Technocast Genel Müdür Yardımcısı Murat Öney ile söyleşi
Aralık 2012

Değerli BEYSAD Okurları;

Yeni üyelerimizi sizlerle buluşturmaya, kendilerini daha yakından tanımaya ve tanıdıkça bu önemli firmalarla birlikte olduğumuz için gurur duymaya devam ediyoruz. Technocast Firması’ndan ve çok değerli Genel Müdür Yardımcısı Murat Öney’den, geçen aylarda yaptığımız üye ziyaretinde çok etkilendik. Son derece bilgili, genç yaşına rağmen tecrübeli ve vizyoner… Misafirperver tavırları ve sivil toplum kuruluşlarına olan güveni ile bizlere büyük güven verdi ve kendileri ile önce bu röportajı gerçekleştirdik. Ardından Strateji Belgesi çalışmalarımız kapsamında oluşturulan “Hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik çalıştaylar”ımızda memnuniyetle görev almak istediklerini belirttiler. Kendilerine bu olumlu yaklaşımlarından dolayı ve röportaja vakit ayırdıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Sizi tanıyabilir miyiz?

Fuat Murat Öney, 1978 İstanbul doğumluyum. 2000 senesinde İTÜ Makine Mühendisliğini bitirdikten sonra Amerika New Jersey’de Rutgers - New Jersey Institute of Technology ortak programı yönetim ve bilgi teknolojileri alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Eğitimim sırasında 2004 yılına kadar basınç sensörleri üzerine ürün geliştiren bir mühendislik firmasında satış danışmanı olarak çalıştım. 2004 yılında Türkiye’ye döndüm ve sırasıyla Microsoft ve Ericsson firmalarında farklı yönetici pozisyonlarında çalıştım. Son 1,5 sene Ericsson Orta Doğu bölgesi 23 ülkeden sorumlu İs Ortaklığı Direktörü olarak Dubai’de görev yaptım. 

Haziran 2012 itibari ile Türk-Rus ortaklı Technocast firmamızda ikinci nesil yönetici olarak pazarlama ve iş geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime başladım. 

Technocast firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Technocast firması 2002 yılında otomobil jantı ticareti ve danışmanlığı yapmak amacıyla Suat Necat Öney tarafından kurulmuştur. Aynı yıl uzun süredir Rus pazarında iş ortaklığı yaptığı Rus firması ile ortaklık kararı almış, farklı markaların Türkiye ve Rus pazarındaki temsilcisi olmuştur.

2003 senesinde stratejik öncelikleri doğrultusunda İstanbul Beylikdüzü’nde kurulu hafif alaşımlı otomobil jant üretimi yapan Kare Metal firmasının (Carre Wheels) tamamına yakın hissesini satın alan Technocast, büyümesine devam etmiştir. Ayrıca Technocast, 2004 -2010 yılları arasında Rusya ve Ukrayna’da olmak üzere iki farklı jant üretim tesisinin kurulması konusunda anahtar teslim danışmanlık hizmeti vermiştir. 

Yine stratejik büyüme öncelikleri doğrultusunda 2010 yılında Çerkezköy OSB’de 10000mkapalı alana sahip yeni üretim tesisine taşınmış, plastik enjeksiyon ve kalıplama alanında yatırım kararı almıştır. 

Technocast halen Çerkezköy OSB’deki üretim tesisinde hafif alaşımlı otomobil jantı (Carre Wheels) ve plastik enjeksiyon (Technocast markası altında) alanlarında üretimine devam etmektedir. 

Her iki alanda toplam 180 kişilik bir çalışan sayısına sahip Technocast; plastik enjeksiyon üretimi konusunda uçtan uca hizmet verme yetkinliğine sahiptir. Müşterilerimize ürün tasarımı ve kalıplama; plastik enjeksiyon parça üretimi, toz ve yaş boyama, tampon baskı ve gruplama/montaj konularında en yüksek kalitede hizmet sağlamaktayız. ISO 9001, 14001, OHSAS 18001 sertifikalarına sahip Technocast, Ocak 2013 içerisinde ISO 16949 sertifikasına da sahip olmayı hedeflemektedir.  

Technocast ile yollarınız ne zaman kesişti?

