BEYSAD Berlin seyahatinde TD-IHK ve IFA fuar ziyareti gerçekleştirdi
5-7 Eylül 2019

BEYSAD olarak son 7 yılda olduğu gibi, bu yıl da IFA fuarına bir ziyaret gerçekleştirdik.
15 üye firmamızdan toplamda 26 kişi ile katılmış olduğumuz fuarda, hem gurur duyduğumuz Türkiye’de üretim yapan markalarımızın yenilikçi ürünlerini görme, hem de dünyada bu konuda yeni neler gerçekleşmiş ve teknolojinin nereye gittiğine dair öngörü edinme fırsatı bulduk.

05-07 Eylül 2019 tarihlerini kapsayan seyahatin daha verimli olabilmesi için; ziyaretimizin ilk gününü üyemiz olup aynı zamanda Berlin’de İş Geliştirme projeleri yapmakta olan Semiz Elektronik’ten Bilgin Semiz ve Cenk Tuna desteği ile Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyarete ayırdık. (TD-IHK) Kurum Genel Sekreteri Sayın Okan Özoğlu evsahipliğinde çok verimli ve keyifli bir gün geçirme fırsatı bulabildik. Şu anda biliyoruz ki Almanya ile ilgili ihtiyacımız olabilecek tüm konularda başvurabileceğimiz çok önemli bir kurum var ve güçlü, genç ve dinamik ekibi her zaman yardıma hazır olduklarını bize çok güzel hissettirdiler. İlgili toplantıya Siemens ve Fraunhofer yetkilileri de davet edildi ve Sanayi 4.0 ile ilgili önemli sunumlar dinleme ve sorularımıza yanıt bulma şansımız oldu. Bu ziyarette emeği geçenlere teşekkür ederiz.

BEYSAD olarak IFA’yı yine özel randevularla gezdik…

Bu yıl 59'uncusu düzenlenen tüketici elektroniği fuarı IFA 6 Eylül’de kapılarını açtı.
Fuarda yapay zekâ, sesli komut ve 5G'li ev aletleri sahnedeki yerini korudu.
Bu yıl özellikle sağlık yaşamı destekleyen ve çevre dostu teknolojiler öne çıkıyor.

Berlin'de her yıl düzenlenen Avrupa'nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2019, bu yıl da büyük yarışa sahne oluyor. 6 Eylül’de kapılarını açan fuarda yapay zekâ, sesli komut ve 5G’li ev aletleri sahnede yerini korurken  bu yıl özellikle sağlık yaşamı desteyen ve çevre dostu teknolojiler dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından IFA 2019'da, Çin, Güney Kore ve Japon şirketlerin ağırlığı görülürken, fuarda Türk rüzgarı da esiyor.Türkiye'den Vestel, Arzum, Simfer, Esco, Silverline, Kumtel, Grunding ve Arçelik gibi marka ve firmalar da yeni ürünleriyle fuarda yerini aldı.Ayrıca, Arçelik Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Bulgurlu, fuarın açılış konuşmacıları arasında yer aldı.

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Burak Özaydemir seyahate ilişkin yapmış olduğu açıklamada; “IFA Fuarı Avrupa ve Dünya’nın önde gelen Tüketici Teknolojileri fuarı olması nedeni ile BEYSAD olarak fuara düzenli olarak ziyaret düzenliyoruz. Bu yılki ziyaretimizde üyelerimizin Almanya’daki faaliyetlerinde destek olabilecekleri Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası ile de temas yapma fırsatımız oldu.Fuardaki ziyaretlerimizde sektörün sürdürülebilirlik ve bağlantılı cihazlar konusunda hızlanan trendler içinde olduğunu, Çinli üreticilerin ürün gam ve marka eksiklerini tamamladıklarını ve Türkiye’de üretim yapan firmalarımızın ise önceki fuarlara göre ürün ve sunum anlamında önemli atılım yaptıklarını gözlemledik.Bu anlamda Avrupa’da tüketimdeki yavaşlamanın etkisi ile birlikte rekabetin önemizdeki dönemde daha derinleşebileceğini söyleyebiliriz.Bu açıdan sektörün inovasyon ve rekabetçilik anlamında ortak akıl ile işbirliği içinde geleceğini şekillendirmesinin daha da kritik olacağını düşünüyoruz.Fuar seyahatimizin bu anlamda sektörel trendler ve üst düzey temaslar ile üyelerimize önemli katkılar yaptığına inanarak katılımları için üyelerimize de teşekkür ediyoruz.”dedi.

