BEYSAD Heyeti IFA 2023 Berlin Fuarı'ndaydı
1-3 Eylül 2023

Avrupa’nın en kapsamlı teknoloji gösterisi olan ve son teknolojik ürün ve gelişmelerin ziyaretçilere tanıtıldığı IFA Berlin fuarı, 1924 senesinden beri düzenleniyor. Akıllı telefonlardan televizyonlara, bilgisayarlardan beyaz eşyalara ve giyilebilir teknolojilere kadar daha birçok elektronik ürünün sergilendiği fuar sektörümüzün en önemli fuarlarından biri.

 

Bu yıl 1-5 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenen IFA 2023 Berlin fuarına BEYSAD olarak 1-3 Eylül’de 18 üye firmamızdan 32 temsilcinin yer aldığı bir heyet ile katıldık. Fuarda, hem Türkiye’de üretim yapan gurur duyduğumuz markalarımızın yenilikçi ürünlerini görme hem de dünya markalarının ve sektörel trendlerin nabzını tutma fırsatı yakaladık. Heyetimiz yenilikleri takip etmenin yanı sıra fuardaki katılımcılar ile de yeni iş bağlantıları kurmak için önemli iletişimler sağladılar. BEYSAD olarak ziyareti organize etmemize ek olarak heyetimize; BSH, Beko-Grundig, Vestel, Haier, Hisense-Gorenje gibi önemli markalardan randevular alarak özel olarak görüşme imkanı sağladık. IFA Next bölümü de ağırlamakta olduğu start-up’lar ile oldukça ilgi çekiciydi…

 

Fuarda yeni ürünlerini tanıtan markalardan öne çıkan bazıları şu şekilde:

 

  • Grundig IFA’da yapay zeka destekli çamaşır makinesi AI Sense’i tanıttı

Grundig geliştirdiği inovatif teknolojilerle sürdürülebilir bir yaşam tarzını destekliyor. IFA’da ilk kez tanıttığı AI-Sense çamaşır makinesinde tüketicilerin ihtiyaçlarına yapay zekâ desteğinde çözümler öneriyor. AI-Sense mevcut çamaşır makinelerinin tüketicilere sunduğu tekstil türüne göre sunulan programların ötesinde, tüketicilerin ihtiyacına yönelik olarak hassas, hızlı, yoğun ve eco gibi program seçenekleri sunuyor. Çamaşır türüne göre değil, tüketicinin ihtiyaçlarına göre tasarlanan bu teknoloji ile tüketicinin çamaşırlarının kumaş tipini düşünmesine gerek kalmadan yıkamaya ihtiyacına göre seçim yapması yeterli oluyor. Çamaşır makinesine entegre edilen akıllı sensörler sayesinde, kumaş türü, yükleme miktarı, kirlilik ve durulama seviyesi otomatik olarak tespit ediliyor. Sensörlerden elde edilen veriler ve otomatik dozajlama sistemi sayesinde, AI-Sense en doğru yıkama adımlarını oluştururken deterjan, su ve enerji tüketimini en ideal seviyede tutuyor. Su tüketimine dikkat edilirken durulama performansı da yine akıllı sensörler tarafından takip ediliyor ve optimum su miktarı ile mükemmel durulama performansına ulaşılıyor. Sıvı deterjan kullanımını sağlayan Autodose özelliği ile ise ürün, bu özelliğe sahip olmayan ürünlere kıyasla yaşam döngüsü boyunca %32 daha düşük karbon ayak izine sahip. Ürün ağırlığının %28'i ise geri dönüştürülmüş malzemeden oluşuyor.

 

IFA 2023 fuarında konuşan Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, şunları söyledi: “Avrupa'nın en geniş ürün yelpazesine sahip tüketici elektroniği markamız olan Grundig ile hedefimiz insanların günlük yaşantılarındaki dönüşüme öncülük ederek sürdürülebilir yaşam tarzlarına ilham vermek. Yapay zekâ destekli teknolojimiz Grundig AI-Sense tam da bu yaklaşımın bir ürünü. AI Sense çamaşır makinesine entegre edilen akıllı sensörler en doğru yıkama adımlarını oluştururken; deterjan, su ve enerji tüketimini en ideal seviyede tutuyor. Sıvı deterjan kullanımına imkân veren otomatik dozajlama özelliği sayesinde bu özelliğe sahip olmayan ürünlere kıyasla yaşam döngüsü boyunca %32 daha düşük karbon ayak izine sahip. AI Sense çamaşır makinelerimizin ürün ağırlığının %28'i ise geri dönüştürülmüş malzemeden oluşuyor.”

 

Grundig, geliştirdiği yeni nesil akıllı ev teknolojileri ile evlerde kullanılan enerji ve su tüketiminin takip edilmesini sağlayarak sürdürülebilir bir yaşam tarzını destekliyor.