Technocast ile yollarımız mutlaka birgün kesişmek zorunda idiJÜniversite yıllarımdaki çalışma süresini de dahil edecek olursam toplam 14 yıllık kariyer hayatımda uluslararası bilişim ve telekom firmalarında ağırlıklı olarak satış, pazarlama ve strateji pozisyonlarında görev yaptım. Son olarak Telekom alanında hizmet veren Ericsson firmasında 23 ülkeden sorumlu bölgesel direktörlük pozisyonunda Dubai’de yerleşik görev yaptım. 

Technocast ile ilgili gelişmeleri hep yakından takip ettim ve doğru zaman olduğunu düşündüğüm 2012 Mayıs ayında Türkiye’ye kesin dönüş yaparak Technocast’teki Genel Müdür Yardımcılığı görevime başladım. Bu kararı vermemde en büyük destek tabii ki babam (Suat Necat Öney) oldu. Geçtiğimiz 5 aylık Technocast sürecimde ne kadar doğru bir karar verdiğimi de görüyorum. 

Technocast firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Technocast belirttiğim gibi iki ayrı iş konusunu tek bir çatı altında barındırmaktadır. Bu yüzden de iki ayrı şirket olarak konumlanmış durumdadır. 

Ana şirketimiz olan Technocast Otomotiv San. ve Tic. Ltd. uçtan uca plastik enjeksiyon üretimi ve servisleri sağlamaktadır. Alt iştirakimiz olan Kare Metal Form San. ve Tic. Ltd. ise hafif alaşımlı jant üretimi yapmaktadır. 

Organizasyonel yapıda üretim ekiplerini jant ve plastik olmak üzere ikiye ayırdık. İki ayrı üretim, planlama ve kalite yönetimi ekibimiz var. Tüm üretim, planlama, bakım, kalıplama, tasarım ekiplerimiz tek bir fabrika yöneticiliği tarafından yönetiliyor. Jant için pazarlama ve bayi yönetimi ekibimiz ayrı bir ofiste İstanbul merkezli olarak konumlandırdık. Bu ekip yılın büyük bir kısmını bayi ziyaretleri ile geçiriyor. Finans, muhasebe, satınalma, satış ekiplerini ise her iki üretim alanına ayrı hizmet verecek şekilde ortak yönetim altında konumlandırdık.   

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Technocast şu anda ağırlıklı beyaz eşya sektörüne hizmet vermektedir. Arçelik ve BSH firmalarının çeşitli işletmelerine plastik enjeksiyon parça üretimi, kalıplama, tampon baskı, boyama ve gruplama/montaj servislerini sağlamaktayız. Ayrıca yakın bir zamanda uluslararası bir markanın elektrik süpürgesi imalatının tamamını fabrikamızda yapmaya başlayacağız. Şu anda imza aşamasında olduğumuz için maalesef daha detaylı bilgi veremiyorum. 

Ayrıca halen Almanya’ya mobilya ve otomotiv sektörlerine düzenli olarak parça tedariği sağlıyoruz.

Yakın vade hedeflerimiz arasında ulusal arenada otomotiv sektörüne adım atmayı hedefliyoruz. Tabii ki bu konuda belirli altyapı çalışmaları yapıyoruz.   

Geçen zaman içerisinde müşteri taleplerimiz ve pazar ihtiyacı göz önüne alınarak yapılan yatırımlar ile plastik enjeksiyon alanında entegre bir tesis oluşturduk. Mevcut durumda tasarım ofisi, kalıphane, 24 adet plastik enjeksiyon hattı (yeni 14 adet daha 2013’te devreye alacağız), 3 farklı boyahanesi ve montaj hattı ile taleplere göre son ürün üretimi de yapabilmekteyiz. Alanlarında lider global markaların küçük ev aletleri, çamaşır ve kurutma makineleri, elektrik motorları, bulaşık makineleri fabrikalarına plastik parça ve montajlı bitmiş ürün tedariği sağlamaktayız. Ayrıca farklı sektörlere yurtdışına ihracatımız da bulunmakta. 

Plastik enjeksiyon alanında genç bir firmayız ve yatırımlarımızı yaparken büyüme kapasitemizi gözetmek suretiyle ilerledik. Halen 50-650 ton arasında değişen kapama kuvvetlerine sahip 24 adet en son teknoloji ile donatılmış Avrupa menşeili enjeksiyon makineleri ile üretim yapmaktayız. “Insert” enjeksiyon ve çok komponentli enjeksiyon üretim teknikleri ile ürünler de üretiyoruz. 

