz‘daki üyemiz Trakya Cam Sanayi A. Ş.’ye ziyarette bulunduk. 

Trakya Cam’a yapılan gezinin ayrıntılarını sizlerle paylaşmadan önce, gezinin organizasyonunda emekleri geçen tüm Trakya Cam yönetici ve çalışanlarına, İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Mesut Gezer ve Beyaz Eşya Pazarlama ve Satış Müdürü Sayın Ufuk Ekmennezdinde değerli misafirperverlikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

1978 yılında Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. tarafından kurulan ve Şişecam Topluluğu içinde, düzcam alanındaki faaliyetleri yürüten Trakya Cam Sanayii A.Ş., Türkiye düzcam pazarının lider ve bölgenin düzcam pazarının öncü kuruluşudur.

Trakya Cam, en son teknolojilerle üretim gerçekleştirmekte olup,

  • temel camlar (düzcam, buzlu cam, ayna, lamine cam, kaplamalı cam, mimari projelere yönelik camlar),
  • otomotiv camları ve diğer ulaşım araçları camları,
  • enerji camları,
  • beyaz eşya camları

alanlarında faaliyet göstererek inşaat, otomotiv, enerji, beyaz eşya, mobilya ve tarım sektörlerine girdi sağlamaktadır.

Trakya Cam, 1981 yılında devreye aldığı float hattıyla, Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ekseninde, modern float teknolojisi ile üretim yapan ilk firma olmuştur. Gerçekleştirdiği düzcam, otocam ve işlenmiş cam yatırımları ve geniş ürün portföyü ile Türkiye'de ve bölgede düzcam sanayinin gelişmesine öncülük etmiştir.

Trakya Cam, bölgesel liderlik vizyonu ve çok odaklı üretim anlayışı çerçevesinde, iştiraki Trakya Glass Bulgaria EAD kimliği ile Mart 2006'da Bulgaristan'da Balkanlar'daki ilk float hattını ve ardından ayna ve temperli cam hatlarını devreye almıştır. Otomotiv camları alanında faaliyet gösteren Bulgaristan Otocam Fabrikası ise 2010 yılı Temmuz ayında faaliyete başlamıştır.

Trakya Cam,  bir diğer iştiraki Trakya Yenişehir Cam Sanayii A.Ş.  bünyesinde ise Bursa Yenişehir'de 2007 yılında faaliyete başlayan iki float hattı ve bir kaplamalı cam hattı ile 2008 yılında devreye aldığı lamine cam hattı ile yurtiçinde de büyümesini hızlı bir şekilde sürdürmektedir. Trakya Cam, bugün toplam yedi float hattında ulaştığı üretim kapasitesiyle düzcamda dünyada 6., Avrupa’da ise 4. büyük firma konumundadır. Otomotiv, enerji ve beyaz eşya alanlarında ise Avrupa’nın ve bölgenin genişleyen üretim odaklarının güçlü bir cam tedarikçisi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket, 2011 yılında 2.768 çalışanı ile 751 milyon $ net ciro seviyesine ulaşmıştır. 

Trakya Cam, 2009 yılında stratejik bir adım atarak, Mısır ve Rusya’daki düzcam faaliyetlerini, sektörün dünyadaki en büyük oyuncularından biri olan Saint-Gobain ile ortaklaşa geliştirme kararı almıştır. Bu ortak girişim kapsamında, Trakya Cam, Saint-Gobain’in Mısır’da yerel bir yatırımcı ile yürütmekte olduğu projeye %14,87 oranında iştirak etmiştir. Mısır’daki düzcam fabrikası 2010 yılı Temmuz ayında devreye alınmıştır. Diğer taraftan düzcam sektörünün bu iki güçlü firması, Rusya’da Tataristan Cumhuriyeti’nde düzcam ve otomotiv camları alanlarında büyük ölçekli yatırımlar yapmak için çalışmalara devam etmektedir. 

Trakya Cam, Şişecam Grubu’nu bugünlere taşıyan çağdaş yönetim ve sanayicilik ilkeleri, yüksek kurumsallaşma düzeyi, pazara ve Ar-Ge’ye odaklı çalışma anlayışı doğrultusunda faaliyet göstererek gücünü pekiştirme iddiasını taşımaktadır.

Yaklaşık 40 kişinin bulunduğu geziye isteyen misafirlerimiz kendi araçları ile katılırken, isteyen misafirlerimiz de BEYSAD önünden hareket eden araç ile katıldılar. Karşılamanın ardından Trakya Cam İnsan Kaynakları Müdürü Mesut Gezer, kısa bir “Hoşgeldiniz” konuşması yapıp, sözü Üretim Şefi Sayın Ferhat Erkan Hepşen’e bıraktı. Erkan Bey firmayı tanıttı ve ardından gelen soruları yanıtladı. Sonrasında BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Balkır kürsüye geldi ve yapılan bu Mesleki İş Gezileri’nin önemine değindi. Bu gezilerin üyelerimiz arası işbirliğinin artması yönünde beklenen etkiyi ve başarıyı gösterdiğinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Konuşmasının ardından günün anısına Trakya Cam San. A.Ş. Trakya Fabrikası Fabrika Müdürü Sayın Gökhan Atikkan adına hazırlanan Teşekkür Plaketi’ni, kendisi aramızda olamadığı için Trakya Cam İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Mesut Gezer’e, takdim etti. 

Ardından fabrika gezisi yapıldı. Fabrika gezisinin ardından öğle yemeğine geçildi. Özenerek hazırlanmış yemek programının ardından program sona erdi.

Gezinin hem Trakya Cam, hem de üyelerimiz için faydalı olduğunu umuyor, bir başka Mesleki İş Gezisi programı ile üyelerimize hizmet verebilmeyi arzu ediyoruz. Bu gezinin organizasyonundaki desteklerinden dolayı bir kez daha Trakya Cam yetkililerine ve katılım gösteren üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Üye Girişi