BEYSAD Çin CIIF (China International Industry Fair) ve Kuka Tech Center Ziyaretlerini Gerçekleştirdi
19-23 Eylül 2018

BEYSAD 16 üyesi ile birlikte 19-23 Eylül 2018 tarihlerinde Çin’in Shanghai şehrinde 20. kez yapılan Çin Uluslararası Sanayi Fuarı (CIIF) ziyaretineek olarak ilgili seyahatin bir gününü de KUKA Tech Center ziyaretine ayrıldı.

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Erdoğan Kalay yapılan seyahate ilişkin yaptığı açıklamada; “Oldukça başarılı ve zamanında gerçekleştirdiğimizi düşündüğüm bir gezi/ziyaret etkinliğini daha geride bıraktık…Sayısı onlarca robot, IOT, endüstriyel otomasyon üreticisi firmanın yanında, üniversitelerin bilimsel inovasyon konularında sergilediği projeleri görmek bizleri oldukça şaşırttı ve doğrusu biraz da endişelendirdi.Çin hala birçok açıdan batının gerisinde görünse de, üretimde ‘ucuz işgücü’ ekseninden ‘bilim ve teknoloji’ eksenine geçişte çok hızlı yol alıyor.Olanların farkındayız, hiç durmadan usanmadan yola devam etmeliyiz.” dedi.

CIIF; Innovative, Smart, Green (Yenilikçi, Akıllı, Yeşil) teması ile robotlar, endüstriyel otomasyon, çevre koruma teknolojisi, ICT, metal işçiliği ve CNC makine araçları, yeni enerji, elektrikli oto, yeni malzeme, uzay ve havacılık alanlarını kapsamaktadır. CIIF’in ana temasının, bilgi teknolojisi ve üretim teknolojisinin derinlemesine entegrasyonunu sergileyen dijital ve akıllı uçları bir araya getirmek olduğu söylenebilir. Fuarın, güçlü endüstriyel itibar ve destek kazanarak geçen yılki yüzde 17 büyümeyle, en hızlı büyüyen fuar olduğu belirtiliyor.

İlgili fuarda oldukça yüksek sayıda Çin’li robot ve endüstriyel otomasyon üreticisi olduğu, ayrıca birçok Avrupalı ve Japon firmanın da yer aldığı gözlemlendi. Bir büyük holün sadece üniversitelere ve start-up firmalara ayrıldığını görmek, ülke olarak gelişime büyük önem verdiklerini gösteriyordu… Devlet teşvikleri ile gelişimin daha hızlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

KUKA Tech Ziyaretinde, son derece profesyonelce yapılan bilgilendirme sunumları ile Çin’e, Midea-KUKA jointventure başarısına ve robot teknolojilerinin geldiği yere, özellikle beyaz eşya sektörü bakımından robot teknolojilerindeki gelişmelere ilişkin bilgi alma fırsatımız oldu… Organizasyonun gerçekleşmesinde destek olan başta KUKA Türkiye Ülke Müdürü Sayın Kağan Abidin ve Endüstriyel Segment Müdürü Sayın Mehmet Yenilmez olmak üzere; Çin’deki kontağımız Sayın Eeva-Maria Kittilae’ye teşekkür ederiz.

CIIF ve KUKA ziyaretlerimizin,
son zamanlarda üzerinde sıkça durduğumuz, ülkemizi ve sektörümüzü yakından ilgilendiren Sanayi 4.0 uygulamalarının Çin'deki gelişmelerini, uygulama ve çözümlerini incelemek amaçlı faydalı bir seyahat olduğunu gururla söylemek isteriz.
Katılımcı üyelerimize
(Alpplas, Boyplast, Endel, Erta, Gençler Kablo, San Metal, Teleset, Turaş (Turmach)

teşekkür eder, bir başka verimli etkinlikte görüşebilmeyi dileriz.

Üye Girişi