Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri ve Gizem Frit Genel Müdürü Tolga Ballık ile söyleşi
Mart 2015

Değerli BEYSAD Okurları;
Bu sayımızın en önemli röportajlarından ilkini sizlerin beğenilerinize sunuyoruz ve oldukça ilgi çekeceğine inancımız tam. Geçtiğimiz aylarda basından takip etmiş olduğunuz üzere Ak-Kim Kimya ve BEYSAD Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Tolga Ballık’ın şirketi Gizem Frit ile bir birleşme yaptı. Konu basında çıkmış olsa da ayrıntılarını öğrenebilmeniz için bir fırsat yarattık. Ak-Kim Kimya Genel Müdürü Sayın Onur Kipri ve Gizem Frit Genel Müdürü Sayın Tolga Ballık’a bu değerli paylaşımları için teşekkür ediyor, ilginizi çekecek bir röportaj ile sizleri başbaşa bırakıyoruz.

Sayın İlgili, bize kısaca kendinizden ve Akkim’deki görevinizden bahseder misiniz?

Onur Kipri:Ben, Ak-Kim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri. Ak-Kim’e 22 Ocak 2014’te katıldım. Tolga Bey ise sizin de bildiğiniz gibi Gizem Frit’in eski sahibi. Ancak satın alma ile birlikte Tolga Bey, Gizem Frit’in Genel Müdürü olarak en az iki yıl daha şirketin başında bulunacak. Şirketin büyümeye yönelik projelerini yönetecek ve Gizem Frit’in özellikle yurtdışında büyümesi için çalışacak.

Akkim firması ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Onur Kipri:Ak-Kim Kimya, 1977 yılında Türkiye’nin en köklü özel sektör kuruluşlarından Akkök Holding’in iştiraki olarak kurulmuştur. 37 yıldır yüksek teknolojiye sahip çağdaş tesislerimizde üretim yapmaktayız ve birçok temel kimyasalda pazar lideri konumunda faaliyet göstermekteyiz. Aralarında sodyum metabisülfit, amonyum persülfat, potasyum persülfat, dimetilasetamid, dimetilformamid, hidrojen peroksit, sodyum perkarbonat gibi ileri teknoloji gerektiren ve yerli sanayi açısından büyük önem arz eden kimyasal maddeleri Türkiye’de ilk kez Ak-Kim Kimya olarak biz ürettik. Yalova ve Çerkezköy’de yaklaşık 300 bin m2’lik bir alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip 3 yerleşkede, 20’ye yakın üretim tesisimiz bulunuyor. Yıllık 600 bin tonluk üretim kapasitesine sahip fabrikalarımızda 500’ü aşkın farklı kimyasal maddenin üretimini yapıyoruz.

Ak-Kim Kimya, performans kimyasallarını da kendi teknolojisiyle üretmekte ve güçlü know-how bilgisi ve teknik deneyimi ile rakiplerinden ayrışmaktadır. Ak-Kim Kimya olarak, ürün sunduğumuz tüm sektörlerde müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda onlara “entegre kimyasal çözümler” geliştiriyoruz. Ayrıca sahip olduğumuz know-how ve teknolojileri 2002 yılından beri yurt dışı firmalara satmakta ve mühendislikten anahtar teslimi taahhüt faaliyetlerine kadar her türlü hizmeti gerçekleştirmekteyiz. Bugüne kadar Ürdün, Pakistan, Suudi Arabistan, Cezayir ve Yunanistan’da çeşitli anahtar teslim tesisler kurduk.

Bunun yanı sıra, geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın 2. büyük su kimyasalları ve koagülant üreticisi olan Feralco ile eşit hisseli ortaklığa imza atarak Akferal şirketini kurduk. Sektörün gelişimine büyük katkı sağlayacak Akferal ürünlerini Yalova’da bulunan Ak-Kim Kimya tesislerinde üretiyoruz. Ayrıca Aralık 2014’te dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden olan Gizem Frit’i satın alarak, sektörde yeni bir pazara da adım attık.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Onur Kipri:Ak-Kim Kimya olarak, sahip olduğumuz geniş ürün yelpazesiyle uluslararası pazarın kalite onayını almış inorganik, organik kimyasallar ve tekstil yardımcı maddeleri ile kâğıt, su, çimento öğütme ve beton katkıları, kişisel bakım ve temizlik sektörüne yönelik kimyasallar üreterek pazara farklı ürünler sunuyoruz. Çoğunlukla sanayi için üretim yapıyoruz, fakat yine de hayatın neredeyse her noktasında varız.