 

  • LG, LG Thinq akıllı ev platformu aracılığıyla markalar arası bağlantı sağlayacak

 

LG Electronics (LG), LG ThinQ™ akıllı ev platformu aracılığıyla markalar arası cihaz bağlantısına olanak tanıyan Home Connectivity Alliance'ın HCA Spesifikasyonu 1.0'ın ilk ticari uygulamasını sunmaya hazırlanıyor. Bu yılın sonuna kadar tüketiciler, farklı markaların cihazlarını, kullanımı kolay ThinQ uygulamasıyla kontrol edebilecek ve kesintisiz ara bağlantı ile daha akıllı, daha kullanışlı bir eve sahip olabilecekler.

 

HCA Spesifikasyonu 1.0'ın yaygın şekilde benimsenmesi, çeşitli markaların ev aletlerini ve hava çözümlerini tek bir uygulama kullanarak izlemeyi ve kontrol etmeyi mümkün kılıyor. Kullanıcıların marka farketmeksizin ürünlerini tek bir noktadan kontrol edebilmeleri için; ThinQ uygulamasıyla uyumlu ürünlerini kaydetmeleri yeterli oluyor. Ardından tek noktadan cihaz yönetiminin kolaylığından ve zaman kazandıran özgürlüğünden yararlanmaya hazır oluyorlar. Örneğin, evinde LG çamaşır makinesi ve farklı bir marka bulaşık makinesi bulunanlar, tercih ettikleri yıkama programı ve temizlik ayarlarını yapmak için artık her üreticinin uygulaması arasında geçiş yapmak zorunda kalmayacak.

 

Başkan Yardımcısı ve Platform İş Merkezi Başkanı Jung Ki-hyun “LG ThinQ, dünyanın dört bir yanındaki müşterilere yeni akıllı ev deneyimleri sunacak, kusursuz bir şekilde birbirine bağlanan bir ev aletleri ekosistemini mümkün kılıyor. LG, ThinQ ile diğer HCA üyelerinin akıllı ev platformları arasındaki uyumluluğu genişletmeye devam edecek.”

 

  • Samsung IFA 2023'te kurutmalı çamaşır makinesi Bespoke AI™ Combo’yu tanıttı

  

Samsung Electronics, bugün, Berlin'de gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı IFA 2023'te Dijital İnvertör Isı Pompası teknolojisine sahip yeni BESPOKE AI™ Combo Kurutmalı Çamaşır Makinesi’ni tanıttı. Çamaşırları yıkayıcıdan kurutucuya aktarma zahmetini ortadan kaldıran model, tüm çamaşır yükünü tek adımda tamamlıyor. 25 kg'lık büyük yıkama kapasitesini 13 kg'lık ısı pompalı kurutma kapasitesiyle birleştiriyor ve tüketicilere daha fazla esneklik sunan akıllı fonksiyonlarla geliyor.

 

Samsung Electronics Dijital Aletler Birimi Başkan Yardımcısı ve Müşteri Deneyimi Ekibi Başkanı Junhwa Lee yeni modelle ilgili şunları söyledi: “Samsung'un Dijital İnvertör Isı Pompası teknolojisine sahip ilk BESPOKE AI™ Combo Kurutmalı Çamaşır Makinesi, sorunsuz çamaşır yükü aktarımı sağlayarak çamaşır yıkamayı çok daha kolaylaştırırken aynı zamanda yerden de tasarruf sağlıyor. Çamaşır yıkama deneyimi artık daha keyifli ve daha kolay hale gelirken SmartThings Energy'deki Yapay Zeka Enerji Modu da enerji tasarrufu sağlıyor.”


Ziyarete ilişkin değerlendirmede bulunan BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı D. Yasemin Aksu görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “BEYSAD olarak, ana sanayimiz ile bir araya gelmek adına değerli olduğunu düşündüğümüz ve sektörümüze yön veren trendleri yakından görebildiğimiz IFA fuarına, pandemi öncesini aratmayacak bir katılım ile ziyaret gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

 

Avrupa’nın lider ev teknolojileri fuarında, sektörümüzün değişen enerji etiketlerine hızlı uyum sağlaması dikkat çekiciydi. Örneğin birkaç yıl öncesine kadar A+++ kategorisinde olan buzdolapları, değişiklik sonrasında C kategorisinde sınıflanırken; fuarda yerini almış olan A sınıfı cihazlar, sektörün ne kadar hızlı geliştiğini gözler önüne seriyordu.

 

Fuarda Türkiye'de üretim yapan firmaların stantları göz doldururken, bu sene de stantla katılan üyelerimiz olduğunu görmek son derece gurur vericiydi. Yaptığımız stant ziyaretlerinde bize gösterdikleri samimi misafirperverlik için ana sanayilerimize ve grubumuzu renklendiren katılımcılarımıza yeniden çok teşekkür ederiz.”

 

Bir kez daha tüm paydaşlarımıza misafirperverlikleri için teşekkür ederiz. Ayrıca heyete iştirak eden tüm üyelerimize de teşekkürlerimizi sunarız.
(Akım Metal, Anot, Arma Filtre, Atasan, Başoğlu, Borçelik, Egebant, Ferel, Gençler Kablo, Kabel, Karel, Konveyör, Normsan, Nova Elektrik, San Metal, Seçil Kauçuk, Tatçelik, Yorglass)

 

Üye Girişi