• Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

    Get Adobe Flash player

 
Haberler
Conta Elastik Pazarlama Sorumlusu Koray Demir ile söyleşi (Ekim-Aralık 2014)

Değerli BEYSAD Okurlarımız;

Bu sayımızda Üyemiz Conta Elastik firması Pazarlama Sorumlusu Sayın Koray Demir konuğumuz. Conta firması üye olalı henüz çok zaman geçmemiş olmasına rağmen, etkinliklerimize ve çalışmalarımıza çok ilgi gösteren ve büyük emek veren bir üye kuruluşumuz. Bu bağlamda komitelerimizde görev alarak bizlere büyük yardımları olan Koray Demir’e ve bize bunca zaman ayırmasına olanak veren Conta Elastik yöneticilerine çok teşekkür ederiz. Conta’nın kurumsal ve yenilikçi yapısı ile başarmış olduğu konulara ilişkin bilgilenebileceğiniz, güzel bir röportaj ile sizleri başbaşa bırakıyoruz…

Sizi tanıyabilir miyiz?

2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra çeşitli fabrikalarda üretim ve üretim planlama sorumlusu olarak çalıştım. 2005 yılında satış bölümünde çalışma kararı aldım. 2005 yılı Ocak ayında Conta Elastik Ürünler A.Ş.’de satış temsilci olarak çalışmaya başladım. 2006 yılında Pazarlama Sorumlusu olarak atandım. Halen bu görevi yerine getirmekteyim. Aynı zamanda 2014 yılından itibaren Çin’de kurduğumuz Ningbo Conta Sealing Products Co. ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kurduğumuz Conta North America Inc. şirketlerin de yönetim kurulu üyesi olarak görev almaktayım.

Conta Elastik firmasına ve yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verir misiniz?

Conta Elastik Ürünler San. Ve Tic. A.Ş. 2004 yılında Termoplastik Elastomer (TPE) bazlı ekstrüzyon ürünler üretme denemelerine başlamıştır. İlk olarak PVC pencere profil sektörü için Co-ex contaların üretimi hedeflenmiştir. Bu sektörde elde edilen tecrübeler ile birlikte Türkiye’deki beyaz eşya üreticilerine TPE bazlı ekstrüzyon ürünler vermeye başlamıştır. Şu anda çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri için ürünler üretmekteyiz. 2008 yılında TPE bazlı buzdolabı contası üretme kararı aldık. Hızla yatırımlarımızı tamamlayıp ürünlerin tasarımları üzerine Ar-Ge faaliyetlerini yürüttük. İlk başlarda ağırlıklı olarak sanayi ve mini bar tipi soğutuculara conta üretimi yapmaya başladık. Bu sektörde kazandığımız tecrübelerden sonra ev tipi buzdolabı üreticileri ile de projeler başlattık. Çok kısa süre de bu projelerde de edindiğimiz başarılar sayesinde üretim miktarlarımızı artırmaya başladık. 2015 için üretim kapasitemizi artırma kararı aldık. Bu amaç doğrultusunda yeni yatırımlar yapıldı. Buzdolabı sektörü için 2015 yılı içerisindeki en büyük projemiz buzdolabı üretici firmalarının içerisinde conta kaynak atölyeleri kurmak. Bu sayede hem üreticilerin stok miktarlarını düşürmek hem de maliyetlerini düşürmeyi planlıyoruz. Ayrıca TÜBİTAK’a yapmış olduğumuz Ar-Ge projemiz onay almış olup, çalışmalara başlanmıştır. Ayrıca geliştirdiğimiz ürünler için patent çalışmalarımız da bulunmaktadır.

Conta Elastik ile yollarınız ne zaman kesişti?

Conta Elastik Ürünler ile yollarımız 2005 yılında kesişti. İnternetten Üretim Sorumlusu pozisyonu için eleman aradıklarını görünce, üretim departmanını istemediğim halde, pozisyon için başvurumu yaptım. Başvurudan 2 hafta sonra beni iş görüşmesine çağırdıklarında üretim sorumlusu için bir kişiyi işe aldıklarını ve eğer kabul edersem beni satış temsilcisi olarak almak istediklerini söylediler. Zaten benimde son iş yerinden ayrılırken kafamdaki düşüncem satış üzerine bir görev almak olduğundan dolayı seve seve kabul ettim. Halen bu görevde olmaktan ve Conta Elastik Ürünler ailesinin bir ferdi olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.

