BEYSAD Automatica 2022 Münih Fuar Ziyareti Gerçekleştirdi
21-22 Haziran 2022

BEYSAD olarak 11 üyemiz ile birlikte 2 yılda bir yapılmakta olan ve pandemi sonrasında ilk kez bu yıl yeniden organize edilen Automatica Fuarı’nı ziyaret ettik.

Messe Munchen’in organizatörlüğünü yapmış olduğu Automatica Munich 21-24 Haziran 2022 Tarihlerinde Messe Munchen’de gerçekleşmiştir. İki yılda bir kez düzenlenen Automatica Munich Fuarı, ticaret ziyaretçilerine açık olan Uluslararası Otomasyon Teknolojileri Fuarıdır.

Automatica, Avrupa'nın en büyük Robotik ve Otomasyon pazarının kalbi olarak 2004 yılında kurulmuştur. Automatica, endüstrinin tüm dallarından katılımcıların daha işlevsel ürünlere erişebilmesi için geleceğe yönelik çözümler bulmaya geldikleri bir ağ topluluğudur. Automatica, insanların robotik ve otomasyon bölümünün tüm segmentlerini görebildiği ilk uluslararası ticaret fuarıdır.

Ziyaretçilere montaj ve taşıma teknolojisi, robotik, endüstriyel görüntü işleme ve ilgili teknolojilerin temel alanlarında uluslararası ürünler sunulmaktadır. İlgili kişilerin her türlü otomasyon teknolojisini tek bir çatı altında buldukları işlevsel bir etkinliktir.

2 gün boyunca ziyaret ettiğimiz fuarda robotik, yazılım, endüstriyel görüntü işleme ve donanım sektörlerine ilişkin gelişmeleri inceleyebilme ve paydaşlarımızı fuar alanlarında ziyaret etme fırsatı sağlayabildik. Fuarın ilk gününü sakin değerlendirirken, 2. Gün daha önceki yıllarda görülen yüksek ziyaretçi sayısına ulaştığını gözlemledik.

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Burak Özaydemir fuara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Sektörümüzün dijital ve çevre tarafında ikiz dönüşüm gündemi ile uyumlu olarak düzenlediğimiz Automatica Fuar Ziyareti global trendleri takip etmek ve teknoloji tedarikçileri ile etkileşim açısından verimli geçti. Kollabratif robotlardaki hızlı yaygınlaşma, otomasyonda enerji verimi odağı, veri analitiği ile simulasyonun tüm adımlarda kullanılanılabilirliği ve kontrol süreçlerinde derin öğrenme algoritmalarının standart hale gelmesi, fuarın öne çıkan noktaları olarak gözüküyordu. Bu başlıkların BEYSAD olarak Özyeğin Üniversitesi ve TÜSİAD İşbirliği ile yürüttüğümüz ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen AB IPA Rekabetçi Sektörler programı tarafından desteklenen, yakında hizmete girecek Mükemmeliyet Merkezi projemizin de kapsamında olmasını çok olumlu görüyoruz. Bu vesile ile fuar ziyaretimize katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.”

Misafirperverlikleri için KUKA, ABB, Festo, Staubli, Visual Components yetkililerine; katılım ve katkıları için üye firmalarımızın (Akplas-Akım Metal, Anot, Atasan, Edes, Endel, Konveyör, Ono, San Metal) kıymetli yetkililerine teşekkür ederiz.

Üye Girişi