3. Sac Piyasaları ve Otomotiv Konferansı
20 Eylül 2011

3. Sac Piyasaları ve Otomotiv konferansı 20 Eylül 2011’de, İstanbul The Greenpark Pendik Hotel’de, CTN Centre ve Our Metals işbirliği ile yapıldı. Ege Cansen de küresel ekonomideki son gelişmeler hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Sanayi Bakanlığında, Otomotiv Strateji Belgesini oluşturan büronun Genel Müdürü Sayın Süfyan Emiroğlu bu konu ile ilgili değerli bilgiler paylaştı. 

Konferansa Sac ve Otomotiv üreticileri, tüccarlar, distribütörler, stokçular, Boru imalatçıları, Yarı mamul üreticileri,  Hurda metal ithalatçıları, tüccarları, Bölgesel müteahhitler, yapı sektörü Lojistik ve nakliye firmaları, Kalite denetim kuruluşları; Servis merkezleri & depolar, Danışmanlar & finans kuruluşları, Sektör analistleri, araştırmacılar ve danışmanlar, Hammadde tedarikçileri, Ana sanayiler, 1. ve 2. Halka (Tier 1&2) yan sanayileri katıldılar… 

Türk Sac piyasalarında ciddi bir dönüşüm yaşanmaktadır. İthal ikameli sektör artık net ihracatçı olmaktadır. Geçmişten bu yana kabul görmüş olan ilişkiler tamamen değişmektedir. Yeni düzenin oturması zaman alacak ve tarafların uğraşını gerektirecektir. 20 Eylül 2011 Konferansı, bu ihtiyacı göz önünde tutarak, sektörün taraflarını bir araya getirdi.

Sac üreticileri: Erdemir, Çolakoğlu, MMK, Tosyalı, ArcelorMittal, Borçelik, Tat Metal, Tezcan; Sac ithalatçıları ve tüccarları: YİSAD üyeleri; Sac kullanıcıları: Otomotiv, Beyaz eşya, Makine üreticileri, Boru Üreticileri; Sac ihracatçıları: İtalyan ve Alman çelik servis merkezleri, Türk sac ihracatı yapan firmalar konferansta hazır bulundular; tecrübelerini ve ihtiyaçlarını birbirleriyle paylaştılar.

Bugün piyasaları doğru değerlendirip kararları doğru vermek, stratejileri oluşturmak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Türkiye Sac piyasaları bir dönüşüm yaşamaktadır. Ayrıca, global sac talebi gerilemekte ve fiyatlar üzerinde yoğun bir baskı oluşturmaktadır. Gelecek hakkında olumsuz haberlerin gelmesi, tüketicilerin büyük miktarlarda alım yapmalarına mani olmaktadır. Dolayısı ile üreticilerin sevkiyat süreleri de kısalmaktadır. Sac kullanıcılarının, 2011’in geri kalanında stoklarını minimumda tutmaya çalışacağı görülmektedir. Avrupa’daki ekonomik iyileşmenin terse dönmesi, Türkiye’nin bu bölgeye ihracatını olumsuz etkilerken, sac tüketiminin de ister istemez düşmesine neden olacaktır. Dolayısı ile alım-satım değerleri kısa vadede düşme tehlikesi taşımaktadır. Uzmanlar, fiyatların 2011 sonunda tekrar artabileceğini tahmin etmektedirler. Çünkü yılsonunda stoklar iyice azalmış olacaktır. 2012 siparişlerine hazırlık yapmak isteyen kullanıcıların piyasayı yeniden canlandıracağı düşünülmektedir.

Tüm bu konuların enine boyuna konuşulabildiği verimli konferansa Ege Cansen de farklı bakış açıları getirdi.

Üye Girişi