BEYSAD İş Yemeği Toplantıları 1
16 Haziran 2011

 BEYSAD Yönetimi bu ay itibariyle yeni bir kararla her ayın ikinci haftasında yapılan BEYSAD Yönetim Kurulu toplantılarının ardından, sektörümüz ile ilgili gelişmeleri üyeleri ile görüşmek üzere “İş Yemeği Toplantıları” tertip etmeye başladı. 

Bu yemekli toplantılardan amaç, BEYSAD’ı bir adım daha ileriye taşıyabilmek, üyeleri ile daha samimi bir sohbet ortamında, üyelerinin görüşlerinden daha fazla faydalanabilmek idi. 

İlki 16 Haziran 2011 Perşembe günü Marriott Hotel Asia’da saat 19.00-21.00 arası “Yan Sanayi'nin Geleceği” konu başlığı ile yapıldı. Bu ilk toplantıya, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte 15 üye davet edildi. Ayrıca Beyaz Eşya Yan Sanayii Strateji Belgesi çalışmalarında BEYSAD’ın paydaşı olan Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) Yetkilileri Melih Bulu ve Ayça Cangel de toplantıda hazır bulundular. Verimli geçen toplantı oldukça beğeni topladı ve bu sebeple toplantıların gelenekselleştirilmesine karar verildi. 

Toplantıda ilk olarak Yönetim Kurulu Başkanı M. Bahadır Balkır kısa bir açılış konuşması yaptı ve BEYSAD çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Bu çalışmalar kapsamında üye ziyaretlerine, ana sanayi ziyaretlerine ya da benzer farklı çalışmalara eşlik eden Yönetim Kurulu üyeleri, tecrübelerini ve zaman zaman da eğlenceli anılarını misafirlerle paylaştılar. Toplantıda üyelerimize Strateji Belgesi çalışmalarına ilişkin bilgiler URAK yetkilileri tarafından verildi, konuya ilişkin merak edilenler konuşuldu ve yanıt buldu. Ayrıca, konuşmalar sırasında nitelikli işgücü ihtiyacı konusu tartışılıp, konuya açıklık getirmek üzere Focus Eğitim Merkezi Genel Müdürü Begüm Özdoğularlı da toplantının sonunda üyelerin bu sorununun çözümüne dair mevcut projelerine ilişkin BEYSAD üyelerine açıklamada bulundu. 

Bu konuşmaların ardından misafir her üyeye söz verildi ve genel olarak sektörel sorunlarına ya da

BEYSAD’dan beklentilerine ilişkin görüşleri alındı. Bu kapsamda; 

  • Fuar çalışmaları
  • Web sayfasından beklentiler
  • Nitelikli eleman açığı
  • Rakip ülkeler bazında pazar araştırması gereği
  • Yeni Pazar, yeni müşteri ve ucuz hammadde ihtiyacı
  • Kuralsız ithalat
  • Ana sanayi- yan sanayi ilişkilerinde BEYSAD’ın rolü
  • Şirket birleşmelerine bakış
  • Aile şirketlerinin gelişimine ilişkin tecrübelerin paylaşılması 

gibi konular ele alındı. Karşılıklı tartışıldı. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde BEYSAD’ın, öğreticilik, akıl hocalığı görevi üstlenerek firmalara değer katmada başrolde olması gerektiği ön plana çıkarıldı. BEYSAD önderliğinde farklı komponent grupları ile aynı müşterinin önüne çıkılabileceği gündeme getirildi. 

Toplantıya Yönetim Kurulu üyelerine ek olarak Mehmet Aytemur (Ar-el Kablo), Murat Sarıçoban (Asa Kaynak), Mustafa Terzioğlu (Buzpetek), Hayrettin Kar (Coko Werk), Doğan Özdemir (Deka Elektronik), Barbaros Zengin (Gülsan Profil), Suavi Atalay (Nova Elektrik), Aydın Şalt (Tibon Elektrik), Uğur Atılgan (Uğur Beton), Hasan Erol (Umko Plastik) katıldılar. 

Bu toplantılar sayesinde üyeleri ile iletişimin olumlu yönde daha da gelişeceğine inanan BEYSAD Yönetimi, birkaç ayda bir bu toplantıları sürdürmeyi ve orada oluşan yeni fikirleri olgunlaştırarak üyelerinin yararına hayata geçirmeyi düşündüklerini ifade ettiler.

Üye Girişi