BEYSAD İran Entekhab Group Ziyareti
4-8 Şubat 2012

BEYSAD önderliğinde, Taflan Turizm organizasyonu ile 4-8 Şubat 2012 tarihlerinde İran’ın en büyük beyaz eşya üreticilerinden Entekhab firmasına bir ziyaret programı gerçekleştirildi. 10 BEYSAD üyesi firmadan 17 kişinin katıldığı programın son derece verimli geçtiği gözlendi. 

Entekhab Grup ile BEYSAD’ın tanışması birkaç ay öncesine dayanıyor. İstanbul’da 1 yıl önce, Entekhab Gruba bağlı firmalara Türkiye’deki beyaz eşya yan sanayicilerinden satın almalar yapmak için kurulan Ent-İst Ltd. Şti. Genel Müdürü Masoud Mosayebi ve şirket yetkilisi Emre Burkutoğlu BEYSAD Yönetim Kurulu toplantısına gelerek bir tanıtım sunumu yapmışlar ve Entekhab Grubun BEYSAD üyelerini İran’da görmek istedikleri talebini iletmişlerdi. Bu talep üzerine hızla bir organizasyon yapıldı ve ziyaret gerçekleşti. 

Ziyarete BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Danişment, BEYSAD Kurumsal İletişim Müdürü Ayşegül Koç, Ent-İst yetkilileri Masoud Mosayebi ve Emre Burkutoğlu, BEYSAD üyelerinden Mustafa Eyisoy, Kemal Onur Usta (Arma Filtre Sistemleri); Kaan Ay, Bülent Bağdemir (Ay Plastik); Hossein Fattahi Monavvar (Hatko); M. Ersin Özgüler, Salih Bozkurt (Konveyör A.Ş.); Hakkı Bayraktar, Fatih Candan (Sipil A.Ş.); Metin Bağır (Tansel Elektrik); Tayfun Özdemir, Tarık Özdemir (Teknik Sac); Murat Kılıç, Cüneyt Urgan (Teleset Elektromekanik) katıldılar. Seyahat boyunca program rehberi olarak Taflan yetkilisi Mahdi Mihanfar ve bir resmi rehber daha grupla birlikte oldu. 

Entekhab yetkilileri ile biraraya gelinen ilk yarım günde fabrika ziyaretleri gerçekleştirildi. Plastik enjeksiyon fabrikası, buzdolabı fabrikası, televizyon fabrikası, pişirici fabrikası ve çamaşır makinası fabrikaları ziyaret edildikten sonra ertesi günü buluşulmak üzere grup, fabrikalar bölgesinden ayrıldı. 

Ertesi günü yapılan grup toplantısında firma ve seyahat grubunun biraraya gelmesi ile bu geziden beklentiler, güne ilişkin program detayları ve Entakhab çalışmalarına ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Ar-Ge Merkezi’nde, komponentler bazında yapılan ikili görüşmelerde konular ayrıntıları ile yetkililerce paylaşıldı, ortak iş olanakları arandı. 

Günün ikinci yarısında Genel Müdürlük binasındaki Toplantı Salonu’nda kapanış töreni yapıldı. Törende firmayı tanıtan sunumlar ve tanıtım filmleri izlendi. 

Bu törende BEYSAD adına konuşma yapan Hasan Danişment, firmanın fabrikalarına ilişkin gözlemlerini açıklıkla yetkililerle paylaştı ve son derece olumlu karşılandı. Yetkililer kendilerini geliştirmek için üyelerimizin rahatlıkla görmüş oldukları sıkıntıları paylaşabilmelerine olanak verdiler. BEYSAD tanıtım filminin de seyredildiği tören sonrasında Hasan Danişment tarafından BEYSAD adına, Mr. Mohammad Reza Dayyani’ye (President of Entekhab Industrial Group) ve Mr. Mohammad Karimian’a (Vise President of Foreign Trade Dep.) teşekkür plaketi takdim edildi. 

İlk buluşulan andan itibaren bir kameramanın ve bir fotoğrafçının grubu sürekli takip ediyor oluşu gözlerden kaçmadı. Nitekim toplantılar sonundaki bu kapanış töreninde yapılan çekimlerin müzik eşliğinde düzenlenmiş hali, misafirlerle paylaşıldı ve beklenmeyen bir sürpriz oldu. 

Toplantıların sonlandığı akşam firma yetkilileri ile tarihi bir Restaurant olan Bastani’de hep birlikte yemek yenildi ve gezinin sürprizlerinden bir diğeri olan, firma önünde çekilen büyük grup fotoğrafı yine BEYSAD adına Hasan Danişment’e takdim edildi. Her bir misafire de fotoğrafın küçüklerinden verildi. Sürprizler bitmemişti. Son gün otelden ayrılmak üzereyken tüm seyahatin film ve fotoğraf CD’leri misafirlere hediye edildi.

Son derece verimli geçen toplantılarda BEYSAD üyelerince iş potansiyelinin yüksek olduğu gözlemlendi. Komponentlerinin daha da kaliteleştirilmesi aşamasında BEYSAD üyeleri olarak büyük destek sağlanabileceği tespit edildi. Diğer BEYSAD üyelerine de ulaşabilmek için ne gerekiyorsa yapılabileceğine ilişkin görüşlerini bildirdiler. 

Firmanın Ent-İst olarak İstanbul’da bulunan ofisinin de her konuda Türkiye tedarikçilerine destek olabileceği konusunda hemfikir olundu. 

İşbirliklerinin artarak sürmesini temenni ediyoruz.

Entekhab Group İran’da beyaz eşya üretimi yapan en büyük firmadır. 1978’e dayanan tarihi ile Esfahan’da 8 fabrikaya sahiptir. Yıllık 750K çamaşır makinesi, 450K buzdolabı, 300K ısıtıcı/pişirici, 275K audio/video ürün üretmektedir. Toplam 330.000 metrekare alanda 3300 çalışan ile sektöre hizmet vermektedir. 12 farklı üretim kaleminde 100 farklı modele imza atan Entekhab Group 700 üzerinde bayisi ile hizmet vermekte olup, satış sonrası hizmete de büyük önem vermekte olan bir şirkettir. Bünyesinde Daewoo, Teknogas, Snowa, Bost, Haier markalarını barındırmaktadır.

Üye Girişi