BEYSAD, Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği İle Mısır Ticaret Heyeti'ne Katıldı
16.10.2023

BEYSAD olarak önemli paydaşlarımızdan Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET); üye firmaların uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak amacıyla, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile 5973 sayılı “İhracat Destekleri Hakkında Karar” ve “Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Desteklerine İlişkin Genelge” çerçevesinde elektrik üretim dağıtım ekipmanları, beyaz eşya ve tüketici elektroniği sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerin katılımı ile ticaret heyetleri düzenlemekte. 9-12 Ekim 2023 tarihlerinde Mısır’a düzenlenen ticaret heyetinde BEYSAD olarak biz de 15 üye firmamızla yer aldık.

B2B toplantılara ve fabrika ziyaretlerine yer verilen programda, yine fabrika yetkilileri ile yerinde görüşmeler de gerçekleştirildi. Fresh Gas Cooker, Fresh Refrigerator, El-Araby, LG (Washing Machine Production Sector) fabrikalarının yanı sıra Arçelik’in Mısır’da kurulumu devam eden fabrikası da ziyaret edildi.

Ziyarete dair değerlendirmede bulunan TET Yönetim Kurulu Üyesi ve Heyet Lideri Ş. Burak Özaydemir şu ifadeleri kullandı: “Mısır, konumu ve kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşmaları ile üretim için stratejik bir üs haline gelmektedir. Bu bağlamda TET olarak BEYSAD işbirliği ile düzenlediğimiz Mısır heyetinde ana üretici firmalar ile ikili görüşmeler ve üretim tesis ziyaretleri ile katılımcıların bölgedeki ihtiyaçları ve gelecek planlarını anlamaları için imkan sağlandığını düşünüyoruz. Heyetimizle deneyimlerini sıcak ev sahipliği ile paylaşan gurumuz Arçelik yetkililerine de yeni yatırım sürecinde başarılar diliyoruz. Katılım yapan firmalarımıza ve BEYSAD yönetimine de destekleri için teşekkür ederiz.”

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı D. Yasemin Aksu ise ziyarete dair görüşlerini şu sözlerle aktardı: “Son dönemlerde aldığı yatırımlarla dikkat çeken Mısır pazarını daha yakından tanımak ve potansiyelleri incelemek adına, bağlı olduğumuz ihracatçı birliğimiz TET liderliğinde 4 günlük başarılı bir heyet ziyareti gerçekleştirdik. Özenli bir şekilde oluşturulmuş B2B toplantıları, Mısır'la olan ticaret hacmimizi arttırmak adına önemli fırsatlar sundu. Mısır'da yerleşik olan 3 ana sanayide yapılan temaslarda, fabrikalarının üretim kapasitelerini yakından görmüş olduk. Ayrıca Beko'nun yeni yatırımına yaptığımız ziyaret ülkemiz ve hepimiz adına son derece gurur verici bir deneyimdi. Heyetimize liderlik yapan TET yönetimine ve ekibine yeniden teşekkür eder, gerçekleşen etkinliklerin tüm katılımcılar için yeni iş fırsatlarına vesile olmasını dileriz.”

 

Anot Makine, Arma Filtre, Atasan Metal, ATM Isı Transfer, Başoğlu Kablo, Borçelik, Edes Etiket, Gençler Kablo, İspak Esnek Ambalaj, Kabel Kablo, Konveyör Beyaz Eşya, Nar Emaye, Normsan Basınçlı Döküm, San Metal, Technocast

 

Katılımcı üyelerimize teşekkür eder, başka etkinliklerde yeniden görüşebilmeyi dileriz…

Üye Girişi