15.000 ton kapasiteli betain üretim tesisimizi 2014’te hayata geçirdik. Sabun, deterjan ve şampuanlarda kullanılan girdilerden olan betain üretimi ile birlikte Ak-Kim, hem deterjan ve temizlik endüstrisine yönelik ürünleri ürün gamına eklemiş, hem de henüz portföyünde olmayan kimyasalların üretilebilmesi için bilgi birikimini geliştirmiştir. Ak-Kim aynı zamanda bu alana yönelik olarak konsantre deterjan, çamaşır suları ve pasta deterjanlarda kullanılan kıvamlaştırıcı ürünü de üretmektedir.

Yeni yatırımlarınızdan söz eder misiniz? Özellikle Gizem Frit satın alması hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz? Neden başka bir sektör?Neden Gizem Frit?

Onur Kipri:Ak-Kim Kimya olarak, 37 yıldır sahip olduğumuz yüksek teknolojiyle, çağdaş tesislerimizde üretim yapmakta ve birçok temel kimyasalda pazar lideri konumunda faaliyet göstermekteyiz. Lider konumumuzu korumak ve Ak-Kim’i daha da büyütmek amacıyla yeni alanlara girmeyi hedefliyoruz. Ayrıca 2023’te 1 milyar dolar ciro hedefimiz var.

Gizem Frit, bugüne kadar tek başına üstün bir başarı göstererek dünyanın en önemli üreticilerinden biri oldu. Bu başarıyı artırarak devam ettirmek için ihtiyaç duyulan yeni yatırımların; sermaye gücü olan, kurumsal bir çatı altında sürdürülmesi şirkete büyük bir kazanç sağlayacak. Bu yüzden, artık Ak-Kim’in bünyesi altında Ar-Ge çalışmalarına da daha fazla ağırlık vererek büyümesini artırması hedefleniyor. Gizem Frit, Ak-Kim’in 1 milyar dolar ciro hedefinde de çok önemli bir rol oynayacak.

Büyüme stratejilerimizde satın almalar önemli bir yere sahip. Şu anda yine birkaç şirket inceliyoruz. Geçtiğimiz yıl Gizem Frit dışında bir satınalma daha yaptık. Dostel Kimya’nın Gebze ve Osmaniye’de iki fabrikasını Akferal’e satın aldık. 2015’te bu satın almaların Ak-Kim Kimya ile entegrasyonu üzerinde çalışacağız. 2016 yılında ise bir satın alma daha gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Beyaz eşya sektörünün Türkiye’de geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu satın alma ile sektörün gelişimini olumlu gördüğünüzü düşünebilir miyiz?

Tolga Ballık:Türkiye’nin beyaz eşya ihracat performansı oldukça yüksek. Üretilen beyaz eşyanın büyük bölümü ihraç ediliyor. Gizem Frit olarak, müşterilerimiz çoğunlukla beyaz eşya sektöründe 54 ülkeye yayılmış durumda. Son yıllarda Türkiye’deki beyaz eşya üretimi kadar hızlı büyüyen bir başka ülke daha yok. Bu sektör büyüdükçe, biz de hızlı büyüyoruz. Dolayısıyla sektörün gelişmesi ve büyümesini biz de arzu ediyor ve destekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte büyüme hedef ve amaçlarınıza ilişkin bilgi verir misiniz?İki önemli kuruluşun evlenmesi muhakkak çok iyi bir sinerji yaratacak. Bu birleşmeden beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Onur Kipri:Biz her yıl çift haneli olarak büyümek istiyoruz. Ak-Kim olarak, 2023 yılında 1 milyar dolar ciro hedefliyoruz.  2015 yılı için de yüzde 11 gibi bir büyüme planımız bulunuyor.  Geçtiğimiz yıl beş satın alma fırsatına baktık. Bunlardan Gizem Frit, bizim için çok cazipti ve iyi bir görüşme sonunda anlaştık, el sıkıştık. Bu yıl Gizem Frit’in Ak-Kim Kimya ile entegrasyon sağlayacağı bir yıl olacak, bunun için çalışıyoruz. İyi bir sinerji yaratmak istiyoruz.

Tolga Ballık:Gizem Frit olarak, 6 kıtaya ihracatımız var. Ak-Kim Kimya ile güzel bir beraberlik yakaladığımıza inanıyorum. Gizem Frit, Ak-Kim’in 1 milyar dolar ciro hedefinde çok önemli bir rol oynayacak. Aklımızda ABD, Çin ve Brezilya gibi ülkelerde yeni tesisler kurma planı var. Bu yıl üretim noktaları üzerinde planlamalar yapacağız. Kaplama sektöründe Ak-Kim Kimya çatısı altında bir dünya devi yaratacağız.

