Başoğlu Kablo, İlave Üretim Hattı İçin 600 Bin Euro Yatırım Yapacak
Mart 2023

Gelen talepleri karşılayabilmek adına ilave üretim hattı yatırımına giden Başoğlu Kablo, yaklaşık 600 bin Euro’luk yatırımla solar kablo kapasitesini yüzde 25 artırmayı planlıyor.

Alçak ve orta gerilim kablolarına yönelik üretimler yapan Başoğlu Kablo, Türkiye ve Polonya’daki tesisleriyle faaliyetlerine devam ediyor. İkisi Bolu, biri Tekirdağ diğeri de Manisa’da olmak üzere Türkiye’de toplam dört fabrikada üretim yapan firmanın merkez ofisi İstanbul’da bulunuyor. Firma, inşaat, beyaz eşya, aydınlatma, demir-çelik, cam sanayi, otomotiv, raylı sistemler, madencilik, sağlık, gıda, gemi inşa, makine ve elektrik sektörlerine yönelik üretimler yapıyor. Başoğlu Kablo Genel Müdürü Tolga Başoğlu, Türkiye’de solar kablo sertifikasını alan ilk işletmeler arasında yer aldıklarını söyledi. Solar kablolara yönelik taleplerin iç pazarda da artış gösterdiğine vurgu yapan Başoğlu, “Halihazırda solar kablo üretim hatlarımız 2023 başına kadar doldu. Bolu tesisimize yeni bir hat yatırımı yaptık” diye konuştu. Solar kablo üretim hattına yönelik ilave üretim kapasitesi için yaptıkları yatırımın 600 bin Euro olduğunu anlatan Başoğlu, yatırımın devreye girmesiyle üretim hacimlerini yüzde 25 artırmak istediklerini söyledi. Yılsonu ciro hedeflerinin 75 milyon Euro olduğuna vurgu yapan Başoğlu, göstergelerin de bu yönde olduğunu belirtti. Çevresel hassasiyetlerin artmasına bağlı olarak yenilenebilir kaynaklara yönelimlerin artış gösterdiğini dile getiren Başoğlu, “Avrupa’da birçok ülke GES yatırımlarına ağırlık vermiş durumda. Bu ülkelere arasında yer alan Almanya’ya solar kablo alanındaki ihracatımız da ciddi oranda artış gösterdi” ifadelerini kullandı.

GES yatırımlarının kendi amorti etme süresi enerji maliyetlerinin artmasıyla kısaldı
Tekirdağ, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarında ise kablo gruplama yaptıklarını ve burada ağırlık olarak beyaz eşya sektörüne hizmet verdiklerini belirten Başoğlu, “Bolu’daki diğer fabrikalarında ise kablo gruplama, silikon ekstrüzyon ve conta üretimi yapıyoruz” dedi. Çatılarda yapılan yatırımın gelen zamlarla birlikte düşüş gösterdiğinin altını çizen Başoğlu, “GES yatırımlarına baktığımız zaman talep artışlarındaki en büyük nedenlerden birisi de yapılan yatırımın kendi amorti etme süresinin kısalması olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık 50 ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizen Başoğlu, “İhracat tarafında ciromuzun ağırlıklı kısmını Avrupa pazarı oluşturuyor. Yeni pazarlar konusunda da Türk Cumhuriyetlerine açılma planlamamız var. Polonya’daki fabrikamızda da kablo gruplama yapıyoruz. Buradaki üretimleri Afrika pazarına gönderiyoruz” dedi.

Üye Girişi