Arma Kalıp Genel Müdürü Mustafa Adıgüzel ile Söyleşi
Şubat 2012

Değerli Okurlarımız; büyük ailemizin değerli üyelerini sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu sayımızın konuğu Arma Kalıp Firması Genel Müdürü Sayın Mustafa Adıgüzel. Mustafa Bey firması ve ülkemizin sektörel büyümesi adına yaptığı güzel gelişmeleri bizlerle paylaştı. Değerli zamanlarını bizlere ayırdıkları için kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?
1955 Kırklareli doğumluyum. İş hayatıma İstanbul’da bir atölyede çıraklık yaparak başladım. 1978 yılında kalıp ve pres işleri üzerine kendi işimi kurdum. O yıllarda yatırımımızı işe, makineye, ekipmana yatırarak, atölyemizi ve beraberinde işlerimizi büyütme yoluna gittik. İki kardeş ortaklığı ile temellerini 1980 yılında attığımız Arma Kalıp’ı Bayrampaşa’da 400m2’lik bir alanda faaliyet gösterecek düzeye getirdik. İşe yatırım ve istihdam yaratmak her zaman ilkemiz oldu. Bayrampaşa’daki 3-4 kişilik kadromuzu bugün 1500m2’lik İkitelli’deki firmamızda 47 kişiye ulaştırabilmiş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 2013 yılında Hadımköy’de 5.000 m2 kapalı alanda faaliyete geçirmeyi planladığımız yeni fabrika sahamız ile birlikte istihdam sayımızı ve işgücümüzü arttıracak yeni projelerimizi hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz.

Arma Kalıp firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?
1980 yılında Bayrampaşa’da kalıp ve pres atölyesi olan Arma Kalıp, ağırlıklı olarak otomotiv sanayine özel yedek parça imalatı yapan bir firma idi. Bunun dışında piyasaya yay, halka ve kalıp işleri yapmaktaydı. Beyaz eşya sanayiinden gelen özel talepler doğrultusunda kalıpçılığın verdiği alt yapı ile kendi bünyesinde yaptığı kalıplarda metal yay ve vida klipsler dizayn etmeye ve üretmeye başladı.

 Firmamız bugün;

 • DIN 3016-1 ve DIN 3017-2 bağlantı kelepçeleri,
 • Hortum kelepçeleri,
 • Boru ve kablo bağlantı kelepçeleri,
 • Egzoz kelepçeleri ve ağır iş kelepçeleri
 • Askı kelepçeleri,
 • Otomotiv ve beyaz eşya uygulamaları için özel yay klipsleri,
 • Vida klipsleri ve U klipsleri,
 • Kafesli somunlar,
 • U tipi metrik klipsler,
 • Özel yaylı pullar, 

çeşitli bağlantı elemanları, braket ve komponentler ile tasarımı kendisine ait otomatik metal form verme makinelerinin üretimini gerçekleştirmekte ve aynı kapsamdaki müşteri özel isteklerine de en uygun çözümleri sunabilmektedir.

 Beyaz eşya sektörü özelinde parçalarımıza bakacak olursak;

Fırın Grubuiçin bek odası bağlama yayı, buji klipsi, iç cam tespit pulu, bek tablası bağlama yayı, düğme koruma yayı, seran hotplate baskı yayı, enjektör taşıyıcı klips ve alüminyum kelepçe.

Çamaşır Makinesi Grubuiçin denge ağırlığı baskı yayı, yaylı pul ve şase klipsi.

Buzdolabı Grubuiçin vida klips, M8 kafesli somun ve yay klipsler.

Bulaşık Makinesi Grubuiçin ise çeşitli yay klipsler ön plana çıkmaktadır.

Arma Kalıp firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız sürekli gelişme anlayışına sahip çalışanları ve toplam 3 üretim bölümü ile müşterilerine hizmet vermektedir. Preshane bölümünde pres baskı işleri, kelepçe bölümünde hortum ve boru kelepçelerinin üretimi ve montajı, seri imalat bölümünde ise yüksek hacimli klipslerin otomatik form verme makineleri ile üretimi gerçekleştirilmektedir. Yurtiçi-Yurtdışı satış, satınalma, üretim planlama, Ar-Ge ve kalite kontrol bölümleri ise üretimimizi desteklemektedir. Organizasyonumuz ISO/TS 16949 kalite sistem belgemizin gereklerine uygun olarak şekillenmiş olup, yine bu doğrultuda belirlenmiş süreç hedeflerine ulaşmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?
2001 yılında fuarcılık, tanıtım, reklam kavramı ile tanışan firmamız bugün 15 ülkeye ihracat yapmaktadır. Ürünlerini, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden Arma Kalıp, yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımları ile de müşteri portföyünü arttırmaya devam etmektedir. 2011 yılı itibariyle %30 olan ihracatımızı, 2012 yılında %40’a çıkarmayı hedeflemekteyiz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Arma Kalıp, kurulmuş olduğu 1980 yılından bu yana otomotiv ve beyaz eşya yan sanayisi olarak toplam 1.500 m² kapalı alan üzerine kurulu tesisinde müşterilerine hizmet vermektedir. Parçalarımız binek ve ticari araçlar, fırın, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, tarım makineleri, akışkan sistemleri, motor sistemleri ve iklimlendirme cihazları gibi ürün ve sistemlerde bağlantı parçası olarak kullanılmaktadır.

 Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

 • Gelişmeye ve geliştirmeye ve bunun gerektirdiği yatırımları yapmaya açık bakış açımız ve olanaklarımız.
 • Ar-Ge departmanımızca tasarımı yapılan ürünlere göre özel üretim.
 • Kendi bünyemizdeki kalıphanemiz ile hızlı numune üretimi ve gerekli değişikliklere hızlı uyum.
 • Parçanın seriye geçiş aşamasına kadar prototip üretim sürecinde destek.
 • Hızlı adaptasyon ile prototip üretimden seri üretime geçiş.
 • Parçaya özel dizayn ettiğimiz seri üretim makinelerimiz ile seri, kaliteli ve uygun maliyetli üretimimiz.
 • Yerlileştirme projelerinde öncelikli firma oluşumuz.
 • Maliyet avantajı gerektiren konularda işbirlikçi yaklaşımımız
 • 30 yıllık yan sanayi tecrübemiz.

Üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için ne yapabiliriz?
Öncelikle bu sayınızda firmamızı tanıtma ve gelişmelerimizi duyurabilme fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Faaliyetlerinizi, duyurularınızı, ana sanayi röportajlarınızı takip ediyor, bilgileniyoruz. Basılı yayınla kalıcılığı daha fazla olan bir hizmet verdiğiniz için yurtiçinden yurtdışına birçok anasanayi firmasının fabrika ya da satınalma direktörlerine ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Dolayısıyla ana sanayi ve yan sanayilerin satınalma ekiplerine, ellerinin altında bulundurabilecekleri, her yıl yenilenecek, üyelerinizin kendini ve ürünlerini ilanları ile tanıtabileceği, tedarikçi portföy kılavuzu şeklinde bir basılı yayın hazırlamanın faydalı olacağını düşünüyorum. 

Üye Girişi