Gizem Frit’e ilişkin de biraz daha ayrıntılı bilgi almak isteriz; yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi paylaşır mısınız? Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Tolga Ballık:1979 yılında kurulan Gizem Frit; emaye, seramik, cam, döküm ve alüminyum fritlerin, pigmentlerin ve yapışmaz kaplamaların üretim ve satışını yapmaktadır.

2008 yılında girilen seramik frit pazarında Türkiye'de %55 paya (kendi bünyesinde seramik frit üreten şirketler hariç) sahiptir. Gizem Frit, Türkiye'deki tek bağımsız seramik frit üreticisidir. Türkiye’de en büyük, dünyada da ikinci büyük porselen emaye frit üreticisidir. 2014 yılında 36.000 ton porselen emaye friti, 27.000 ton seramik friti satmıştır.

Porselen emaye frit kapasitesi yıllık 70 bin ton, seramik frit kapasitesi yıllık 50 bin ton; toplam kapasitesi ise yıllık 120 bin tondur. Türkiye porselen emaye frit pazarındaki payı %70'in üzerindedir. Frit üretim tesisi kurulması konusunda güçlü teknik bilgiye sahiptir ve rakiplerine göre daha ucuza kurabilmektedir.

Başta ABD, Brezilya, Çin, Mısır ve İtalya olmak üzere 10 ülkede temsilciliği bulunmaktadır. 6 kıtada 54 ülkeye ihracat yapmaktadır. 2014 yılında ihracat, 47 milyon USD ile cironun %55'ini oluşturdu ve 24.500 ton ihracat yapıldı. Müşterileri arasında Bosch-Siemens, Electrolux, Ariston, Arçelik, Vestel, Beko, Whirlpool, Indesit gibi dünya devleri bulunmaktadır.

Gizem Frit olarak, son yıllarda ortalama yüzde 20 büyüyen bir şirketiz. Ama geçtiğimiz yıl bu büyüme hızı biraz yavaşladı ve yüzde 10 olarak gerçekleşti. 2014 ciromuz 90 milyon dolar. 2010 yılında başladığımız ve yaklaşık 40 milyon dolar değerindeki yatırımlarımızı geçtiğimiz yıl tamamladık. Bu yatırımlar Gizem Frit’e ciddi bir kapasite gücü yarattı. Küresel ölçekte kendi alanımızda %12 pazar payına sahibiz.  Elbette bu payımızı çok daha fazla artırmak istiyoruz. Sakarya’daki tesisimiz bunun için ideal. Öyle ki; Gizem Frit, kendi sektöründe dünyada tek çatı altında en büyük üretim kapasitesine sahip şirkettir.

Gizem Frit hangi sektörlere hizmet veriyor?

Tolga Ballık:2 tane ana olmak üzere; 5 çeşit kaplama malzemesi bulunmaktadır.  Bunlar porselen emaye, seramik, alüminyum, döküm ve cam üzerine performansa dayalı kaplamalardır. Ayrıca seramik ve organik bazlı yapışmaz, ısıya dayanıklı PTFE kaplamalar da mevcuttur.

Seramikte kullanılan seramik frittir. Emaye frit; beyaz eşya, tencere, tava ve pişirme araçlarında kullanılır. Porselen emayenin dünyadaki kullanım alanlarına bakıldığında %58 ile en çok fırınlarda kullanıldığı görülmektedir. Bunu %19 ile su ısıtıcıları (boiler), %10 ile tencere-tava ve %6 ile ocaklar takip etmektedir.  Cam frit; fırın camı, cam şişeler (cola şisesi vs.) ve araç camlarında kullanılmaktadır.

Yeni satınalma sürecinden sonra Gizem Frit’de ne gibi değişiklikler bekleniyor?

Tolga Ballık:Şu anda Avrupa’da pazar payımız %25 ile 30 arasında ve bu oldukça iyi bir oran. Yine Kuzey ve Güney Amerika da iyi olduğumuz bölgeler olarak dikkat çekiyor. Uzak Doğu’da özellikle de Çin gibi büyük bir pazarda ise payımızı daha çok artırmaya ihtiyacımız var. Özellikle hizmet verdiğimiz beyaz eşya üreticilerine daha yakın olarak üretim yapmamız gerekiyor. Şu anda Çin’de, ABD’de ofislerimiz ve teknik elemanlarımız var. Bunlara ek olarak, bu bölgelerde tesis kurma fikrimiz de bulunuyor.

Üye Girişi