BEYSAD Automatica 2023 Münih Fuar Ziyareti Gerçekleştirdi
27-30 Haziran 2023

Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği (BEYSAD) olarak 10 üyemiz ile birlikte dünyanın önde gelen akıllı otomasyon ve robotik fuarı olan Automatica’yı ziyaret ettik.

 

Messe Munchen’in organizatörlüğünü yapmış olduğu Automatica Munich, 27-30 Haziran 2023 tarihlerinde Messe Munchen’de gerçekleşti. Normal şartlarda iki yılda bir düzenlenen Automatica, geçen yılın ardından bu yıl düzenini değiştirerek Laser World of Photonics fuarıyla birleşti ve iki yıl üst üste düzenlenmiş oldu. 2023 sonrasında birleşme kararı alan Automatica ve Laser World of Photonics fuarları bu yıldan itibaren yine iki yılda bir ve birlikte, aynı çatı altında düzenlenecek.

 

Avrupa'nın en büyük robotik ve otomasyon pazarının kalbi olarak 2004 yılında kurulan Automatica, endüstrinin tüm dallarından katılımcıların daha işlevsel ürünlere erişebilmesi için geleceğe yönelik çözümler geliştiren bir ağdır. İnsanların robotik ve otomasyon bölümünün tüm segmentlerini görebildiği ilk uluslararası ticaret fuarı olan Automatica’da ziyaretçilere; montaj ve taşıma teknolojisi, robotik, endüstriyel görüntü işleme ve ilgili teknolojilerin temel alanlarında uluslararası ürünler sunulmaktadır. Automatica, sektör profesyonellerinin her türlü otomasyon teknolojisini tek bir çatı altında buldukları işlevsel bir etkinliktir.

 

BEYSAD üyelerimiz ile birlikte iki gün ziyaret ettiğimiz fuarda; robotik, yazılım, endüstriyel görüntü işleme ve donanım sektörlerine ilişkin gelişmeleri inceleyebilme, Liebherr, Kuka, Fanuc, Omron, ABB, Staunlı, Universal Robots, Festo gibi büyük katılımcıları ve paydaşlarımızı fuar alanlarında ziyaret etme fırsatı sağlayabildik.

 

 Her geçen yıl daha da geliştiğini gözlemlediğimiz fuarın katılımcılarından BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sefa Böyet gözlemlerini şu sözlerle aktardı: “Her yıl Münih’te düzenlenen ve uluslararası ölçekte en çok beklenen fuarlardan olan Automatica 2023’e BEYSAD Ailesi olarak katılım sağladık. Teknolojinin sınırlarının gün geçtikçe daha da genişlediğini gözlemlediğimiz fuarda BEYSAD’ın paydaşlarından olan birçok firmayı da stantlarında ziyaret ederek, her yıl geliştirdikleri teknolojilerin son noktalarını tanıma fırsatını yakaladık. Bu kapsamda her bir firma ve paydaşlarımıza teşekkür etmek isterim.

 

Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarda özellikle ön plana çıkan insanla birlikte çalışabilen “Cobot” teknolojileri bu sene yine fuarın en ilgi çekici ürünlerinden olmakla birlikte, bu teknolojinin çözümlerinin sınırlarının daha da genişlediğini görebiliyoruz.

 

Fuarda özellikle 2 konunun daha ön plana çıktığını gözlemleyebildim. Bunlardan ilki artık robotik teknolojilerin yalnızca endüstriyel hayattan ibaret kalmayacağını, yakın gelecekte günlük hayatımıza fazlasıyla entegre olacaklarını görmüş olduk. Sanayinin her kolunda sıklıkla kullanılan robot teknolojileri artık sağlık, tekstil, ulaşım, e-ticaret gibi normal bir insanın gün içerisinde temas edebileceği her noktaya yakın gelecekte konumlanacaklarının vizyonunu göstermiş oldu.

 

Diğer ilgi çekici konu ise AI teknolojilerinin yani yapay zekanın artık robotik teknolojilerin yönetiminde hızla hayatımıza gireceğini katılımcılar ve teknoloji geliştiriciler bize sergilemiş oldu. Endüstri 4.0 ile birlikte fabrika yönetimlerini artık yapay zeka üzerinden yönetebilme ideali robotik sistemleri ve birbiriyle veri transferi gerçekleştirebilen sensör, kamera ve benzeri diğer dijital araçlarla çok yakın gelecekte mümkün hale gelebilecek gibi duruyor.

 

Sonuç olarak, teknoloji hızla gelişmeye devam ederken, artık insanın bu teknolojiye hem yön vermesi ve daimi inovasyonla kendini yenilemesi hem de yoğun rekabet ortamında buna ayak uydurması kaçınılmaz bir hal alıyor. Kısaca bu fuar da gösteriyor ki her geçen yıl biraz daha teknolojiyle iç içe yaşayıp robotlar insan hayatına, insanlar da robotların çevirim sayısına ve sahip oldukları yapay zekasına adapte olacak gibi duruyor.”

 

Katılımcı üyelerimize teşekkür eder, başka etkinliklerde yeniden görüşebilmeyi dileriz…

Üye Girişi