BEYSAD Ar-Ge odaklı proje mühendisi yetiştirme eğitimi düzenledi
20-21 Kasım 2015

BEYSAD, Beyaz Eşya Sektörü için Ar-Ge Odaklı Proje Mühendisi Yetiştirme Programı düzenledi. 4 gün sürecek programın ilk bölümü 20-21 Kasım’da Hilton Kozyatağı Otel’de 19 kişilik katılımla gerçekleşti. Programın ikinci bölümü 4-5 Aralık’da yine aynı yerde devam edecek…

Günümüzde küresel rekabet edebilirliğin tek yolu inovasyon, araştırma-geliştirme (Ar-Ge) ve Ürün geliştirmeden (Ür-Ge) geçmektedir. Teşvik ve desteklerin çoğalması, farkındalık çalışmalarının artması sayesinde gelişen toplumsal bilinç, yeni Ar-Ge birimlerinin kurulması da bu alandaki gelişimde büyük rol oynamaktadır.

Yeni ürün geliştirme çalışmalarında gerek firma içi kaynaklarla desteklenenlerde, gerekse hibe ve teşviklerden yararlanılarak gerçekleştirilen çalışmalarda, projelendirme ve standart proje yönetimi metodolojileri uygulanmadığı durumlarda gereğinden çok kaynak (zaman, para ve iş gücü) harcanması ya da çalışmanın başarıyla tamamlanamaması oldukça sık karşılaşılan durumdur.

YARATICI OLABİLMEK İÇİN DEHA OLMAYA GEREK YOK !

ÇÖZÜMÜN ZOR OLMASI GEREKMİYOR !

BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN !

Bu konunun önemine bağlı olarak düzenlenen bu eğitim kapsamında beyaz eşya sektörü için yenilikçilik (inovasyon), Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) ve Ür-Ge (Ürün geliştirme) nedir, birbirleri ile nasıl ilişkilendirilebilir, hangi aşamaları ve türleri vardır, nasıl yönetilebilir, firmalarda inovatif bir organizasyon yapısı nasıl olmalıdır konuları ele alındı.

Ayrıca, bir Ar-Ge ve Ür-Ge konusunun nasıl projelendirileceği ve proje yönetiminin temel kavramları, proje yapılanması, proje takımı oluşturulması, proje yönetim model ve süreçleri, proje adımlarının tanımlanması, proje performansının ölçülmesi, proje zaman planı (Gantt Diyagramı), kritik proje adımlarının belirlenmesi, proje bütçelenmesi, maliyet ve yararın dengelenmesi, proje iş dosyasının hazırlanması, konuları da ele alınmıştır.

Eğitimde beyaz eşya sektörüne yönelik olarak belirlenmiş örnek bir proje konusu (açık havada kullanılabilen kablosuz çay makinası) üzerinden proje takımları/ekipleri oluşturulup, katılımcılarla aşama aşama uygulamalar yapılarak, baştan sona bir proje planlamasının ilk 2 bölümü eğitimin 2 günlük bölümünde gerçekleştirilmiş olup, diğer iki günde de projeye devam edilecektir.

Takımlarla yapılan bu vaka çalışmalarında katılımcıların son derece eğlenmesinin yanında, çok yaratıcı güzel çalışmalar yaptıklarına tanık olmak, ortaya çıkan sinerji ile zamanın herkes için hızla geçtiğini görmek bizleri de mutlu etmiştir.

Eğitim programının ilk gününün son oturumunda Arçelik Ar-Ge Birimi’nden 2 üst düzey yönetici; Sayın İffet İyigün Meydanlı (İnovasyon Süreç Yöneticisi) ve Sayın Melda Polat (İnovasyon Süreç Kıdemli Uzman) bizlerle birlikte oldular ve Arçelik’de Ar-Ge yönetimi, yeni ürün geliştirme süreçleri ve Ar-Ge projelerinin yönetimi konusundaki deneyimlerini bizlerle paylaştılar.

