15 BEYSAD üyesi TET evsahipliğinde Berlin IFA Fuarı’nda yer aldı
2-7 Eylül 2010

Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın sayılı tüketici elektroniği fuarlarından biri olan IFA, 2-7 Eylül 2016 tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrinde yapıldı. Fuara Arçelik ve Vestel yeni ürünleriyle katılırken, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği ile milli iştirak yapan 15 BEYSAD üyesi beyaz eşya yan sanayi firması da fuarda bu yıl ikinci kez yer aldılar.
 
Fuarda tüketici elektroniğine ait tüm yenilikler ve son trendler sergilendi. Her yıl düzenlenen fuarda geçen yıl 1.439 katılımcı, 142 bin metrekarelik sergi alanında, 10 binden fazla yeni ürünü ilk kez görücüye çıkardı. 100 ülkeden 240 bin kişilik katılımla sonuçlanan fuarda, ilk kez kurulan ticari anlaşmalarla 4.6 milyar dolarlık rekor düzeyde iş bağlantısı yapıldı. IFA 2016’da, toptancı, perakendeci ve üretici şirketler, ürünlerine ait yenilikleri bir çatı altında tanıtma fırsatını yakalayabildiler. Bu yıl IFA Fitness & Aktivite bölümünde fitness’a yönelik son teknoloji giyilebilir cihazlar ve yazılımlar da yer aldı. TecWatch kısmı ise araştırmacılar, uzmanları, start-up’ların yöneticilerini ve satıcıları buluşturdu. Bu yıl da Akıllı Evler fuarın önemli bir bölümünü oluşturdu. 50 uluslararası şirket akıllı evlere yönelik çözümlerini tanıttı.
  
Milli katılım organizasyonu evsahibi TET’in Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Atilla Eren fuara ilişkin yaptığı açıklamada,“Dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarı özelliğini taşıyan IFA Fuarı’nda bu sene 15 BEYSAD Üyesi firmamız ile ikinci kez milli katılım gerçekleştiriyoruz.

Teknolojideki son yeniliklerin boy gösterdiği bir prestij fuarı olan IFA’da gerçekleştirilen milli katılım, sektör için çok yararlı geçmiştir. Fuar süresi boyunca, Tüketici Elektroniği ve Beyaz Eşya sektörüne ara mal üreten firmalarımız, nihai mal üreten global markalar ile biraraya gelme ve karşılıklı iş geliştirme imkânı yakalamışlardır.

Milli katılımımızın başarılı geçmesinde büyük katkı sağlayan Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği’ne (BEYSAD) çok teşekkür ederiz.”
 
5 Eylül 2016 Pazartesi akşam saatlerinde Türkiye Pavilyonu’nda ‘Türkiye Milli Katılımı’ onuruna verilen resepsiyona çok sayıda önemli davetli katıldı. Resepsiyona,Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Konya Milletvekili Sayın Ziya Altunyıldız, Berlin Maslahatgüzarı Sayın Ufuk Gezer, Berlin Başkonsolosu Sayın Başar Şen’in yanısıra çok sayıda ana sanayi yetkilisi de teşrif ettiler. Resepsiyonda TET Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Sayın Fatih Ebiçlioğluevsahipliği yaptı ve resepsiyonda kısa bir konuşma yaparak, onur konuklarını taktim etti, katılımcılara ve misafirlere teşekkür etti.

Beyaz eşya ve tüketici elektroniği sektöründe dünyada düzenlenen en büyük etkinliklerden biri konumunda olan IFA Fuarı’na bu yıl 15 BEYSAD üyesi beyaz eşya yan sanayi firması ile birlikte toplamda 45 Türk firması katıldı.
 
TET evsahipliğinde ikinci kez fuarda yer almakta olan tedarikçilerin temsilcisi BEYSAD-Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ş. Burak Özaydemir yaptığı açıklamada; “Beyaz Eşya ve Elektronik Sektörünün akıllı ve bağlantılı ev aletleri kapsamında yakınlaşmasının göstergesi olan IFA fuarının sektörümüz için önemi giderek artmaktadır. Türkiye’deki beyaz eşya yardımcı sanayi sektörünün derinliğini vurgulamak ve üyelerimizin yeni müşterilere erişimini sağlamak için milli katılımı başarılı ve öncelikli görüyoruz. Fuarda katılım fırsatı sunan TET yetkililerine ve katılım yapan tüm üyelerimize çok teşekkür ederiz.” dedi.

Fuarın ilk günü BSH CEO’su Dr. Bay Karsten Ottenberg ile tanışma fırsatı bulabilmemizin yanısıra 15 üyemizle bulunmuş olduğumuz “Turkish Household Appliance Suppliers" standında çok kıymetli misafirlerimiz de bizleri yalnız bırakmadılar. İkinci gün itibariyle Arçelik Genel Müdürü Sayın Hakan Bulgurlu, Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Kaya, Vestel Satınalma Direktörü Sayın Kemal Özgür, Arçelik Satınalma Grup Yöneticisi Sayın Hakan Salca ve Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sayın Ahmet Bayraktar standımızı ziyaret ettiler.

Sonraki günlerde ise Arçelik GMY Sayın Oğuzhan Öztürk, Satınalma Direktörü Sayın Emin Bulak, Zorlu Holding’den Sayın Ömer Yüngül, Vestel İcra Kurulu Başkanı Sayın Turan Erdoğan, İcra Kurulu Üyesi Sayın Nedim Sezer, Genel Müdür Sayın Erdal Haspolat ve Satınalma Üstdüzey ekibi, Simfer YK Başkanı Sayın İbrahim Ustaoğlu, Femaş Ailesi; TÜRKBESD Başkanı Sayın Ergün Güler ve ekibi; Gorenje Satınalma Direktörü Bay Tomaz Korosec ve ekibi, BSH’dan Bay Axel Fischer, standımızı ziyaret ettiler. Burada ismini yazamamış olup, bizleri yalnız bırakmayan tüm sektör temsilcilerine destekleri için teşekkür ederiz.

Türkiye Pavilyonu’nda yer alan 15 firma:Akım Metal, Atasan Metal, De-ka Elektroteknik, Ekinler Endüstri, Erta Elektromekanik, Ferel Elektronik, Gençler Kablo, Kabel Kablo Elemanları, ICM Enerji ve Soğutma Teknolojileri, Miksan Beyaz Eşya, San Metal, Technocast Otomotiv, Telas Lastik, Teleset Group, Turaş Gaz Armatürleri olup kendilerine de katılımları için teşekkürlerimizi sunarız.

Fuar sonunda katılımcı firmalarımız genel olarak memnun ayrıldılar. Bir sonraki sene daha iyi neler yapabiliriz diye IFA yönetimi ve TET yetkilileri ile görüşmelere başlandığını da memnuniyetle sizlere iletmek isteriz. 

Üye Girişi