Kalıplarımızı kendi kalıphanemizde üretiyoruz ve taleplere göre dışarıya kalıp üretimi de yapıyoruz. 3 farklı boya hattımızda plastik ve metal parçalara yaş ve toz boya uygulaması yapabiliyoruz. 

Montaj hattımızda farklı birçok teknik ve uygulama ile ürünlerin gruplama ve montajı yapılmakta, gerekli testler müşteri taleplerine göre uygulanmaktadır. Ayrıca tampon baskı ve ipek serigrafi hizmeti de sağlamaktayız. 

Kalite kontrol ve yönetim anlamında da en küçük detaylarıyla belirlenmiş süreçlerimizin yanısıra, tam donanımlı bir laboratuvarımız da bulunmaktadır. 

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Aslında Technocast firmasına grup şirketi olarak baktığımızda, 10’dan fazla ülkeye ihracat yaptığımızı belirtebiliriz. İs alanlarına göre ise plastik enjeksiyonda direkt olarak Almanya’ya ihracat yapıyoruz. Halen ihracat için görüştüğümüz birçok firma bulunmakta. 2013’te plastik konusunda ihracatımızın artacağına inanıyorum. 

Jant alanında ise Rusya, İngiltere, Ukrayna, BAE, Mısır, Tunus, Romanya, Macaristan, Almanya’ya düzenli ihracatımız bulunmakta. 

Her iki is alanında da ihracatımızı artırıcı pazarlama planlamaları üzerinde çalışıyoruz. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Biz firma olarak müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda yapmış olduğumuz yatırımlar ile uçtan uca çözüm üretebilen bir servis firmasıyız. Otomobil jantı üretimi tecrübemizden de sahip olduğumuz alçak basınçlı döküm, işleme, talaşlı imalat ve metal boyama yetkinliğimiz hem plastik hem de metal mamul üretimi konusunda bizi tek adres haline getiriyor. Her iki yetkinliğe de sahip ender firmalardan biriyiz. 

Biz Technocast’ı bir servis ve çözüm firması olarak konumlandırdık. Müşterilerimizin sorun ve taleplerine en iyi şekilde cevap verebilmeyi ilkemiz haline getirdik. 

Ayrıca bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliklerimizden birisi de son derece dinamik ve yenilikçi olmamız. 

2012 yılında attığımız adımlardan bir tanesi “Özel Projeler’’ bölümümüzü kurmak oldu. Şu anda hayata geçirmek için 3 adet yeni Ar-Ge projesi konusunda karar aldık. Projelerimizi seçimimizdeki ana kriterler genel olarak, ürün ve teknoloji yerelleştirilmesi ve yeni sektörlerde katma değerli üretim oldu.   

Öncelikli olarak bu sene Aralık ayında iki adet projemizi TÜBİTAK’a sunmak için hazırlıklarımıza başladık. Üniversite sanayi işbirliğine inanan bir firma olarak, üniversiteler ile yakın işbirliği içerisindeyiz. 

Ayrıca üretim verimliliği adına iç proje olarak devreye aldığımız iyileştirme ve yenilikçi projelerimiz üzerinde de çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Ülkemize, iş yaptığımız sektörlere ve kendimize katma değeri olmayan hiçbir yeni yatırıma girmiyoruz.  

Yeni üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için ne yapabiliriz?

Öncelikle BEYSAD üyesi olmaktan çok memnunuz. Duyuruları ve raporları bizzat yakından takip ediyorum. 

Benim işin yönetimine geldiğimden beri geldiğim en önemli sıkıntımız hammaddedir. Plastik alanında Avrupa’nın 3. ülkesi konumundayız ve güçlü bir altyapıya sahibiz. Fakat yine de çok ciddi anlamda hammadde konusunda ithalata son derece bağımlıyız. BEYSAD olarak benim sizden beklentim, tüm üyeleriniz ile hammadde alımı konusunda ortak hareket etmek ve belirli avantajlar sağlayabilmektir. 

Bir diğer destek isteyeceğim konu ise, özellikle diğer pazarlar hakkında araştırma raporlarının derinlemesine sunulması, ortak fuar organizasyonlarının düzenlenmesi gibi dış pazarlara bizim gibi firmaların daha rahat açılabilmesini sağlayacak aksiyonlar almanız olacaktır. 

İlginiz için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Üye Girişi