BEYSAD İzleme ve Yönlendirme Komitesi Toplantısı Yapıldı. BE4 Çalıştay Raporu İlk Kez Bu Toplantıda Paylaşıldı.
20 Aralık 2016

BEYSAD 20 Aralık 2016 Salı günü İzleme ve Yönlendirme Komitesi Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Yaklaşık 45 kişilik programda, Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyeleri, BEYSAD Strateji Belgesi çalışmaları kapsamında oluşturulmuş olan komitelerde yer alan üyeler, Genç Beysadlı üyeler ve ana sanayilerden yetkililer toplantıya eşlik ettiler. Tüm katılımcılarımıza ve değerli paydaşlarımıza destek ve katılımları için teşekkürlerimizi sunar, tüm dostlarımıza şimdiden iyi yıllar dileriz…
 
Program ilk olarak 2 saatlik Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısı ile başladı. Verilen aranın ardından tüm katılımcıların dahil olduğu bölüme geçildi. Toplantı, BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Burak Özaydemir’in “Açılış ve Hoşgeldiniz” konuşması ile başladı ve Özaydemir, bu bölümde programa ilişkin de bilgilendirme yaptı.
 
Ardından BEYSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Strateji Belgesi Komitelerinden İK (İnsan Kaynakları) Komite Lideri Sayın Hasan Okyar Bayraktar moderasyonunda; komitelerin, 2. Revize-3. Kitap çalışmasından bu yana yapmış oldukları çalışmaları özetledikleri İzleme ve Yönlendirme Komite sunumu gerçekleştirildi. Sunum şu gündem başlıkları ile ilerledi.

  • Strateji Belgesi
  • İnsan Kaynakları Komitesi (Hasan Okyar Bayraktar)
  • İhracatı Geliştirme Komitesi (Tunç Yeloğlu)
  • Ar-Ge Komitesi (Sefa Böyet)
  • İşbirliklerini Arttırma ve Risk Yönetimi Komitesi (Gökhan Turhan)

2012 yılından bu yana yaşayan bir belge olan BEYSAD-Beyaz Eşya Yan Sanayi Strateji Belgesi’nin ne aşamalardan bugüne geldiğine ilişkin verilen bilgilerin ardından, belgenin “Global rekabetçiliği arttırmak için yeni stratejiler oluşturmak, Ana sanayi ve yan sanayi ilişkilerini geliştirmek, Devlet destekleri ve teşvikler ile ilgili farkındalığı arttırmak…” vizyon ve amaçları ile yoluna emin adımlarla devam etmekte olduğu bilgisi paylaşıldı.
 
Girişin ardından İK başta olmak üzere, diğer komite liderleri sahneye gelerek kendi komite toplantılarına ilişkin yapmış oldukları çalışmaları paylaştılar. Memnuniyetle söyleyebiliriz ki tüm komite çalışmaları netleştikçe, mümkün olan etkinlikler ile BEYSAD çalışmalarındaki yerlerini almaktadır. Özetle bazı önemli konu başlıklarını sizlerle de paylaşmak isteriz.
 
İK Komitesi; ISG, İŞKUR, Meslek Liseleri ile eşleştirmeler, Y kuşağı ile iletişim gibi konulara eğilirken;İhracat Komitesi; teşvik danışmanlık firmaları ile görüşmeler, ana sanayilerin tesisleri bulunan yurtdışı lokasyonlara yatırım avantaj ve dezavantajlarına ilişkin konuları ve URGE ve BEYSAD kapsamında gidilen yurtdışı seyahat sonuçlarının olumlandırılması üzerine kafa yormaktadır. Ar-Ge Komitesi; Sanayi 4.0 hakkında sektörü Fikir & Bilgi sahibi haline getirmek amacıyla birlikte, sektör içi ve dışı başarılı uygulamaları üyelerimizle tanıştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca Beyaz Eşya Sektörü dışında ortak fayda sağlanabilecek Ar-Ge Merkez Ziyaretleri de bu komite çalışmaları kapsamında yer almaktadır. İşbirlikleri ve Risk Yönetimi Komitesi ise; fuarlar, finansal risklere ilişkin aksiyonlar, İSO, TAIDER, TKYD gibi farklı STK’larla işbirlikleri gibi pek çok konuda görüşme ve işbirlikleri sağlayarak diğer komitelerimizin de çalışmalarına büyük destek sağlamaktadır.

Tüm komitelerimize çalışmaları ve bilgilendirme sunumları için teşekkür ederiz.
 
Bu sunumun ardından BE4 filmi yayınlandı ve ardından BE4 Çalıştay Raporu, çalıştayın yönetimini de üstlenen Kerim Milar tarafından yapıldı. Ayrıntılı raporun, bundan böyle BEYSAD’ın Sanayi 4.0 yolculuğunda rehber olabilecek nitelikte bir belge olduğunu söyleyebilmek mümkün.
 
Bu sunumun ardından TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi 4.0 Çalışma Grubu Lideri Sayın Bahadır Balkır söz aldı ve TÜSİAD’da bu konudaki gelişmelere ilişkin bilgilendirme yaptı.

Ardından hep birlikte yılbaşı yemeğine geçildi. 

Üye Girişi