Conta Elastik firması organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Conta Elastik Ürünler 2005 yılında kurulmuş olmasına rağmen diğer kardeş şirketler (Pulver Kimya ve Elastron Kimya) tecrübe birikimi sayesinde çok hızlı yol almaktadır. Şirketimiz kurumsallaşma yönünde her gün yeni bir adım atmaktadır. 2006 yılından itibaren Amerikalı bir firmadan bu konuda danışmanlık alınmakta ve yılda 3 defa firma tarafından denetlenmektedir. Şirket vizyonumuzda yer alan Global bir firma olma hayalimizi 2014 yılında gerçekleştirdik. 2013 yılında Amerikalı bir firma ile yaptığımız Joint Veture anlaşması ile Çin ve Amerika’da 2 fabrika kurduk. Şu anda faaliyette olan bu firmalar sayesinde Amerika’dan Çin’e kadar geniş bir coğrafyada hizmet veren Global bir firma haline geldik. 

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak yapı sektörüne, bu sektör içinde de ağırlıklı olarak PVC pencere profil sektörüne hizmet vermekteyiz. Diğer sektörlerin içersinde hedef sektörlerimizin başında Beyaz Eşya Sektörü gelmektedir. Beyaz Eşya Sektöründeki satış miktarımızı artırmak amacıyla sadece bu sektöre odaklı Uygulama & Geliştirme departmanını oluşturduk. Bu ekibin görevi sektörde kullanılmakta olan kauçuk ve benzeri parçaların TPE’ye dönüşümü üzerine çalışmak ve proje hazırlamaktır. Halen yurtiçinde ve yurtdışındaki projelerimiz hızla devam etmektedir. 2017 yılındaki hedefimiz ciromuzun %35’ini Beyaz Eşya Sektöründen elde etmektir.

İhracat oranlarınızdan ve en çok hangi ülkeye ihracat yaptığınızdan söz eder misiniz?

Beyaz Eşya sektöründe şu anda Slovenya’ya ihracat yapmaktayız. Çin ve Amerika’da bu sektör için projeler yürütmekteyiz. Bu konuda BEYSAD’ın düzenlemiş olduğu yurtdışındaki ana sanayilerin Türkiye’ye getirilmesi ve bizler ile buluşturulması, firmamız açısından çok faydalı olmuştur. Şu anda amiral gemimiz olan Yapı Sektöründe ise üretimimizin yaklaşık %40’ını yurtdışına göndermekteyiz. Ürünlerimizi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya, İran, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetleri’ne ihraç etmekteyiz.

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

En büyük özelliğimiz TPE hammadde üzerine üretim yapıyor olmamız ve bu konu üzerinde uzmanlaşmamızdır. Üretim kabiliyetimiz olmasına rağmen başarının odaklanmaktan geçtiğine inandığımız için hem kaynaklarımızı verimli kullanmak, hem de bütün detaylara hakim olmak amacıyla başka hammaddelerden üretim yapmamaktayız. Ayrıca Ar-Ge çalışmalarına önem vermemiz, iyileştirme, kaliteyi yükseltme ve sektörü bilgilendirme çalışmaları için gerekli yatırımları yapmamız en önemli farklılıklarımızdandır. 2008 yılında TPE bazlı buzdolabı contası üretme kararı aldığımızda hiçbir müşteri ile satış anlaşması yapmamıştık. Hatta hayalimizi paylaştığımız birçok kişi projenin başarılı olmayacağını söylemişti. Ama firma olarak bu riski aldık ve 6 yıl sonunda bu yatırımın faydalarını görmeye başladık.

Üyemiz olarak BEYSAD’dan beklentileriniz nelerdir? Sizler için ne yapabiliriz?

BEYSAD’ daki üyeliğimizin çok eski olmamasına rağmen böyle bir derneğe üye olmaktan mutluluk duymaktayız. Başta bu güne kadar yapmış oldukları Ana Sanayi – Yan Sanayi buluşmalarının büyük faydasını görmekteyiz ve bu tür organizasyonların devamını beklemekteyiz. Ayrıca hazırlanan Strateji Belgesi ile yan sanayilerin desteklenmesi, sorunlarına çözüm bulunması ve global pazardaki konumlarının güçlendirilmesi, önümüzdeki yıllarda sektörün ve pazarın nereye yönlendiğini ortaya koyarak üyelerine izlemeleri gereken yolu göstermesi çok faydalı olacaktır. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

    
  
  BEYSAD Beyaz Eşya Yan Sanayicileri Derneği © 2011 Tasarım: DF