BEYSAD-Amica buluşması gerçekleşti…
18 Eylül 2014

Sık aralıklarla yurtdışından ana sanayilerimiz Dernek merkezimize yazmış oldukları yazılarla bazı komponent üreticilerine ilişkin bilgi talep ederler, büyük bir heyecanla paylaşırız ve sonrasında da üyelerimize bu konuda bilgi iletiriz. Aylar önce Polonyalı Amica Wronki firması da bu tarz bir talepte bulunmuştu ve kendileri ile paylaşmış olduğumuz liste işlerine yaramış ve zaten bildikleri Türkiye tedarikçi profili konusunda onları daha umutlandırmış olacak ki, kısa süre içerisinde bize tekrar döndüler ve Türkiye’de bir tedarikçi günü yapmak istediklerini, bu konuda yıllar önce olduğu gibi kendilerine destek olup olamayacağımızı sordular. Elbette, büyük bir memnuniyetle kabul ettik ve organizasyona çalışmaya başladık.

İlk etapta bize iletmiş oldukları komponent gruplarını ilan eden yazımızı tüm üye firma yetkililerimize ulaştırdık. Dönüş yapan üye sayısı 25 civarında kalmıştı ve Amica gelmişken daha fazla firmamızı tanımak istiyordu. Bu kez bir liste daha yayınladılar ve sayımız oldukça arttı. Ancak organizasyona yaklaştıkça artan iş ve seyahat yoğunlukları sebebiyle ikili görüşmelere sadece yarım gün ayırabileceklerinden hareketle göndermiş olduğumuz yaklaşık 50 firmalık liste üzerinden bir değerlendirme yapmak durumunda kaldılar ve son tahlilde 22 firmamızı etkinlikte görmek istediklerini ifade ettiler.

Bu anlamlı organizasyon 18 Eylül 2014 Perşembe günü Ramada Taksim Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Amica tarafından 3 yetkili katıldılar. Hepsi satınalma tarafında olan kişiler Satınalma Direktörü Bay Blajez Sroka; Stratejik Satınalma Yöneticisi Bay Dariusz Lochowicz ve Satınalma Birimi Yetkilisi Bayan Magdalena Kosicka…

Organizasyon saat 11.00’de grup toplantısı ile başladı. Toplantının bu bölümünde BEYSAD adına BEYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Burak Özaydemir evsahipliği yaptı ve toplantı açılış konuşmasında, organizasyona, gündeme ve günün önemine ilişkin konuşma yaparak Bay Sroka’ya bir Teşekkür Plaketi taktim etti. Ardından Bay Sroka Amica’ya, geliş amaçlarına, niyetlerine ilişkin bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Türkiye’ye önem verdikleri, BEYSAD’a benzer bir organizasyonun ülkelerinde olmadığından dolayı bu oluşumu önemli bulduklarını ve bu durumdan faydalanmak istediklerini belirttiler.

Konuşmaya ilişkin notlar:

Samsung’un, Amica’nın bir bölümünü satınalması ile birlikte şu an gelen yetkililer Polonya’daki fırın ve ocak fabrikalarına tedarikçi bulmak amacıyla gelmiş bulunuyorlar. Çamaşır makinası ve Bulaşık Makinası ürünlerini Türkiye’den fason üretim yaptırarak temin ediyorlar. Davlumbaz ve buzdolabını da geçen yıla kadar yine Türkiye’den temin etmektelermiş, şu anki mevcut duruma ilişkin bilgi vermediler. Sadece Polonya’da fabrikaları var ancak İspanya’da yeni bir yatırıma girmişler ve o pazara da girmek niyetindeler.

Şu an Polonya’ya da yeni yatırım yapıyorlar, mevcut üretim rakamı 1 milyon 350 bin iken 2016’da bir milyon 650 binlere çıkmayı düşünüyorlar.

En iddialı oldukları konu solo fırınlar. Radyant (Highlight ısıtma metodu) teknolojisinde oldukça iddialılar ancak indüksiyonlu ocak teknolojisinde de her geçen gün daha iyiye gidiyorlar. Bu kouda Rusya pazarında önemli bir satış yapıyorlar.

Çeşitli red dot dizayn ödülleri olan bir firma. Oditlerini kendi uzmanları ile yapıyorlar, aracı kurum bulunmuyor.

Yapılan sunumun ardından üyelerimizden gelen soruları da büyük bir özveri ile yanıtladı ve ardından yemeğe geçildi. Sorulardan biri Türkiye’deki mevcut iş hacimleri idi; az da olsa çalışmakta olduklarını ve artırmak hedefiyle burada bulunduklarını ilettiler.

Yemeğin ardından 3 farklı odada ikili görüşmelere geçildi. Günün sonunda Amica’nın üç yetkilisi ile BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bahadır Balkır bir değerlendirme toplantısı yaptı. Bu toplantıda günün çok verimli geçtiğini, geldikleri için ve yapılan kusursuz organizasyon için duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Katılımcı firmalarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz başka verimli organizasyonlarda yeniden sizlere hizmet verebilmeyi diliyoruz.

Üye Girişi