Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan beyaz eşya üreticilerine enerjide verimlilik için teşekkür plaketi
12-13 Ocak 2012

Enerji verimliliği, ABD, AB ve Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi gelişen ve büyüyen ekonomisi ile öne çıkan Türkiye’nin de gündeminde önemli bir yer tutuyor. Enerji Bakanlığı verilerine göre; Türkiye’de son 10 yılda da ikiye katlanması bekleniyor. Bu alanda yapılan çalışmalar bu yıl 3. kez düzenlenen Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda tanıtıldı. 

Enerji Verimliliği Haftası kapsamında yapılan önemli etkinliklerden biri olan UEVF 2012 – 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı 12-13 Ocak 2012’de WOW Convention Center’da düzenlendi. UEVF 2012 kamu, özel sektör ve akademisyenleri enerji verimliliği odak noktasında biraraya getiren etkili bir platform. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda yapılan ve ev sahipliğini Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı, 31. Enerji Verimliliği Haftası kapsamında düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’na ilgi, bu yıl her zamankinden daha fazlaydı. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in katılımıyla açılan etkinlik, ikinci gün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yine Bakan Taner Yıldız’la birlikte Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Üyelerine enerji verimliliğine destek plaketi ile sonlandı. 

Fuar alanında pek çok önemli markayı görebildiğimiz gibi yapılan ödül töreninde de tüm beyaz eşya markaları en üst düzey yetkilileri ile temsil edildi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanyaptığı konuşmada, tasarrufun milli olduğu kadar, insani bir mesele olduğuna dikkat çekerek belirlenen hedeflere hep beraber ulaşacaklarını söyledi. Refah seviyesi arttıkça enerji tüketiminin de arttığını, Türkiye’nin Çin’den sonra dünyada en fazla elektrik tüketimi yapan ülke olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Türkiye artık, enerjide yanlış politikaları olan bir ülke değil. Eskiden ‘Su akar, Türk bakar’ diye bir söz vardı. Artık, bu söz ‘Su akar, Türk yapar’ anlayışına gelmiştir.” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca evlerde bulunan 15 milyon adet enerji verimliliği teknolojisine sahip olmayan buzdolaplarının enerji verimliliği yüksek buzdolaplarıyla değiştirilmesi halinde Ankara’nın bir yıllık elektrik üretimi kadar tasarruf sağlanacağını dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızise konuşmasında Türkiye’nin 10 yıldır milli enerji politikası oluşturmak için çalıştığını hatırlatarak, çalışmaların düzeyini artırmak ve çalışmaların başarıya ulaşması için halkta bilinç ve enerjiyi kullanma kültürü yaratmak gerektiğini belirtti. Bakan Yıldız, Dünyada üretilen enerjinin yüzde 40’ı binalarda tüketiliyor dedi ve binalarda yalıtım yoluyla bile ülkemizde 15 milyar dolarlık bir tasarruf yapmanın mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Aydilek,ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türk Beyaz Eşya Sektörü olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın “Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği için Verimli İşbirliği” hareketine tam destek verdiklerini hatırlatarak, “Tüketicinin enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak evlerdeki verimsiz ürünlerin değiştirilebilmesi için hükümetimiz mutlaka tüketiciyi teşvik etmeli. Bu amaca ulaşmak için üretici şirketler olarak, devletin ilgili birimleriyle el ele vererek çalışmaya hazırız.” dedi.

Başbakan’ın yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu’nda enerjide verimliliğe desteklerinden dolayı gerçekleştirilen plaket töreninde TÜRKBESD Başkanı Özcan Aydilek’in yanısıra Arçelik adına Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’a, BSH Ev Aletleri CEO’su Norbert Klein’a, Vestel adına Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’ya, Indesit Türkiye Ülke Müdürü Andrea Ojetti’ye ve Candy Group Satış Direktörü Engin Özsayın’a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Üye Girişi