Sektör profesyonellerinin özellikle pazarlama ve satış anlamında önemli görüşmeleri yaptığı ve bu nedenle şirketler için ayrı bir önemi bulunan fuarda, ulusal ve uluslararası markalar son teknolojilerini ve yeni ürünlerini bu sene de görücüye çıkardı. IFA Next bölümü ağırlamakta olduğu start-up’lar ile oldukça ilgi çekiciydi…

6 Eylül 2019’da IFA’daki ilk görüşmemiz, Haier tarafından bünyesine alınan paydaşımız Candy-Hoover firmasının yetkililerinden almış olduğumuz randevu desteği ile Haier, Hoover ve Candy stantlarını gezmekle başladı.

Sonrasında yine özellikle bu yıl birlikte yapmış olduğumuz etkinlikle birlikte işbirliğimizin geliştiği Samsung yetkilileri desteğiyle alınan randevu ile Samsung standında keyifli ve etkileyici bir gezi yaptık.

İlk günün son randevusu ise Simfer ile idi.Yerli markalarımızın gösterişli ve her yıl büyüyen stantları ile orada gurur kaynağımız olmaları bizleri mutlu ediyor.Misafirperverlikleri için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Randevular arasında boş kalan serbest zamanlarda da üyelerimiz fuarı görme fırsatı sağladılar ve memnuniyetlerini dile getirdiler.

İkinci gün ilk randevumuz Arçelik Satınalma Direktörü Sayın Hakan Kozan ile Beko, Grundig standında idi. Sürdürülebilirlik konsepti ile, çevreci, Dünya’da Saygın ve Dünyaya Saygılı sloganlarının arkasında duran bir yapıyla, geri dönüşümde ne şekilde yol katettiklerini ispat eden yeni ürün ve stant konseptleri eşliğinde bizimle birlikte tüm ziyaretçilerini etkilemeyi başardılar. Gurur duyduk, etkilendik ve çevre adına Dünyamızın geleceği için de umutlandık… Çok teşekkür ederiz.

Hemen ardından Vestel Genel Müdür Yardımcısı Sayın Kemal Özgür ve dinamik ekibi ile birlikte Vestel, Toshiba, Sharp stantlarından oluşan bir gezi gerçekleştiridik.Yapılan ürün yenilikleri kullanıcı dostu ve etkilendiğimiz ürünlerdi doğrusu.Türkiye’de üretim yapan firmalarımızla bir kez daha gurur duyduk.Emeklerine ve bizleri ağırlamalarına teşekkür ederiz.

Bu yılki IFA Fuarı’nın bizler için en önemli gurur kaynaklarından biri de Arçelik CEO’su Sayın Hakan Bulgurlu’nun IFA Özel konuşmacıları arasında yer alması idi. 7 Eylül Saat 14.00’de ilgili Salon tamamen dolmuş ve Hakan Bey’in çevreye verilmesi gereken öneme dikkat çeken alışılan sunumlardan farklı ve etkileyici sunumu ile konuşmasının sonunda alkışlar uzadıkça uzamıştı… Gözlerimiz dolarak izledik hem Dünyaya olan saygıyı hem de bir Türk markasının Dünyada ne kadar saygın olduğunu… Bu özel konuşma programına özel davetleri için paydaşımız Arçelik yetkililerine teşekkür ederiz.

Bir kez daha tüm paydaşlarımıza bizleri kabul edip güleryüzlü misafirperverlik gösterdikleri için teşekkür ederiz.

Heyete iştirak eden tüm üyelerimize ayrıca teşekkür eder (Bant Boru, Borçelik, E.G.O. Endel, Gençler Kablo, Hatko, Kale Musluk, Kalmaksan, Konveyör, Narmet, Ruba Pres, San Metal, Seçil Kauçuk, Technocast, Turaş) başka faydalı bir gezide yeniden buluşabilmeyi dileriz.

IFA’ya dair;
Bu yıl bin 939 firmanın katıldığı fuara geçen yıl bin 814 firma ve 244 bin ziyaretçi katılmıştı. Sağlıklı yaşam ve çevre dostü ürünlere odaklanan yerli markalardan Arçelik, meyvelerin tazeleği korumak için gün ışığını taklit eden buzdolabını tanıtırken, Vestel, sebzeleri bulaşık makinesinde yıkayarak su tasarrufu sağlayan teknolojisini tanıttı.

Küresel sağlık ürünleri pazarının 4.2 trilyon dolar olduğunu söyleyen Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, bu yıl stratejik olarak sağlıklı yaşam ürünlerine odaklandıklarını açıkladı.Dinçer, sağlık ürünleri pazarında yiyecekleri doğru pişirmek, tazeliğini koruma teknolojileriyle odaklanacaklarını söyledi. Bu kapsamda Arçelik gün ışığı döngüsünü taklit eden ve 2020'de pazara sunulacak Harvest Fresh teknolojili buzdolabını ilk kez IFA'da tanıttı.

Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, “Bu teknoloji ile meyve ve sebzeler tarladan koparıldığı gibi taze saklanabiliyor ve vitaminleri daha uzun süre korunuyor. Daha önce geliştirdiğimiz buzdolaplarındaki mavi ışık yalnızca c vitaminini korumaya yönelik iken gün boyu Güneş ışığını ölçerek geliştirdiğimiz yeni ürünümüz mavi, yeşil, sarı ışıklarıyla A ve C vitaminlerinin daha uzun süre korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda alışveriş sıklığını azaltarak zamandan tasarruf etmelerini de sağlıyor”  dedi.

“Teknolojiyi demokratikleştirdik”
Beko'nun Sağlıklı  yaşamı destekleyen pek çok teknolojisinin bulunduğunu anlatan Öztürk, ”Combi Steam fırın teknolojisi ile buharla yiyecekleri sağlıklı bir şekilde pişirmenizi sağlıyoruz. Müşterilerimizi tasarım sürecine katarak problemlerini ekonomik olarak çözüyoruz. Biz buna teknolojinin demokratikleşmesi diyoruz”  diye konuştu.

Pazar frene bastı
Bu yıl küresel tüketici elektroniği pazarının, geçen yıla göre yüzde 1,8 düşerek yıl sonunda 740 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye'de de beyaz eşya sektörü yılın ilk 6 ayında yüzde 9-9.5 küçüldü. Can Dinçer,”Üçüncü ve dördüncü çeyreklerde bu küçülmenin bir miktar daha artmasını bekliyoruz. Ancak biz ilk 6 ayda ciro bazında yüzde 30 büyüdük.Bu büyüme sektör ortalamasının 10 puan üzerinde. Ar-Ge'nin çok büyük faydasını gördük”  dedi.

Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü Seda Kaya “155 ülkeye teknolojisini taşıyan ve 21 yıldır aralıksız elektronik sektöründe Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel olarak bu yıl 29’uncu kez katıldığımız IFA’da çevreye duyarlı, en yeni ve en son teknolojiye sahip ürünlerimizi tanıtıyoruz. Tüm faaliyetlerimizde Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda insanın, toplumun, gezegenin gelecekteki refahını temel alan sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklanıyoruz. Ürün ve hizmetlerimizden fabrika ve tesislerimize, insan kaynağımızdan iş yapış şekillerine uzanan 360 derecelik bir sürdürülebilirlik anlayışıyla çalışıyoruz. Bu vizyonla hareket ederek ürettiğimiz en az elektrik ve su tüketen, deterjansız yıkama yapan, vakum aparatıyla gıdaların ömrünü uzatan beyaz eşyalarımız tüketicilerden büyük ilgi görüyor.

Dünya çapındaki 8 Ar-Ge merkezimizde 1600 mühendisimiz tüketicilerimizin istek ve talepleri için ürün geliştirirken nasıl dünya kaynaklarına dost ürünler üretebileceğimize odaklanıyor. Ürünlerimizde kullandığımız çevreci teknolojilerle gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye gayret ediyoruz” dedi.

Vestel, bulaşık makinesinde sebze yıkattıracak
Vestel, 8 yeni ürün ile tüketici karşısına çıktı.Bu yıl çevre dostu teknolojilere odaklanan Vestel bulaşık makinesinin içine konulan bir hazne yardımıyla sebzelerin direkt şebeke suyuyla yıkanacağı yeni teknolojisi VegiWash'ı tanıttı. Bu ürünle bulaşık makinesindeki suya temas etmeden sebze ve meyvelerin yıkanmasını daha hijyenik ve ekonomik hale geliyor. Bir evde sebze yıkanırken yılda ortalama 18 ton su harcanmasından yola çıkan şirket, tüketicilerine özellikle ıspanak, pazı, yeşillikler gibi topraklı gıdaları akan musluk altında yıkanmasının önüne geçerek tasarruf sağlamalarını yardımcı olacak.

IFA’da Sergilenen Diğer Ürünler ve Teknolojiler
ThawTech Teknolojili Buzdolabı ThawTech teknolojisiyle, kullanıcılar dondurucuda bulunan sıcaklık kontrollü iki özel bölmeye koydukları donmuş gıdaları uzaktan kontrol ile sağlıklı bir şekilde çözdürebiliyorlar. Çözdürme işlemi bittiğinde çözülen gıdalar uygun buzdolabı ortam koşullarında saklandığından bakteri oluşumu da engellenir.

Kavanoz Vakumlama Teknolojisi
Ayrıca bu buzdolabında dünyada bir ilk olan kavanoz vakumlama teknolojisi kullanıldı. Evde yapılan yoğurt, turşu, kefir, yazlık domates püresi, salça gibi gıdaların besin değerlerini kaybetmemesi için geliştirilen vakum teknolojisi, kavanoz içerisindeki havayı alarak ömürlerini uzatıyor.

Üye Girişi