Eğitim programına Alpplas Plastik, An-el Anahtar, Atasan Metal, Başoğlu Kablo, Endel Endüstriel, Punteks Tekstil, Schott Orim Cam, Şahterm ve Valfsan Valf şirketlerimizin Ar-Ge birimlerinden çok kıymetli üyelerimiz katıldılar.

Katılımları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz ve eğitime ilişkin görüşlerini paylaşan üyelerimizin değerli görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Betül Aygün – Bekel A.Ş. - Ürün Mühendisliği Takım Lideri

“Öncelikle size ve eğitimi organize eden BEYSAD ekibine çok teşekkür ederim. Bu tarz eğitimlerin sizin aracılığınızla tekrarlarının düzenlenmesini diliyorum.

Gerek yeni bilgiler öğrenmek, gerekse mevcut bilgilerimizi tazelemek açısından eğitim gayet verimliydi. Eğitmenimiz Sibel Hanım konuya hakim ve sorularımıza cevaplandırmada çok başarılıydı. Çok verimli bir eğitim oldu. Tekrar teşekkür ederim.”

Eray Arpacı -Başoğlu Kablo – Ar-Ge Mühendisi

“Düzenlemiş olduğunuz eğitimin hem nitelik, hem de içerik olarak bizlere önemli bilgiler verdiğini bildirmek isterim. İçinde bulunduğumuz yüzyılda rekabet hususunda firmaların birbiri ile yarıştığı gerçeği göz önüne alındığında Ar-Ge faaliyetleri yadsınamaz bir gerçektir. Dolayısı ile eğitimde bize verilen hem sistemsel bilgi olsun, hem de organizasyon ve proje yönetimine dair verilen bilgiler için BEYSAD'a çok teşekkür ederim.”

Erkan Korkmaz – Valfsan Dış Ticaret – Ar-Ge Müdürü

“Valfsan firması olarak bugünlerde inovasyon olgusunu araştırmak, Ar-Ge Departmanı kurmak ve Proje Yönetimi konuları üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Bu konuların ele alındığı eğitimde gerek anlatım, gerekse uygulamaya yönelik çalışmaların çok verimli olduğunu düşünüyoruz. Eğitim sonrasında da ekip olarak firmamıza değer katacak çalışmaların yapılacağından eminim…”

Pelin UYGUN – Punteks Tekstil - Planlama&Proje Mühendisi

“BEYSAD’ın düzenlemiş olduğu Beyaz Eşya Sektöründe Proje Mühendisi Yetiştirme Programı boyunca eğitimcimiz ve konuk katılımcılarımızın değerli ve etkili görüşlerinden faydalandık. Yapılan uygulamalarla, alınan eğitimin kalitesi yükseltildi. Çalışma ortamında konforun önemine özen gösteren BEYSAD, bize çok güzel ve verimliliğin maksimum olmasını amaçlayan ortam koşulları sundu. Eğitimci, doküman kalitesi, eğitim yeri, yeme içme ve iletişim açısından aldığımız en verimli eğitimlerden olup, çok memnun kaldık. İlerleyen zamanlarda da BEYSAD’ın etkinliklerini titizlikle takip etmeye devam ediyor olacağız.”

Not:

Eğitim ALP inovasyon ve Danışmanlık Firmasının ortağı ve uzman danışmanı Dr. Sibel SAİN ÖZDEMİR tarafından verilecektir. Dr. ÖZDEMİR, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ndeki Araştırmacılık ve İş Geliştirme Birim Yöneticiliği iş deneyimleri sonrasında emekli olarak danışmanlığa başlamış ve Yeditepe Üniversitesi’nde İnovasyon Yönetimi MBA programında doktora ve Yüksek Lisans dersleri de vermektedir. Araştırmacılığı sırasında yaklaşık 30 kadar projede görev almış/yönetmiş, yöneticiliği sırasında senede 350 proje dokümanının incelenmesi ve onaylanmasını yapmıştır. TPAO, Unilever, Tadım Gıda, Adidas, Dicle Edaş gibi farklı sektörlere yönelik benzer eğitimler verilmiştir.

Üye Girişi